5 nejděsivějších filmových mimozemšťanů

30.10.2020

Filmová monstra mohou nabývat různých tvarů a podob. Někdo se nejvíc bojí krvelačných zombies, jiného děsí fantastické stvůry a na jiné zase nejlépe fungují stvůry z pekel či ze záhrobí. Existuje však ještě jedna skupina filmových monster, které v sobě kromě obyčejného děsu skrývají ještě strach z neznámého.

Touto skupinou jsou návštěvníci z jiných světů, galaxií či dokonce paralelních vesmírů. Dnešní článek proto věnujeme těm nejděsivějším filmovým mimozemšťanům, kteří svou přítomností kdy poctili filmová plátna. Rozhodně zde proto nečekejte E.T. nebo Ewoky ze Star Wars. Jste připraveni na hrůzná setkání třetího druhu?

5. Oni

První vetřelci dnešního seznamu jsou bezejmenní, a tak jim budeme říkat jednoduše „Oni“. Pochází z kultovního filmu z roku 1988, za kterým stál legendární hororový tvůrce jménem John Carpenter (72). Tento snímek nesl název Oni žijí a hlavních rolí se v něm ujali profesionální wrestler Roddy Piper a Keith David (64).

Hrdinové filmu zjistí, že se záhadní vetřelci tajně infiltrovali do nejvyšších míst a teď ovládají svět. Jejich cíl je jasný, chtějí si podmanit si a zotročit lidstvo. Všude po světě se objevují jednoduché nápisy jako „POSLOUCHEJTE“, „KONZUMUJTE“, „NAKUPUJTE“, „SLEDUJTE TV“ nebo nejděsivější „PODVOLTE SE“.

Proti děsivým humanoidním mimozemšťanům, kteří při přimhouření obou očí vypadají jako chodící kostry s nadměrným počtem zubů, stojí jen hrstka statečných. Děsivější, než jejich zevnějšek je obrovský vliv, který se mimozemšťanům podařilo získat po celé Zemi. Jen málokdo totiž prokoukl mimozemské manipulace, a tak se „jim“ postavili jen ti nejodvážnější.

4. Predátor

Pro další bod dnešního seznamu se posuneme ještě o rok zpátky, jelikož právě v roce 1987 šel do kin jeden z nejznámějších filmů Arnolda Schwarzeneggera (73). V tomto filmu proti sobě stojí ostřílená vojenská jednotka plná namakaných chlapů a jediný tvor, který se na Zemi dostal odněkud z vesmíru.

Ačkoliv to zprvu vypadá, že zkušené komando loví záhadného Predátora, zanedlouho se ukáže, že je to vlastně opačně. Z lovce se stává lovená zvěř a nebezpečný tvor z vesmíru tak likviduje jednoho svalovce po druhém. K tomu mu dopomáhá řada vychytávek, jako je termovize, téměř dokonalá kamufláž, bojový arzenál plný různých zbraní a v neposlední řadě i zkušenosti ostříleného lovce.

Z celé jednotky nakonec přežije pouze major Dutch Schaefer v podání Arnieho, kterého predátor považuje za jediného rovnocenného soupeře. Predátorova skutečná podoba je divákovi skryta až do samého konce filmu. Do té doby vidí pouze následky jeho brutálních útoků, nebo těžce rozeznatelné záběry z futuristické termografie.

3. Slimáci

Ještě než se James Gunn (50) stal hollywoodskou hvězdou díky filmům o Strážcích galaxie (a ještě než o tuhle slávu přišel kvůli jeho starším nevybíravým tweetům), byl tento režisér známý především pro prazvláštní projekty. Ty většina lidí vůbec nechápala, ale hrstka jeho příznivců na ně nedala dopustit.

Jedním z takových filmů je i hororová sci-fi komedie (už možná začínáte chápat podivnost jeho filmů) s názvem Slimák. Tu světu představil v roce 2006. V centru dění Slimáka jsou stejnojmenní mimozemšťané, kteří jsou děsiví především svým vzhledem. Jde o slizkou formu života, která parazituje na životech obyčejných lidí.

Slimáci na Zemi dopadli pomocí malého asteroidu a okamžitě si našli své oběti. Jakmile se k někomu přisají, začne se tento člověk měnit na nechutný slizký blob, který pak terorizuje zapadlé městečko na americkém venkově.

2. Vetřelec

Když už jsme zmínili Predátora, byl by hřích opomenout jeho služebně staršího kolegu, se kterým nejednou sdílel stříbrné plátno. Na mysli máme samozřejmě ikonického Vetřelce, který poprvé spatřil světlo svět už v roce 1979.

Vetřelec je nepostradatelnou součástí filmové historie, jelikož Ridley Scott (82) tímhle filmem dokázal, že sci-fi a horor mohou jít ruku v ruce. Vetřelec alias Xenomorph je prapodivným stvořením, které nahání hrůzu hned na první pohled. Jde o černočerného tvora, který trpělivě číhá na svou oběť a zaútočí hned, jak vycítí příležitost.

Pomáhají mu k tomu ostré drápy, několik řad ještě ostřejších tesáků, kyselinová krev nebo i schopnost naklást vajíčka do těla nic netušícího hostitele. Na první setkání s Vetřelcem, když se prosápal z žaludku Johna Hurta, nezapomene snad nikdo.

1. Věc

Tam, kde jsme dnešní článek začali, jej také ukončíme. Opět se totiž vrátíme k Johnu Carpenterovi a jeho mistrovskému dílu s jednoduchým názvem Věc. Věc se v kinech objevila v roce 1982 a hlavní roli nebojácného polárníka si v ní zahrál Kurt Russel (69). Ten je společně s dalšími vědci uvězněn na antarktické výzkumné stanici, kterou terorizuje neznámý tvor z vesmíru.

Ten si dříve už smlsnul na norských výzkumnících a nyní se pustil do amerického týmu. Nikdo ale neví, jak tajemný tvor vypadá. Vesmírný vetřelec se totiž dokáže proměnit v jakýkoliv předmět či žijící bytost. Přeživší tak musí mít oči neustále na stopkách, jelikož si nikdy nemohou být jistí, zda se netvor právě neukrývá v těle jejich kolegy.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Kurt Russell, John Carpenter, James Gunn

Filmy:
Jsou mezi námi, Vetřelec, Slimák

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, sci-fi, filmová monstra, žebříčky, kultovní sci-fi, filmové žebříčky, kultovní horory, mimozemšťané, mimozemšťané ve filmu, filmoví mimozemšťané, sci-fi horory, Arnold Schwarnegger filmy, Predátor zajímavosti, tipy na sci-fi
TOPlist