5 nejdrsnějších scén filmových záporáků

16.01.2021

Ve většině filmů nemáte jinou možnost než fandit jejich hrdinům. Celý příběh se točí kolem nich a vy tak doufáte, že pro ně všechno dobře dopadne. Samozřejmě existují výjimky takzvaných antihrdinů, ale těch je ve srovnání s tradičními „klaďasi“ opravdu pomálu. Aby vám ale na osudech hrdinů opravdu záleželo, musíte chápat, jakému nebezpečí skutečně čelí. Ne každý filmař totiž dokáže naplno ukázat, proč byste se záporáků měli bát.

I tady naštěstí existuje pár světlých výjimek, které potvrzují pravidlo. Nic totiž nedokáže natolik reprodukovat nebezpečnost padouchů, jako zobrazení jejich řádění. Vypravěči i postavy mohou stokrát vyprávět, jak jsou záporáci nebezpeční, ale až když divák vidí jejich činy na vlastní oči, dokáže si o nich udělat obrázek.

Právě proto jsme si v dnešním článku připravili pětici scén, ze kterých je naprosto jasné, kdo hrdinům filmu stojí v cestě. Jejich obrovská moc a zuřivost z těchto scén čiší každým okamžikem. Takhle mají vypadat opravdoví záporáci.

5. Hela a její bratři

První obávaná záporná postava pochází z prozatím posledního sólového filmu o Thorovi, který je jedním z mnoha mocných členů superhrdinských Avengers. Thor je však v první řadě bohem ze severské mytologie, a tak se jeho filmy točí především okolo událostí vázaných na mýtický Asgard.

V tom nijak nevybočuje ani snímek s podtitulem Ragnarok, ve kterém Thor čelí své sestře. Hela, kterou si ve filmu zahrála půvabná Cate Blanchett (51), je obávanou bojovnicí, jejíž existenci tajil i její otec, všemocný Odin. To bohyni samozřejmě trochu namíchlo, a rozhodla se proto mstít na všech obyvatelích Asgardu včetně jejích bratrů Thora a Lokiho.

Ti samozřejmě nejprve podcení situaci a Helu neberou jako rovnocenného soka. V momentě, kdy jejich sestra vlastnoručně rozdrtí Thorovo „nezničitelné“ kladivo Mjolnir, začínají tušit, do čeho se namočili. Nakonec zjistí, že jim nezbude než utéct, ale ani to se jim úplně nepodaří. S bohyní smrti si totiž nemůže zahrávat ani bůh hromu.

4. Běsnící Vader

Od superhrdinů se posuneme k dalším příběhům, které v současnosti spadají pod hlavičku studia Disney. Tentokrát však nepůjde o bytosti s nadlidskými schopnostmi, ale o sci-fi, v jehož centru se nacházejí světelné meče, hrdinní Jediové a zlověstní Sithové. Tím nejslavnějším z nich, jehož jméno znají i ti, kteří se neřadí mezi fanoušky Star Wars, je bezesporu Darth Vader.

Ten jakožto Anakin Skywalker dříve patřil k ochráncům míru, ale kvůli rodinné tragédii vyměnil modrý meč za rudý, a až do své smrti se tak zařadil mezi takzvané Sithy. Vaderova děsivá reputace byla známá už z původních filmů, ale kvůli nedostatečně vyvinutým technologiím té doby jste si filmové záběry museli značně přikreslovat ve vlastní fantazii.

To ovšem napravil snímek Rogue One, ve kterém jsme Vaderovo vražedné běsnění mohli sledovat naplno. V úzké chodbičce vesmírné lodi pomocí mystické Síly a svého světelného meče povraždil početný oddíl Rebelů, kteří neměli sebemenší šanci uniknout jeho hněvu. Teď už je snad všem jasné, proč se Vadera všichni tak bojí.

3. Muž, který zlomil Batmana

Vraťme se ještě na chvíli ke komiksovým postavám, ale tentokrát opusťme Marvel a Disney, a přesuňme se ke konkurenčnímu DC. I to má na svém kontě řadu úspěšných filmů, z nichž snad největší přízni se těší trilogie o netopýřím ochránci města Gotham od senzačního Christophera Nolana (50).

Třídílná série sklízela chválu od fanoušků i odborné kritiky, a ačkoliv poslední část mnozí považují za tu nejslabší, i tak jde o nadprůměrný superhrdinský film. Jednoho z hlavních padouchů zde hraje Tom Hardy (43), který dostal na starost roli záporáka, kterému se podařilo Batmana „zlomit“.

Bane je obrovskou horou svalů, která je ale přes svou sílu neobyčejně mrštná. Zároveň je i expertním bojovníkem, který si dokáže poradit s jakýmkoliv nepřítelem. To na svou vlastní kůži pozná i Batman, když mu zkříží cestu v Gothamském podzemí. Ačkoliv se chvíli zdá, že má maskovný miliardář nad svým protivníkem převahu, Bane všechny rány přijímá bez mrknutí oka. Když už ho souboj přestane bavit, zvedne svého nepřítele do vzduchu a o své koleno mu jednoduše přerazí páteř.  

2. Sarumanova moc

Existuje jen hrstka fantasy příběhů, které se těší takové oblibě, jako jsou ty z pera J. R. R. Tolkiena. Jeho Středozem je fantastickým místem, ve kterém se odehrávají nezapomenutelné příběhy plné hrdinství, magie a epických soubojů. Právě posledních dvou zmíněných částí se týká i předposlední bod dnešního seznamu, jelikož vám chceme připomenout lítý boj Gandalfa s jeho starým přítelem, který se nechal zlákat vidinou neomezené moci.

Saruman v podání Christophera Lee je jedním z nejmocnějších mágů celé Středozemě, za kterým se Gandalf vydal pro radu. Místo přátelského rozhovoru se však dočkal zrady. Saruman jej totiž začal přesvědčovat, aby spojil své síly s obávaným Sauronem. Když na to Gandalf nepřistoupí a pokusí se uniknout, Saruman mu znemožní utéct a pustí se s bývalým přítelem do souboje.

Souboj je to poměrně jednostranný, a ačkoliv se Gandalfovi podaří svému nepříteli několik magických ran zasadit, Saruman z klání vyjde jako nesporný vítěz. V momentě, kdy se zmocní Gandalfovy hole, je v podstatě dobojováno. Šedý čaroděj tak musí několik dlouhých týdnů strávit uvězněn na vrcholku temné věže, než se mu podařilo uniknout na křídlech bájných orlů.

1. Voldemort vs. Brumbál

Čarodějný souboj jsme si nechali i pro poslední bod dnešního seznamu, tentokrát však nepůjde o mágy z Tolkienových příběhů, ale o kouzelníky z knih od J. K. Rowling (55). Její série o udatném chlapci s jizvou na čele se stala symbolem několika generací mladých čtenářů, a když byla o něco později zfilmována, její popularita se ještě znásobila.

Není divu, Rowlingová umí tvořit poutavé děje plné zvratů a překvapení, a Harry Potter je toho nejlepším příkladem. Mladému chlapci fandíte už od prvního okamžiku, kdy přijde o oba své rodiče během jediného útoku obávaného Voldemorta. Jelikož byl však Harry ještě mladým chlapcem, má z této události jen útržkovité vzpomínky.

Voldemortova obrovská magická moc se znovu pořádně projeví až v pátém díle série s názvem Fénixův řád, kdy se mu do cesty postaví snad jediný čaroděj, který je sním schopen držet krok. Všechny ostatní souboje série jsou poměrně nudnými přestřelkami, ale souboj Brumbála a Voldemorta je jako z jiného světa. Oba mágové vybírají důmyslná zaklínadla, která chytře odrážejí útoky jejich protivníků, a divákovi tak zůstane viset brada. Jen škoda, že takových soubojů nebylo v celé sérii víc.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Lee, Cate Blanchett, J. K. Rowling

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Harry Potter a Fénixův řád, Temný rytíř povstal

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Christopher Lee filmy, záporáci, Darth Vader, Brumbál, Batman scény, Christopher Nolan filmy, Voldemort, komiksoví záporáci, drsné komiksové scény, komiksové scény
TOPlist