5 nejdražších scén hollywoodských trháků

30.10.2018

O tom, že natáčení filmů není žádnou levnou záležitostí, asi nemůže být pochyb. Přestože existuje několik nízkonákladových výjimek, většina rozpočtů hollywoodských filmů se pohybuje v řádech desítek až stovek milionů dolarů. Tyto investice se tvůrcům ne vždy úplně vyplatí, jelikož i takhle drahé projekty se mohou stát propadáky, které svá studia mohou připravit o pořádný balík.

Na tak vysoké ceně filmů se podílí spousta elementů zároveň. Honoráře herců, štábu, zaplacení lokace, kostýmů, scénáře, a mnoha dalších položek. Ceny natáčení některých scén filmu se tak mohou vyšplhat až do skutečně astronomických výšin.

Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti nejdražších scén hollywoodských trháků, které byly kdy natočeny. Pokud vás zajímá, které filmy byly složeny z opravdu drahých částí, rozhodně se pusťte do dnešního článku.

5. Já, legenda – Newyorská evakuace

5 milionů dolarů

 

Snímek z roku 2007 je už třetí filmovou adaptací stejnojmenného postapokalyptického románu amerického spisovatele Richarda Mathesona. Hlavní roli si v něm zahrál Will Smith (50), což už vám samo o sobě může leccos prozradit o výsledném rozpočtu filmu.

Dost o něm vypovídá i nejdražší scéna filmu, při které jsou obyvatelé New Yorku evakuováni před hrozbou neznámého vražedného viru. Celá scéna se odehrává na nejznámějším newyorském mostě Brooklyn Bridge a natáčení zde trvalo celých šest nocí. Samotné zablokování této dopravní tepny pro veřejnost na tak dlouhou dobu stálo poměrně hodně peněz a to nemluvě o honorářích pro 1 000 komparzistů a 250 členný štáb.

 

 K celkovému pěti milionovému rozpočtu navíc přispěl i fakt, že natáčení probíhalo pod dohledem čtrnácti vládních organizací, které dohlížely na to, aby tento historický architektonický skvost nepřišel k úhoně.

4. Pearl Harbor – Nelítostný útok

5,5 milionů dolarů

 

Režisér Michael Bay (53) není zrovna znám pro umírněnost a střídmost svých filmů. Jakýkoliv jeho snímek, na který si vzpomenete, proto obsahuje nespočet explozí a jiných bombastických záběrů. V momentě, kdy vyšlo najevo, že má Bay natočit film o japonském útoku na Pearl Harbor z roku 1941, se proto spousta diváků oprávněně domnívala, že ani tento film nebude jiný.

Film rozhodně není historickým převyprávěním příběhu zapojení USA do druhé světové války, ale spíše komplikovanou love story, odehrávající se na pozadí tohoto válečného konfliktu. To, ale samozřejmě neznamená, že se v Pearl Harboru válečných scén nedočkáme. Jsou ale přesně tak přehnaně akční, jak byste u Baye čekali.

V nejdražší scéně, která tvůrce stála okolo pěti a půl milionů dolarů, se proto dočkáme šesti větších explozí letadlových lodí americké námořní flotily, které byly natočeny na skutečných plavidlech patřících Spojeným státům. Tato bojová sekvence si vyžádala dvanáct kamerových štábů, 700 náloží dynamitu a přes šest set metrů zápalné šňůry. Další peníze šly na počítačové efekty, platy herců a zaplacení havajské lokace pro natáčení.

3. Superman se vrací – Návrat na Krypton

10 milionů dolarů

 

Třetí nejdražší scéna je na našem dnešním seznamu výjimečná. Je to však výjimečnost, která ale rozhodně není záviděníhodná. Je to totiž scéna ze superhrdinského snímku z roku 2006 s názvem Superman se vrací. Kromě toho, že je to jediná dnešní scéna ze superhrdinského filmu, jde také o jedinou scénu, která se v hotovém filmu vůbec neobjevila.

Jde totiž o jedinou smazanou scénu, jejíž rozpočet se vyšplhal až na 10 milionů dolarů. Superman se v něm ve vesmírné lodi vydává na svou domovskou planetu Krypton. Celá pětiminutová scéna Supermanovy cesty vesmírem je opatřena mnoha speciálními efekty, jejichž tvorba stála nemalé jmění.

Tato desetimilionová scéna se nakonec objevila ve verzi filmu, která byla vydána na DVD, ale v kinech jste ji rozhodně vidět nemohli. Deset milionů dolarů je však pouhým zlomkem z celkového dvou set milionového rozpočtu, a tak není až takovým šokem, že byla scéna z filmu vynechána.

2. Swordfish: Operace Hacker – Vrtulníkobus

13 milionů dolarů

 

Druhou příčku na dnešním seznamu zaujmul snímek s názvem Swordfish: Operace Hacker, který do hlavních rolí svého příběhu obsadil tak zvučná jména jako je John Travolta (64), Halle Berry (52) nebo Hugh Jackman (50). Není proto velkým překvapením, že produkce filmu stála také slušný peněžní obnos.

Nejdražší scéna filmu se točila okolo autobusu umístěného na helikoptéru, který létal nad střechami kalifornského Los Angeles. Scéna navíc byla tak složitá na natočení, že k její kompletaci byl potřeba celý tým ostřílených střihačů a různé záběry bylo potřeba dodělat pomocí autobusu zavěšeného na jeřábu, který byl spuštěn před zelenou obrazovkou.

Cena této scény se vyšplhala na třináct milionů dolarů, ale podle koordinátora kaskadérských kousků by ji bylo možné natočit za polovinu bez použití takového množství speciálních efektů.

1. Matrix Reloaded – Gumový souboj

40 milionů dolarů

 

Nejdražší položka na dnešním seznamu si svou první příčku opravdu zaslouží. Zatímco stříbrnou pozici obsadila scéna za 13 milionů, snímek Matrix Reloaded obsahuje scénu za neuvěřitelných 40 milionů dolarů.

Záběry, které druhý díl této sci-fi trilogie připravily o takový balík peněz, však bohužel nezestárly důstojně. Většina peněz totiž přišla na speciální počítačové efekty, které nějakým záhadným způsobem nevypadaly dobře ani v roce 2003, kdy šel Matrix Reloaded do kin. Samozřejmě jde o souboj Nea se stovkami agentů, kteří se jej snaží v simulaci zničit.

Bohužel celý souboj působí velmi nereálným dojmem a všichni bojující vypadají, jako by byli z gumy. Reloaded  je však nejvýdělečnějším filmem trilogie, a tak se zdá, že to na prodeje vstupenek nemělo žádný velký vliv. Když navíc vezmete v potaz, že film vdělal neskutečných 735 milionů dolarů, je nějakých 40 jen malým zádrhelem na poli obrovského úspěchu.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Travolta, Will Smith, Halle Berry, Hugh Jackman

Filmy:
Swordfish: Operace Hacker, Pearl Harbor, Matrix Reloaded, Superman se vrací, Já, legenda

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, Will Smith role, Hollywood, slavné filmy, hollywoodské trháky, Hugh Jackman filmy, Will Smith filmy, scény z filmů, filmové trháky, scény ze slavných filmů, Matrix scény, Matrix rozpočet, Pearl Harbor útok, Pearl Harbor scény, Pearl Harbor obsazení, nejdražší scény, nejdražší filmové scény
TOPlist