5 nejhorších neznámých filmů o superhrdinech, které vznikly ještě před Iron Manem

17.08.2019

Komiksové snímky od Marvelu lámou téměř každý rekord, který se jim postaví do cesty. Ať už jde o návštěvnost, výdělečnost či oblíbenost, můžete si být téměř jistí, že superhrdinové obsazují přední příčky všech těchto žebříčků. Marvel Cinematic Universe (MCU) je zkrátka obrovský gigant, který drtí veškerou svou konkurenci.

Možná vás proto překvapí, že se Marvelu vždy tak dobře nedařilo. Například na přelomu devadesátých let a nového tisíciletí se toto studio dostalo do takové finanční krize, že muselo začít rozprodávat vlastní hrdiny konkurenci, jen aby se udrželo při životě. Z bídy a nouze je vytáhnul až první Iron Man, který Marvelu vdechnul nový život.

Věděli jste ale, že Iron Man nebyl ani zdaleka prvním filmem, který pod hlavičkou Marvelu vzniknul? Když se však ohlédneme za těmi předchozími snímky, začíná být poměrně jasné, proč studio krachovalo. A přesně to se dnes chystáme udělat. Dnes se totiž podíváme na ty nejotřesnější filmy, které Marvel vydal ještě před vznikem současného MCU.

The Amazing Spider-Man

O existenci „pre-MCU“ superhrdinských filmů o Spider-Manovi ví snad každý. Koneckonců fakt, že je Tom Holland (23) už třetím pavoučím mužem v rozmezí dvaceti let, je už jakýmsi otřepaným vtipem. Než se totiž Spider-Man vrátil do rukou Marvelu, mělo na něj práva Sony, které stálo za původní trilogií, kde si pavoučí kostým oblékl Tobey Maguire (44), i za následujícím dvojdílným propadákem s názvem Amazing Spider-Man, kde se pod maskou skrýval Andrew Garfield (35).

Ani jedna z těchto verzí však nebyla tím prvním filmovým zpracováním příběhů Petera Parkera. Pro prvního filmového Spider-Mana musíme jít dál do historie, konkrétně do roku 1977, kdy vyšel televizní snímek s názvem The Amazing Spider-Man. Tento snímek fungoval jako pilot ke stejnojmennému televiznímu seriálu, který televize CBS vysílala po dobu pouhých dvou let.

Z dnešního pohledu je celý projekt přinejmenším úsměvný, jelikož v porovnání se současnými příběhy o pavoučím muži působí všechny aspekty filmu velmi amatérsky. Stačí se podívat na tuto verzi slavného superhrdinského kostýmu, a hned budete mít poměrně přesnou představu o tom, co je The Amazing Spider-Man vlastně zač.

Proces s neuvěřitelným Hulkem

Ani další snímek jste nemohli zastihnout v kinech, ale mohli jste jej spatřit v televizi. Stejně jako Spider-Man se i Hulk dočkal několika různých představitelů včetně Erica Bany (51), Edwarda Nortona (49) a v současnosti především Marka Ruffalo (51). V televizním filmu s názvem Proces s neuvěřitelným Hulkem si však zelené monstrum zahráli Bill Bixby a Lou Ferigno (67).

Ptáte se, jak je možné, že si jednoho superhrdinu zahráli dva různí herci? Proces s neuvěřitelným Hulkem je totiž u pátým dílem filmové série, která odstartovala na konci sedmdesátých let, kdy speciální efekty nebyly ani zdaleka na takové úrovni jako dnes. Vědce i jeho monstrózní alterego tak museli hrát dva různí herci. Aby si tvůrci zachovali alespoň nějakou návaznost, nechali si pro role Hulka a Bruce Bannera odlišné herce až do roku 1989.

Proces jsme do dnešního článku vybrali hned z několika důvodů. Jednak jde o jeden z nejpodivnějších dílů série, zadruhé se ve filmu objevuje i superhrdina Daredevil a za třetí je Proces s neuvěřitelným Hulkem prvním snímkem, ve kterém si zahrál otec Marvelu Stan Lee.

Dr. Strange

Zatímco se různí filmoví experti v roce 2016 obávali, jak bude publikum ochotné přijmout film o záhadném kouzelníkovi jménem Dr. Strange, znalci komiksové historie měli poměrně jasno. Stejnojmenný snímek se totiž za různorodých ohlasů dostal na televizní obrazovky už v roce 1978.

Tehdy se role samozřejmě neujal skvělý Benedict Cumberbatch (43), ale Peter Hooten (68). I tento film byl původně zamýšlen jako pilotní díl nadcházejícího seriálu, ale kvůli jeho propadu u diváků a kritiky z těchto plánů sešlo. Marvel se však z předchozích nezdarů zřejmě poučil a moderní snímek tak bodoval na všech frontách.

Captain America

Zatímco je dnes s rolí supersilného hrdiny s logem hvězdy na jeho nezničitelném štítu nejvíce spojován Chris Evans (38), ani on nebyl prvním hercem, ze kterého se stal Captain America. Postavu pro své komiksy vymysleli její tvůrci už v roce 1941 v reakci na druhou světovou válku a jen tři roky po její premiéře na stránkách komiksových sešitů se hrdina dostal i do kin ve vlastním filmovém seriálu (speciální filmový formát populární v první polovině dvacátého století, pozn. red.).

Tehdy si hrdinu zahrál Dick Purcell, ale to rozhodně nebyl poslední herec, který se chopil onoho ikonického štítu. V roce 1979 se Captain America objevil v prvním televizním filmu a v roce 1990 se na televizní obrazovky vrátil znovu. Oba televizní filmy společně sdílí nejen jednoduchý název Captain America, ale i příšernou kvalitu, která rozhodně není hodná jména tohoto zakládajícího člena Avengers. První film uživatelé serveru ČSFD ohodnotili 16 % a ten druhý se vyšplhal ještě o šest procentních bodů výše na obdobně otřesných 22 %.

Nick Fury, zvláštní agent

Speciálního agenta Nicka Furyho hraje od prvního Iron Mana z roku 2008 sám Samuel L. Jackson (70). V roce 1998 se však této postavy chopil David Hasselhoff (67) v prapodivném snímku Nick Fury, zvláštní agent. Jedno se však tomuto filmu upřít nedá. Má opravdu přiléhavý název. Nick Fury je totiž v podání Hasselhoffa opravdu „zvláštním“ agentem.

I tento snímek čekal obdobný osud jako původního sólového Dr. Strange. Nick Fury měl totiž vlastním televizním filmem také odstartovat následný seriál, ale kvůli špatnému hodnocení se tyto plány nikdy nenaplnily. Hasselhoff hraje ve filmu staršího Furyho, který se z důchodu vrací do služby, aby agentům zlotřilé HYDRY zabránil v útoku na New York.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Evans, Benedict Cumberbatch, Mark Ruffalo, Tom Holland

Filmy:
Proces s neuvěřitelným Hulkem, Dr. Strange, Captain America, Amazing Spider-Man, The

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nejhorší filmy, The Amazing Spider-Man, David Hasselhof filmy, filmy se superhrdiny, superhrdinové, Tom Holland filmy, Chris Evans filmy, žebříčky nejhorších filmů, Mark Ruffalo filmy, Nick Fury, postava Nick Fury, David Hasselhof role, Captain America verze, neuvěřitelný Hulk zajímavosti, postava Hulk
TOPlist