5 nejděsivějších hororů o strašidelných domech

14.10.2019

Hororové filmy své diváky děsí různými způsoby. Některé se spoléhají na vyšinuté maniaky, kteří bez varování zaútočí na kohokoliv, a jiné využívají postupného budování strachu za pomoci tísnivé atmosféry. Speciálním druhem hororů jsou snímky, které se odehrávají v domech, ve kterých straší. Ve strašidelných domech se mísí obě varianty vytváření strachu, jelikož divák ví, že kvůli paranormálním jevům jde hrdinům snímku o život.

Právě strašidelným domům se budeme věnovat v dnešním článku. Představíme vám totiž pět hororů z tohoto prostředí, na které byste se rozhodně neměli dívat sami. Z jejich sledování totiž budete mít strach i u sebe doma. Nikdy totiž nevíte, co se ve vašem domě může skrývat. Dívali jste se, jestli máte skutečně zamčeno?

5. Legenda pekelného domu

První snímek dnešního seznamu je zároveň tím nejstarším, který vám dnes představíme. Režisér John Hough (77) jej totiž natočil už v roce 1973, teprve rok poté, co šel do kin jeho největší filmový úspěch s názvem Ostrov pokladů. Očekávání na nový snímek tohoto režiséra byla obrovská, a ačkoliv se Legenda pekelného domu nedočkala takového úspěchu jako výše zmíněný dobrodružný film, i tak jde o skvělou podívanou. Tedy jen v případě, že máte pro strach uděláno.

Hrdiny filmu je skupinka vědců, kteří se vydávají zkoumat zvláštní jevy v místním sídle, které dříve patřilo sériovému vrahovi. Jeho oběti mají dodnes v domě strašit a usilovat o život všem, kdo se k domu jenom přiblíží. Vedoucí výzkumného týmu je k celé situaci velmi skeptický, ale jeho kolegové děsivým zvěstem věří. Netrvá to dlouho a ukáže se, kde vězí pravda.

Dům je plný nástrah a vražedných překvapení a pro odhalení celé pravdy musí výzkumníci přetrpět opravdu hodně. Budou schopni nástrahy přežít, aby svá zjištění mohli někomu předat, nebo je v pekelném domě čeká jen utrpení a smrt?

4. Pronásledovaní

Následující snímek je televizním filmem z roku 1991, který vypráví o pobožné rodině Smurlových, jež se jednoho dne přestěhuje do nového města. Jejich první sblížení s místními začíná téměř idylicky, ale to se změní v momentě, kdy si rodina začne všímat podivných událostí, které se v jejich domě odehrávají.

Jakmile svou situaci začnou popisovat sousedům, začnou se k nim jejich noví známí chovat chladně a nevraživě. Netrvá to dlouho a Smurlovi zjistí, že svůj nový domov sdílí s celou řadou duchů a démonů, kteří se je odtud snaží mermomocí vyhnat. Mladá rodina se však odmítá jen tak snadno vzdát a na pomoc tak přizvou slavné lovce duchů, kteří jim mají od jejich problémů pomoci.

Případ Smurlových je však mnohem složitější, než si všichni na první pohled myslí. Démoni je totiž pronásledují, i když svůj dům opustí.

3. We Are Still Here

Následující snímek režisér Ted Geoghegan (40) natočil teprve v roce 2015 a jedná se tak o nejmladší film dnešního seznamu. Ačkoliv se Geogheganova tvorba většinou nesetkává se zrovna pozitivními ohlasy kritiky a široké veřejnosti, jeho předposlední film s názvem We Are Still Here je světlou výjimkou.

Jako každý povedený film o strašidelných domech začíná i We Are Still Here přestěhováním truchlící rodiny do nového prostředí. Paul a Annie jsou zdrcení tragickou smrtí jejich syna, a tak se rozhodnou změnit prostředí. Jejich volba nového domu je však velmi nešťastná, protože se zanedlouho dozvídají temnou minulost jejich nového bydliště.

Paul, Annie i jejich rodinní přátelé, kteří je přišli navštívit, se tak ocitají ve velmi nebezpečné situaci, jelikož se na ně ze sklepa sápe nepředstavitelné zlo. We Are Still Here působí velmi přesvědčivě a děsivé události podává až naturalisticky přirozeným způsobem. V kombinaci s obdivuhodnými hereckými výkony a skvělými speciálními efekty jde o velmi kvalitní horor, který by neměl uniknout pozornosti žádného fanouška tohoto žánru.

2. Hrůzná minulost

Pro předposlední políčko dnešního seznamu se přesuneme zpátky do roku 2012, kdy vyšel první díl hororové série s názvem Hrůzná minulost. Za prvním dílem, který je ve svém zpracování daleko nad odfláknutým pokračováním, stál režisér Nicholas McCarthy (48), z jehož tvorby můžete znát povídkovou sérii Holidays či například letošního Potomka.

Příběh Hrůzné minulosti se točí okolo sester Annie a Nicole, které se po letech vracejí do svého rodného domu, ze kterého za záhadných okolností před lety beze stopy zmizela jejich matka. Okamžitě po příjezdu začnou sestry pociťovat podivnou atmosféru, která ze zdí domu čiší. Netrvá to dlouho a dům se začne projevovat typickými paranormálními jevy, jako je samovolný pohyb předmětů, záhadné zvuky a další nevysvětlitelné události.

Annie navíc začnou trápit i zvláštní noční můry, díky kterým začne postupně odhalovat matčinu minulost. Některé věci by však měly zůstat utajené.

1. Ghostwatch

Poslední snímek, který vám dnes chceme představit, není typickým hororem, na který jste zvyklí. Spadá totiž zároveň do žánru zvaného mockumentary, což jsou snímky, které se vydávají za dokumenty, mezi které patří například slavný Borat, Hraje skupina Spinal Tap nebo Co děláme v temnotách.

Zatímco předchozí snímky využívají parodii dokumentu, aby diváky pobavily, televizní film Ghostwatch od BBC se za dokument vydává, aby důvěryhodněji předával hrůzu a děs. Snímek totiž sleduje dokumentaristy, kteří se vydávají prošetřovat paranormální aktivity v domě, ve kterém má podle jeho vlastníků strašit.

V roce 1992, kdy televize film spustila, se velká část diváků domnívala, že sleduje skutečné záběry televizních lovců duchů, kteří se dostali do kontaktu s bytostmi z jiného světa. Ghostwatch je senzačním příkladem toho, jak dokáže televize manipulovat se svými diváky, aniž by si to uvědomovali. Televizní film BBC se stal inspirací i proslulé Záhadě Blair Witch, jejíž tvůrci také předstírali, že jde o skutečné záběry ze strašidelného lesa.

(tod)

Celebrity:
Ted Geoghegan, John Hough, Nicholas McCarthy

Filmy:
Legenda pekelného domu, Pronásledovaní, Ghostwatch

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, americké horory, duchové, filmové žebříčky, poltergeist, paranormální jevy, hororové žebříčky, filmy s duchy, strašidelné domy, strašidelné filmy, děsivé filmy, horory s domy, paranormální jevy ve filmu, zlí duchové, teror s duchy, děsivé horory, John Hough filmy, John Hough díla
TOPlist