5 nejbrutálnějších smrtí Seana Beana

11.05.2019

Britský herec Sean Bean (60) to ve filmovém průmyslu opravdu nemá jednoduché. Tento sheffieldský rodák je zkušeným hercem, který ve všech svých filmech podává solidní výkony. Proto je až neuvěřitelné, jak moc ho filmaři musí nenávidět. Jak jinak si totiž vysvětlit, že Seanovy postavy téměř v každém jeho filmu zemřou nějakou bolestivou smrtí?

Bean totiž zemřel ve více než dvaceti filmech a seriálech, a tak je vlastně jakýmsi chodícím spoilerem. Když totiž víte, že má v nějakém filmu hrát, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že dříve nebo později zemře. Jakkoliv je Bean díky svým filmovým smrtím legendární, stále nemá na dalšího britského filmového velikána Johna Hurta. Ten o svůj život přišel dokonce ve více než čtyřiceti snímcích. Bean se proto musí ještě poměrně hodně snažit, aby svého kolegu dohnal.

Přesto je však i Bean majitelem několika okázale brutálních filmových smrtí. Ty nejdrsnější z nich jsme se vám rozhodli představit v dnešním článku.

Ostrov

Ostrov je akční sci-fi z roku 2005, kde se hlavních rolí ujali Ewan McGregor (48) a Scarlett Johansson (34). Sean Bean si ve filmu zahrál Dr. Bernarda Merricka, prohnilého vědce, který je zodpovědný za projekt klonování bohatých. Ti si nechávají klony vytvořit „na náhradní díly“, jelikož z nich v případě potřeby získávají transplantace orgánů.

Tito naklonovaní lidé žijí v uzavřené vědecké laboratoři ukryté hluboko pod zemí a nemají tušení, že jsou ve skutečnosti uměle vytvoření. Vedení laboratoře jim namluvilo, že byla Země zničena a jejich laboratoř a tajemný ostrov jsou jedinými místy, kde se dá žít. Ostrov je však jen prostředkem, kterým Merrick izoluje klony, které usmrtí a rozebere na orgány.

Samozřejmě to netrvá dlouho a hrdinové zjistí, že je jejich život jen jedna velká lež. Klony se proto proti svým věznitelům vzbouří a zaútočí na ně. Nejbrutálnější osud potká samotného tvůrce projektu – doktora Mericka. Ten totiž podcení jednoho z klonů, který mu prostřelí krk hákem upevněným na konci provazu. Jako by toho bylo málo, konstrukce, na které Merrick stojí, se zřítí a šílený vědec se tak nakonec ještě ke všemu oběsí.

Vysoká hra patriotů

Vysoká hra patriotů je jedním z mnoha snímků založených na románech Toma Clancyho, ve kterých je hlavní postavou agent Jack Ryan. Asi je vám jasné, kdo se ujme postavy hrdiny a kdo padoucha, když ve filmu společně s Beanem hraje i Harrison Ford (76). Ano, do role amerického agenta se vžívá Ford a Beanovi nezbývá než přijmout roli irského gangstera Seana Millera.

Ten s dalšími členy takzvané Irské republikánské armády (teroristické organizace bojující proti britské armádě, pozn. red.) plánuje zabít britskou královskou rodinu, a jediný, kdo jim může jejich plány překazit, je právě Jack Ryan. Proto Jacka na konci filmu pronásleduje v honičce na lodích. Když jej dožene, přeskočí k němu, oba se pustí do pěstního souboje.

Jejich souboj je tak „devadesátkový“, jak to jen jde. Bojují spolu za zuřící bouře na hořící lodi a nedají si nic zadarmo. Chvíli se zdá, že by Sean mohl vyhrát, ale nakonec jej Jack přemůže a strčí na kotvu. Ta mu probodne tělo a on zůstává bezvládně nabodnutý na jejím ostrém konci. To by však opět pro dnešní žebříček nestačilo, a tak loď se Seanem stále nabodnutým na kotvě exploduje.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Další snímek pravděpodobně potěší všechny fantasy nadšence. Následující Seanova smrt se totiž týká Boromira, jeho postavy ze série Pán prstenů. Sice říkáme série, ale ve skutečnosti jde především o první díl, jelikož Boromir zemře už ve Společenstvu prstenu. Objevuje se sice i v dalších dílech trilogie, ale už pouze ve vzpomínkách ostatních postav.

Jeho smrt je jednou z těch nejbrutálnějších, které Jacksonovo (57) filmové zpracování Tolkienovy trilogie nabízí. Poté, co se projeví vliv, který má Prsten moci na jeho mysl, se Boromir rozhodne napravit své činy tím, že své přátele zachrání před útokem nebezpečných skřetů, i kdyby ho to mělo stát život. A ten ho to skutečně stojí.

Skončí totiž naprosto prošpikovaný šípy, ale bojuje opravdu do poslední chvíle. I když mu z těla trčí více a více projektilů, vždy se zvedne a pokračuje v boji. Síly mu dojdou až v momentě, kdy už skutečně připomíná spíše jehelníček, než hrdinného rytíře. Tohle vykoupení jej přišlo opravdu draho.

Černá smrt

U rytířských kostýmů ještě chvilku zůstaneme, ale tentokrát se přesuneme od fiktivní Středozemě do středověké Anglie. Právě tam se totiž odehrává snímek Černá smrt, ve kterém Sean Bean hraje rytíře Ulricha. Jelikož se film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí jmenuje Černá smrt, je asi jasné, co od něj můžeme očekávat.

Ulrich zde však nezemře na epidemii moru. Kdepak. Jeho smrt je totiž mnohem brutálnější než mor. Ve snímku, kde lidé umírají upálením, oběšením, ubodáním či vykucháním čeká rytíře Ulricha něco mnohem bolestivějšího. Je totiž za ruce a nohy přivázán ke koním, kteří ho zkrátka a jednoduše rozčtvrtí. Ačkoliv nejde o jednu z nejbombastičtějších smrtí Seana Beana, rozhodně jde o jednu z nejbrutálnějších.

Zlaté oko

Na poslední políčko dnešního seznamu pravděpodobně netrpělivě čekali všichni fanoušci filmů o Jamesi Bondovi. I Sean Bean se v jednom z těchto snímků objevil, ačkoliv samozřejmě ne jako 007. To dá rozum. Bylo by jej mnohem obtížnější zabít. Místo toho se ve filmu Zlaté oko objevil jako Bondův kolega Alec Trevelyan, agent s krycím jménem 006.

Alec je však dvojitým agentem, který spolupracuje s ruským generálem Ouromovem, se kterým společně nafingují Alecovu smrt. Alec pak uvádí do pohybu plány, kterými se chce pomstít Anglii za vraždu svých rodičů. Součástí jeho plánu je i obří satelit zvaný Zlaté oko, který se mu však zároveň stane osudným.

Nestačilo by totiž, kdyby ho Bond jen přemohl v pěstním souboji či zastřelil svým Waltherem PPK. Kdepak. Místo toho jej shodil z obřího satelitu, což padouch nějakým záhadným způsobem přežil. Když se na něj však satelit následně celý sesypal a poté ještě explodoval, už o jeho smrti nemohlo být pochyb.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Sean Bean, Ewan McGregor, Harrison Ford

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Zlaté oko, Vysoká hra patriotů, Černá smrt

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist