5 nadupaných filmů pro milovníky aut

13.06.2022

Zatímco v některých filmech jsou dopravní prostředky pouze běžnými předměty, které slouží k přesunu z bodu A do bodu B, následující snímky jsou v tomhle ohledu jiné. Následující pětice filmových počinů totiž automobily většinou chápe jako vedlejší (a v některých případech i hlavní) postavy příběhů.

Dnešní článek je určený všem milovníkům benzínu, závratných rychlostí i vůně spálených pneumatik. Podíváme se totiž na hollywoodské počiny, které se točí kolem automobilů a jejich řidičů.

60 sekund

Ačkoliv si o hereckých schopnostech Nicolase Cage (58) můžete myslet ledasco, jedno je jisté. Tenhle člověk dává do každého ze svých projektů úplně všechno. Ať jde o vysokorozpočtové superhrdinské trháky, nebo o malé projekty nezávislých filmařů, podává Cage naprosto strhující výkony, které jsou tak energické, že často působí až nepatřičně.

Jen několika filmařům se podařilo jeho výkon trochu „zkrotit“ a jedním z nich je i Dominic Sena (73), který v roce 2000 natočil svůj nejúspěšnější film s názvem 60 sekund. Cage v něm hraje vysloužilého zloděje aut, který se souhrou osudu musí vrátit ke svému dávno opuštěnému řemeslu. Musí totiž ukrást padesátku drahých a luxusních aut, nebo jeho nerozvážný bratr přijde o život.

Právě tyhle nablýskané skvosty září víc než sám Cage nebo Angelina Jolie (47), která ve filmu hraje jeho partnerku. Není se čemu divit, mezi kradenými auty se objeví například Porsche 966, Chevrolet Bel Air z roku 1957 nebo Jaguar XJ220. Největší „krasavicí“ filmu byla ale neoddiskutovatelně Eleanor – Ford Mustang Shelby GT500.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda

Vzhledem k tomu, že má série Rychle a zběsile za sebou už úctyhodných devět filmů, bylo víceméně jasné, že se na dnešním seznamu zkrátka objevit musí. Stála před námi ale poměrně složitá otázka. Kterou část devítidílné série vybrat? Někoho to možná překvapí, ale pro účely dnešního článku jsme vybrali třetí díl, který patří mezi ty nejhůře hodnocené části série.

Snímek s podtitulem Tokijská jízda totiž opustil známé hrdiny a věnoval se úplně novým tvářím. Nejen to. Jak už název napovídá, třetí díl se neodehrává ve Spojených státech, ale naprostá většina děje se přenesla na japonské silnice. A právě v tom vězí jeho největší krása. Ačkoliv se už v předchozích dílech objevovaly modifikované japonské káry, až tady působí upřímně a autenticky.

Driftové závody jsou nedílnou součástí japonské kultury a snímek o vidláckém Američanovi, který se musí naprosto přeorientovat na jiný druh života, kultury a řízení je zkrátka poměrně zajímavý. Když do toho připočtete ještě tu krásnou Mazdu RX-7, je tahle exkurze do země vycházejícího slunce skoro povinností.

Grindhouse: Auto zabiják

Ačkoliv i ve filmu z předchozího bodu dnešního seznamu došlo k několika zraněním a děsivě vypadajícím automobilovým nehodám, v porovnání s brutalitou tarantinovky jménem Grindhouse: Auto zabiják šlo jen o slabý odvar. Tarantino (59) se v tomhle filmu soustředil na postavu šíleného kaskadéra, který si krátí chvíli zabíjením nevinných dívek.

Nestačí mu ale být obyčejným vrahem, své oběti nejradši drtí pod koly svého Mustanga z roku 1973. Ačkoliv se u Auta zabijáka nedá mluvit o žádném spletitém příběhu, akční scény tohohle krváku jsou naprosto fantastické. Spoušť, kterou za sebou silné americké káry v téhle tarantinovce zanechávají, je naprosto brutální, ničivá a nepopsatelně děsivá.

Baby Driver

Edgar Wright (48) je velmi nedoceněným režisérem současnosti a každý z jeho filmů je naprostým klenotem. Ať už jde o vynikající zombie parodii Soumrak mrtvých, videoherního Scotta Pilgrima nebo akční komedii s názvem Jednotka příliš rychlého nasazení, jeho filmy v sobě skvěle mísí humor, akci a obrovský režisérský um.

Znalci jeho tvorby už asi tuší, který z jeho filmů jsme si pro účely dnešního článku vybrali. Jde o snímek z roku 2017, ve kterém je hlavním hrdinou bankovní lupič, který je zodpovědný za přívoz (ale hlavně odvoz) ostatních lupičů z míst trestných činů. „Baby“ je únikovým řidičem, který celý svůj život žije v rytmu hudby, kterou se snaží utlumit celoživotní pískání v uších.

To je skvělou zprávou pro diváka, jelikož se všechny akční scény (včetně těch automobilových) odehrávají v tempu písní, které zrovna znějí v soundtracku. Například píseň Bellbottoms dodává honičce v rudém Subaru Impreza takový šmrnc, že byste jen s velkými obtížemi našli stylovější filmový únik.

Loupež po italsku

Úctyhodného remaku, který se alespoň vzdáleně dotýká kvalit původního filmu, se dočkala jen hrstka filmových počinů. Mezi takové ale neoddiskutovatelně patří Loupež po italsku, která se v kinech objevila poprvé už v roce 1969, a která v Česku nese název Prácička v Itálii. Remake přišel o téměř pětatřicet let později, ale bylo vidět, že si tvůrci nového filmu dali velký pozor, aby nepošlapali odkaz původní klasiky.

To je zřejmé i z toho, že se rozhodli pro titulní loupež či prácičku využít stejné automobily jako v originálu. Úspěch obou plánovaných loupeží v Turíně i Benátkách závisel na tom, aby se zloději drahých kovů dokázali úspěšně dostat z místa činu, a to uličkami, které by pro běžné vozy byly zkrátka moc úzké.

Jako únikové vozidlo si proto oba týmy zvolily speciálně upravené Mini Coopery, které dokázaly uvézt těžký náklad, aniž by přišly o svou rychlost či obratnost. Není proto divu, že po premiéře obou verzí filmu prodeje těchto ikonických vozů raketově vzrostly.

(tod)

Fandím
37 fanoušků
Nesnáším
6 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, Angelina Jolie, Quentin Tarantino, Edgar Wright

Filmy:
60 sekund, Loupež po italsku, Rychle a zběsile: Tokijská jízda, Grindhouse: Auto zabiják

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
automobil, luxusní auta, pouliční závody, loupež, auta, filmové loupeže, Nicolas Cage filmy, Loupež po italsku obsazení, automobilové honičky, Rychle a zběsile, americká auta, Quentin Tarantino
TOPlist