5 nejhorších filmových učitelů

07.08.2020

Úkolem filmařů je často odrážet skutečný život. Jistě, ne každý film je založen na realitě, ale kromě těch opravdu experimentálních snímků se většina filmů snaží zasadit své příběhy do divákům známého prostředí. Právě proto zde najdete normálně vypadající postavy, běžnou krajinu i zcela obyčejné profese. Nebo se o to filmoví tvůrci alespoň snaží.

Jelikož jsou to však také jenom lidé, stává se, že si jistá povolání představují naprosto zcestně. Jako filmaři totiž často netuší, co všechno obnáší povolání ostatních lidí, a tak si je téměř vždy velmi zjednodušují a často i idealizují. Ve skutečnosti by tito lidé však ve své práci vůbec nemohli fungovat způsobem, který předkládají filmy.

Povolání, na které se zaměříme v dnešním článku, je tím, se kterým jsme se setkali naprosto všichni. Dnes vám totiž představíme pětici absolutně nejhorších filmových učitelů, kteří by ve skutečnosti nezvládli ani první školní den.

5. Elizabeth Haisey – Zkažená úča

O kvalitách první „učitelky“ dnešního seznamu se můžete přesvědčit už ze samotného názvu filmu, ve kterém představuje hlavní roli. Elizabeth Halsey v podání Cameron Diaz (47) je hlavní postavou snímku s názvem Zkažená úča z roku 2011. Ačkoliv na první pohled vypadá skvěle (přeci jen ji hraje Cameron Diaz), rozhodně byste ji nechtěli nikde poblíž vašich dětí.

Je protivná, zlá, sprostá a netají se ani tím, že do hodin chodí s kocovinou či přímo placatkou v ruce. Učitelkou se nestala z nějakého vyššího poslání, že by třeba chtěla vychovávat generace, ale z obyčejných sobeckých důvodů. Měla totiž pocit, že se jí z pozice učitelky podaří setkat se zámožnými muži, a tak už nikdy nebude muset pracovat.

To se nezmění, ani když v její škole objeví nový učitel, který naprosto splňuje všechny podmínky, které si Elizabeth od mužů slibuje. Je pohledný a bohatý, víc tato žena nepotřebuje. Před neschopnou učitelkou teď ale stojí složitý úkol. Musí alespoň navenek zlepšit svoje chování, jelikož je její kolega naivní dobrák, kterému o dobro dětí skutečně jde.

4. Paní Tingle – Pomsta

Následující učitelku si ve snímku Pomsta střihla senzační oscarová herečka britského původu – Helen Mirren (75). Ani ona není u svých studentů nijak oblíbená, ale není to kvůli tomu, že by snad neměla znalosti nebo že by se v hodinách chovala opile. Naopak. Paní Tingle je naprosto přísná, věčně nespokojená s výkony svých žáků, chová se despoticky a velmi tvrdě trestá každý náznak individualismu u svých studentů.

Když se po drobném konfliktu rozhodne zničit dobře našlápnutou kariéru jedné ze svých nejtalentovanějších studentek, postaví se proti ní celá třída. Početní přesila jim však moc nepomůže, jelikož je jejich soupeř až neuvěřitelně vychytralý a nekompromisní. Veškeré jejich pokusy o znemožnění nenáviděné dějepisářky se obrátí proti nim a každý útok svých studentů tak paní Tingle s nepřirozenou lehkostí vrací zpátky.

3. John Kimball – Policajt ze školky

Třetím učitelem v pořadí uděláme trochu „úkrok stranou“, jelikož John Kimball v podání Arnolda Schwarzeneggera (73) není původně učitelem. Je totiž ve skutečnosti detektivem, který je na stopě nebezpečnému zločinci. Vyšetřování jej zavede do mateřské školy uprostřed ospalého městečka v Oregonu, kde se má vzdělávat i vrahův syn.

Aby se pronásledovanému dostal na kobylku, rozhodne se vydávat se za nového učitele a je mu svěřena celá třída rozjívených děcek bez špetky respektu. S dětmi nemá Kimball sebemenší zkušenosti, ale nezbývá mu nic jiného než odložit zbraň a vyzkoušet učitelské řemeslo. Jak asi tušíte, ostřílený policista si s malými caparty zprvu vůbec neví rady, ale nakonec mu přirostou k srdci.

To ale vůbec nic nemění na tom, že je onen titulní Policajt ze školky učitelem k ničemu. Jemu svěřené děti se nenaučí téměř ničemu novému kromě skutečně vynalézavých způsobů, jak terorizovat dospělé. Jeho představa, že mu jeho vypracované tělo u dětí zjedná respekt se totiž okamžitě ukáže jako naprosto zcestná.

2. Pai Mei – Kill Bill 2

Ne všichni učitelé se své žáky snaží naučit obecným schopnostem a základním znalostem. Ve filmech se objevují i mentoři, kteří své studenty učí jedné specifické dovednosti. Takovým učitelem je i Pai Mei z druhého Killl Billa, kterého můžete znát jako mandarínského bojovníka, který učí rozhněvanou ženu ženoucí se za pomstou disciplíně a bojovým uměním.

Neberte to špatně. Pai Mei je schopný své žáky vybičovat k dokonalosti, ale jeho metody jsou přinejmenším pochybné. Ono vybičování bere totiž bělovlasý stařík často doslovně. Není to trpělivý mistr jako například MiyagiKarate Kida, ale popudlivý agresor, který kterékoliv pochybení trestá.

Pai Mei je jedním z těch učitelů, kterým se zkrátka neodmlouvá. Pokud usoudí, že jste se od něj schopní učit, přemění vás v živoucí zbraň. Jeho učení si budete dlouho pamatovat už jenom díky jizvám, které vám z jeho lekcí zůstanou.

1. Dolores Umbridge – Harry Potter a Fénixův řád

Na konec jsme si nechali učitelku, kterou bychom nejen nepřáli vlastním dětem, ale ani dětem svých nepřátel. Dolores Umbridge ze série o Harry Potterovi sama autorka knih J. K. Rowling (55) popisuje jako zlou ženu se vzezřením žáby. Nehezký vzhled je však tím posledním, co bychom na této „učitelce“ obrany proti černé magii vadilo.

Umbridge je totiž kombinací všech výše zmíněných pedagogů. Nejenže je přespříliš přísná, vytváří nová nefér pravidla v průběhu školního roku a vyžívá se v mučení svých studentů, ale navíc projevuje absolutní neochotu své žáky čemukoliv naučit. V jejích hodinách obrany proti černé magii (jednom z nejdůležitějších předmětů čarodějného světa) si žáci nevyzkouší jediné kouzlo a veškerý čas tak tráví studováním nudné a často zastaralé teorie.

Zatímco se i z mnoha ostatních učitelů tohoto předmětu vyklubaly záporné postavy, vždy své studenty alespoň něčemu naučili. Dolores je však naprosto nesnesitelná i v tomto ohledu. Její záliba v krutých tělesných trestech a nenávist k mudlům i čarodějům se smíšeným původem z ní dělá jednu z nejnenáviděnějších postav celé série.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Helen Mirren, James Cameron

Filmy:
Pomsta, Policajt ze školky, Kill Bill 2, Harry Potter a Fénixův řád, Zkažená úča

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist