5 nejchytřejších rozhodnutí z akčních filmů

29.01.2019

Akční filmy nebývají zrovna proslulé inteligentním uvažováním svých hrdinů. Právě hloupá rozhodnutí protagonistů těchto snímků je často dostávají do problémů, které odstartují strastiplný děj celého filmu. Nedávno jsme vám přinesli seznam těch opravdu nejhloupějších rozhodnutí, která v akčních filmech padla, ale dnes jsme se vám rozhodli ukázat, že všichni akční hrdinové nejsou jen bezduché hory svalů.

Proto vám nyní naopak přinášíme ta nejchytřejší rozhodnutí, kterých můžete být v akčních filmech svědky. Ať už jde o téměř geniální plány, nebo bystré reakce hrdinů, je jejich jednání v těchto snímcích opravdu nadprůměrně chytré a zaslouží si tak náš obdiv.

5. „Na psí uši“ – Terminátor 2: Den zúčtování

První geniální rozhodnutí nepřísluší ani tak akčnímu hrdinovi, ale stroji na zabíjení. Stojí za ním totiž Arnold Schwarzenegger (71) v roli nebezpečného robota z budoucnosti z druhého dílu kultovního Terminátora. Ve snímku s podtitulem Den zúčtování se však nesnaží odstranit Sarah Connor, ale naopak ji a jejího syna zachránit před jiným robotickým zabijákem, kterého vyslal Skynet.

Nejprve je však musí oba dostat pod svou ochrannou ruku, což se mnohem snadněji řekne, než udělá. John je totiž u pěstounské rodiny, jelikož je jeho matka po událostech prvního filmu zavřená v blázinci. Když se John rozhodne zavolat svým pěstounům, aby zkontroloval situaci, pojme podezření, že něco není v pořádku, jelikož se k němu jeho náhradní matka chová neobvykle vstřícně.

V ten moment se do situace vloží Arnold v roli robota s označením T-800, který se Johna zeptá na jméno jeho psa. Když mu John prozradí, že se jeho pes jmenuje Max, napodobí T-800 jeho hlas a zeptá se jeho adoptivní matky, jestli je Wolfie v pořádku. Díky tomu, že mu hlas v telefonu potvrdí, že se Wolfiemu nic nestalo, oba hrdinové zjistí, že je Johnova adoptivní rodina po smrti. V jejich bytě nachází T-1000, který se o život snaží připravit i Johna a jeho skutečnou matku.

4. Výbušné počty – Zlaté oko

James Bond je proslulý mnoha věcmi. Svým legendárním drinkem, který je potřeba protřepat a nemáchat, svými milostnými avantýrami nebo povolením zabíjet si získal fanoušky po celém světě. Tento hrdina románů Iana Fleminga by však žádnou ze svých nebezpečných misí nepřežil, pokud by také neměl „pod čepicí“.

Právě jeho schopnost činit správná rozhodnutí v časovém presu mu nesčetněkrát zachránila život a příklady toho můžete najít v jakémkoliv filmu o tomto britském agentovi ve službách Jejího veličenstva. My jsme pro nejlepší ukázku jeho bystrosti vybrali snímek s názvem Zlaté oko, kdy se do těla agenta 007 převtělil Pierce Brosnan (65).

Bond na začátku filmu dostane od technika MI6 tradičně nové vybavení, ve kterém se nachází i výbušné pero, které se po několika zmáčknutí přemění v granát. Když se James stane zajatcem svého bývalého kolegy z tajné služby a ruského programátora Borise, kteří se snaží uvést do chodu nebezpečné zbraně hromadného ničení, začne si Boris s Bondovým špionážním perem hrát.

Ten okamžitě zaregistruje programátorův nervózní tik a začne tak nenápadně počítat kliknutí, kterých se Boris dopustí. Když se konečně dopočítá do kýženého počtu, využije situace pro únik ze spárů svých věznitelů. A pak že je matematika v dnešní době k ničemu.

3. Zbraně na únikové cestě – John Wick 2

Přestože současná filmová krajina už si na neohrožené akční hrdiny moc nepotrpí a spíše se soustředí na komplexní osobnosti svých protagonistů, najdete pár světlých výjimek, které svou „béčkovost“ nosí hrdě na hrudi. Jedním z nich je i nebezpečný John Wick, který pro pomstu udělá naprosto cokoliv  a neštítí se při tom vůbec ničeho.

Člověk, který je proslulý tím, že dokázal vyvraždit plnou místnost nepřátel jen za pomoci tužky, zkrátka musí být vždy připraven. To se prokázalo i ve druhém díle této série o nájemném zabijákovi, který si libuje v krevní mstě. Když ho totiž místní mafiánský boss zradí a vláká ho do pasti, ze které zdánlivě není úniku, dokáže John opět překvapit.

Přestože se mělo jednat o přímočarou vraždu, připravil se zabiják na nejhorší. Do předpokládané únikové cesty si poschovával různé zbraně a náboje pro případ, že by se něco zvrtlo. Když se nakonec ukázalo, že celá zakázka byla jen jedna velká past, jejímž cílem bylo nebezpečného zabijáka odstranit, přišly mu extra zbraně proti mnohonásobné přesile zkrátka vhod.

2. Přírodní kamufláž – Predátor

Možná vás to překvapí, ale rakouský svalovec se na našem seznamu objevuje znovu. Tentokrát jako ostřílený voják, který se v džungli postavil zdánlivě nezničitelnému mimozemskému lovci. Ten bez slitování pro zábavu povraždil celou jeho četu, což člověka dokáže „namíchnout“. Samozřejmě máme na mysli původního Predátora, který šel do kin v roce 1987.

Arnieho nejchytřejší rozhodnutí přijde na samém konci filmu, kdy této mimozemské hrozbě čelí opravdu na vlastní pěst. Predátor totiž vždy díky své termovizi přesně věděl, kde se členové ostřílené speciální jednotky nachází, a tak je jednoho po druhém postupně likvidoval. Situace se však změnila, když Arnoldův Dutch zjistil, jak mimozemšťanův zrak funguje. Pod tlustou vrstvou hlíny ho totiž Predátor nemohl odhalit ani na vzdálenost několika centimetrů, a tak se na něj v této přírodní kamufláži rozhodl nastražit past, která mu nakonec zajistila vítězství nad nelítostným lovcem.

1. Falešná kapitulace – Smrtonosná past

Naši pravidelní čtenáři moc dobře vědí, že máme pro Smrtonosnou past Brucem Willisem (63) v hlavní roli zkrátka slabost. Nejenže jde o nejlepší film tohoto slavného herce, ale zároveň jsme přesvědčeni i o tom, že jde o jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Velkou zásluhu na tom nese i jistá realističnost, kterou snímek má.

Jeho hlavní hrdina totiž není žádným nezranitelným a bezchybným frajírkem, který vším proplouvá bez sebemenšího zaváhání, ale obyčejným policajtem, který za každou svou chybu pořádně trpí. O to úctyhodnější jsou občasné záchvaty geniality, kterými John McClaine občas září.

Nejlepším příkladem jeho inteligentního rozhodování je moment z konce filmu, kdy se konečně postaví svému nepříteli v podání Alana Rickmana. Jelikož ví, že má v zásobníku poslední dva náboje, a že jsou v místnosti dva ozbrojení nepřátelé, rozhodne se McClaine předstírat, že se vzdává. Tím způsobem se oběma padouchům přiblíží na krátkou vzdálenost a v momentě, kdy už má jistotu, že nemine, odhalí, že má na zádech lepicí páskou připevněnou zbraň. Tu navíc může snadno použít kvůli tomu, že měl při předstírané kapitulaci ruce ve vzdávajícím se gestu složené za hlavou.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Pierce Brosnan

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Smrtonosná past, Zlaté oko

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, akční filmy, Hollywood, Arnold Schwarznegger filmy, akční hrdinové, akční sci-fi, Bruce Willis filmy, T-800, terminátor 2 scény, terminátor 2 ukázky, Bruce Willis scény, John Wick scény, legendární scény, Predátor scény, Predátor souboje, Predátor maskování, Predátor ukázky. slavné akční filmy
TOPlist