5 nejdražších animáků studia DreamWorks
14.09.2020
Ačkoliv není filmové studio DreamWorks tak úspěšné jako konkurenční Disney s Pixarem, i v jeho nabídce filmů najdete řadu povedených animáků, na které řada fanoušků těchto filmů nedá dopustit. Ať už máte rádi Shreka, Wallace a Gromita nebo třeba Příběh žraloka, rozhodně si ve filmografii studia DreamWorks vyberete.
Jak to tak ale často bývá, pokud chcete kvalitu, musíte si trochu připlatit. Výsledné cenovky animovaných snímků totiž často převyšují náklady na tvorbu „obyčejných“ hraných filmů. Výjimka však potvrzuje pravidlo, a i mezi těmi nejdražšími počiny tak čas od času najdete něco, nad čím vám nezbývá než kroutit hlavou.
Dnes tu však nejsme od toho, abychom posuzovali kvalitu jednotlivých filmů studia DreamWorks, ale místo toho se zaměříme na to, kolik jejich příprava stála. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejdražších animáků, které kdy studio DreamWorks natočilo.
5. Kung Fu Panda 2 – 150 milionů $
První snímek dnešního článku šel do kin v roce 2011 a navázal na o tři roky mladší úspěšný první díl filmu o nemotorné Pandě, které svůj hlas propůjčil Jack Black (51). Příběh vždy dobře naladěného pandího chlapíka jménem Po se odehrává ve středověké Číně, která hledá nového Dračího bojovníka. Nikoho by však ani ve snu nenapadlo, že by se jím mohl stát obtloustlý prodavač nudlí.
Tak nějak by se dal ve zkratce popsat děj prvního dílu. Ten druhý se odehrává v čase, kdy už má Po ty část kariéry Dračího bojovníka za sebou. Teď před ním ale stojí nová výzva. Čínu terorizuje nový padouch, který se svými nepřáteli nebojuje tradičními způsoby. Má totiž k dispozici ničivou zbraň, proti které sebelepší Kung-Fu nic nezmůže.
Tvorba druhého dílu stála ještě o dvacet milionů více než jednička. Vedení DreamWorks totiž z úspěchu prvního dílu, který si na sebe vydělal více než čtyřikrát, mohlo poměrně dobře vytušit úspěch jeho pokračování. Jeho natáčení proto stálo 150 milionů dolarů a celosvětově se mu podařilo získat 666 milionů.
4. Madagaskar 2: Útěk do Afriky – 150 milionů $
Stejná částka je přisuzována druhému filmu o partičce zvířat, která své mládí prožila uvnitř newyorské zoologické zahrady, ale nyní se musí naučit přežít v divočině. Alex, Marty, Melman a Glorie jsou hrdiny kresleného Madagaskaru, kteří se v druhém díle snaží dostat zpátky do rodného New Yorku.
Jejich útěk do Ameriky však samozřejmě nedopadne podle původních plánů, což lze poměrně snadno usoudit už z názvu filmu. Jejich improvizované letadlo havaruje uprostřed Afriky a lev Alex se tak nevědomky podívá do míst, odkud pochází jeho rodiče. Do Afriky se spolu s ústřední čtveřicí podívají i oblíbení tučňáci, dva šimpanzi, a banda lemurů vedená velkoúžasnolepým králem Jelimánem.
Náklady v hodnotě 150 milionů dolarů jsou ničím ve srovnání s tržbami, které snímek získal. Investice se tvůrcům vrátila hned na domácí půdě, kde film utržil o třicet milionů více než stál, a celosvětově snímek vydělal na 604 milionů dolarů.
3. Pan Včelka – 150 milionů $
Třetím filmem, jehož cenovka je odhadována na 150 milionů dolarů, je nechvalně proslulý Pan Včelka. Ten si na sebe v kinech sice vydělal, ale rozhodně to nebyl tak přesvědčivý výsledek jako u výše zmíněných filmů. Na domácí půdě utržil 127 milionů a v zahraničí se mu podařilo získat 167 milionů. Zisky Pana Včelky z kin tak nebyly ani dvojnásobné ve srovnání s jeho náklady.
Filmu se však podařilo chytit druhý dech více než deset let po jeho vzniku. Všimla si ho totiž meme komunita (lidé, kteří vytvářejí obrázkové pro zasvěcené internetové publikum, pozn. red.), která jej v roce 2019 využívala jako pointu mnoha obrázků či videí. Ačkoliv to zřejmě není způsob, kterým chtěli tvůrci Jerryho Seinfelda (66) v roli mluvící včely proslavit, nezbývá než říct „alespoň něco“.
2. Jak vycvičit draka – 165 milionů $
Čtvrtým filmem v pořadí se už konečně odpíchneme od 150 milionů a přesuneme se k cenovce v hodnotě ještě o patnáct milionů dolarů vyšší. Druhým nejdražším filmem studia DreamWorks je první díl trilogie s názvem Jak vycvičit draka, jejíž třetí díl šel do kin teprve vloni.
První díl, který se dostal na dnešní seznam šel do kin v roce 2010 a role mladého Vikinga bez zjevných válečnicích vloh se v něm ujal americký komik Jay Baruchel (38). Jeho schopnosti však tkví v něčem jiném. Mladý Škyták si totiž velmi dobře rozumí s draky, kteří jsou však odvěkými nepřáteli bojovných Vikingů.
Přátelství Škytáka a jeho draka Bezzubky však nevzniklo jen tak. Předcházela mu velká dávka nedůvěry a vzájemné obezřetnosti. Poté, co si však navzájem dokázali, že si mohou věřit, jejich nevraživost přerostla v přátelství, ba dokonce v lásku. Škyták tak celé své vesnici (a především svému otci) dokáže, že s draky mohou žít v souznění, a dokonce si mohou vzájemně pomáhat.
1. Monstra vs. Vetřelci – 175 milionů $
Posledním a tím pádem zároveň nejdražším animovaným filmem studia DreamWorks, který vám dnes představíme, je snímek, o kterém jste možná ani nikdy neslyšeli. V kinech se objevil v roce 2009 a přes hvězdné obsazení hvězd jako je Reese Witherspoon (44) nebo Paul Rudd (51) se snímek Monstra vs. Vetřelci nikdy nestal takovým hitem jako například Shrek, jehož první díl patřil k těm nejlevnějším, které DreamWorks kdy připravilo.
Filmu se podařilo utržit více na americkém trhu než ve zbytku světa, a ačkoliv nešlo o úplný propadák, rozpočet v hodnotě 175 milionů dolarů se mu podařilo pouze zdvojnásobit. Film vypráví o mimozemské invazi na planetu Zemi, které může zabránit pouze tým roztodivných hrdinů. Mezi tyto nepravděpodobné bojovníky patří patnáctimetrová žena, geniální vědec s muší hlavou, rybomuž, rosolovitý sliz a podivná sto metrů dlouhá larva.
(tod)
Jerry Seinfeld, Reese Witherspoon, Paul Rudd, Jack Black
Filmy:
Pan Včelka, Madagaskar 2: Útěk do Afriky, Monstra vs. Vetřelci, Jak vycvičit draka, Kung Fu Panda 2
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy: