5 momentů z posledních Star Wars, které fanoušky stále štvou

28.06.2020

Jen těžko byste ve filmovém průmyslu hledali většího giganta, než jsou legendární Hvězdné války. Tahle veleúspěšná série, která v sobě skrývá devět hlavních filmů, několik animovaných seriálů a nespočet videoher, je jedním z nejvýdělečnějších produktů, které patří studiu Disney. Už od roku 1977 se jí daří budovat velmi silnou fanouškovskou základnu, která je ochotná pro Star Wars udělat cokoliv.

Časy se ale mění a prozatím poslední trilogie filmů (započatá snímkem Star Wars: Síla se probouzí v roce 2015) vzbuzuje mezi věrnými fanoušky hvězdných lodí a světelných mečů silné rozepře. Zatímco je téměř neslýchané, aby se někdo jediným slovem strefoval do původní trilogie, ta poslední se terčem posměchu stává poměrně často. Důvodů je pro to bohužel celá řada.

V dnešním článku se zaměříme na samotný závěr trilogie s podtitulem Návrat Skywalkera a představíme vám pět hlavních důvodů, proč k ní fanoušci Star Wars mají výhrady.

5. Záhada kolem Reyina meče

Již zmíněná sedmá epizoda představila kromě nové trojice hrdinů v podání Daisy Ridley (28), Johna Boyegy (28) a Oscara Isaaca (41) a padoucha ztvárněného Adamem Driverem (36) i řadu nových příběhových linií opředených záhadami. Jedna z těch největších se týkala světelného meče Anakina Skywalkera a způsobu, kterým se dostal do rukou tajemné Maz Kanaty.

Ta k celé situaci pouze prohlásila, že je to dlouhý příběh a naznačila, že záhadu prozradí později. Bez vysvětlení se však museli obejít nejen diváci osmého dílu, ale nedočkali jsme ani při sledování deváté epizody. Zdá se, že režisér J. J. Abrams (53) očekával, že s rozřešením přijde jeho následovník, ale když se tomuto tématu odmítl věnovat i Rian Johnson (46) zůstala záhada světelného meče nerozřešená.

Maz k němu totiž mohla přijít jen s velkými obtížemi. Po proměně Anakina Skywalkera v Darth Vadera totiž meč připadl jeho synovi Lukeovi, který o něj přišel při společném souboji se svým otcem. Společně s Lukeovou pravačkou meč spadl z oblačného města vznášejícího se nad planetou Bespin někam na její neobyvatelný povrch.

4. Tajemní rodiče

Další záhada, která poháněla příběh nové trilogie už od jejího prvního dílu, byla otázka Reyiných rodičů. Mezi fanoušky se dlouho vedly spory o tom, zda je Skywalkerová, Kenobiová nebo snad někdo úplně jiný. První s jednoznačnou odpovědí přišel Rian Johnson, který v osmé epizodě ústy Kylo Rena prohlásil, že Reyinými rodiči byly naprosto bezvýznamné nicky.

To však J.J. Abrams, který po Johnsonovi převzal otěže nad devátou epizodou, popřel a rozhodl, že je Rey vnučkou Palpatina alias Darth Sidiouse. Ačkoliv byli i lidé, kteří s touto domněnkou před premiérou Vzestupu Skywalkera přišli, rozhodně jich nebylo mnoho. Pro většinu fanoušků Star Wars to tak byla naprosto šokující informace.

Přesto ji však některé postavy věděly už delší dobu a skutečnou pravdu před mladou adeptkou na rytíře Jedi z nepochopitelných důvodů tajili. Mezi tyto tajnůstkáře patřili i Luke a Leia Skywalkerovi, kteří se sami pasovali do jakýchsi opatrovníků mladé bojovnice. Zřejmě ji chtěli před pravdou uchránit, ale způsob, jakým se to nakonec dozvěděla, rozhodně nebyl ideální.

3. Medaile pro Chewieho

Filmy ze série Star Wars byly vždy plné takzvaného „fan service“ (způsob, kterým se filmaři snaží zavděčit fanouškům). V každém díle se skrývaly nějaké scény či záběry, které měly odměnit pozorné diváky a ty, kteří znají předchozí díly nazpaměť. Ne vždy však tyto pokusy padnou na úrodnou půdu, což se týká i deváté epizody.

Na konci prvního natočeného dílu s podtitulem Nová naděje totiž proběhne slavnostní ceremoniál na oslavu zničení první Hvězdy smrti. Během tohoto ceremoniálu dostanou hlavní hrdinové příběhu zlaté medaile, kterými je obdaruje princezna Leia. Dlouholetým vtipem mezi fanoušky Star Wars je fakt, že jediný, kdo medaili nedostane, je věrný Chewbacca.

Devátý díl se tuto „křivdu“ rozhodl napravit a Chewie konečně dostane vlastní metál od Maz Kanaty. Velkou část fanoušků však tahle snaha o fan-service spíš namíchla. Kdyby byl Vzestup Skywalkera lepším filmem, možná by scéna působila jinak. Takhle to ale vypadá, že si tvůrci chtěli jen lacině nahnat pár „bodů k dobru“.

2. Druhá loď

Následující bod se týká jednoho z nejsmutnějších momentů deváté epizody, který diváky (kteří onu „habaďůru“ neprohlédli) trápil přibližně deset minut. I v předposlední části dnešního článku totiž zůstaneme u Chewieho, ale tentokrát se budeme věnovat jeho tragické „skorosmrti“.

K té dojde, když se Rey a Kylo přetahují o vesmírnou loď na jejíž palubě byl zarostlý Wookie údajně vězněn. Rey souboj se svým protivníkem nakonec vyhraje, ale neodhadne své schopnosti a skrze Sílu jí z ruky omylem vyšlehnou blesky, které transport zničí. Všichni hrdinové se tak chvíli domnívají, že Chewie na palubě zemřel, ale ten se ve skutečnosti nacházel jen o pár desítek metrů dál v druhé lodi.

Je opravdovou záhadou, jak mohla hrdinům existence druhé lodi uniknout, když se nacházela jen kousek od té první. Druhý transport se navíc na scéně objeví z ničeho nic a jde o chabou berličku, která má tvůrcům pomoci ospravedlnit přežití oblíbené postavy.

1. Klony kam se podíváš

Na konec dnešního článku jsme si nechali moment, který musel namíchnout snad všechny fanoušky Star Wars včetně těch, kteří novou trilogii bezhlavě brání. Jde totiž o to, že devátá epizoda přinesla zpátky obávaného Dartha Sidiouse, jehož smrt byla nejen vyvrcholením snímku s podtitulem Návrat Jediho, ale i celé původní trilogie.

O tom, že bude Palpatine hrát v poslední epizodě důležitou roli jsme se dozvěděli už z propagačních materiálů, jen nebylo jasné, jak se mu podařilo svou smrt ve vybuchující vesmírné stanici po pádu do jejího reaktoru přežít. Pokud jste čekali, že vám devátý díl přinese odpověď, pak jste při čtení dnešního článku nedávali pozor. Návrat Skywalkera totiž na otázky zásadně neodpovídá, místo toho přináší otázky nové.

Způsob, jakým mocný Sith obrovskou explozi přežil, není ve filmu nikdy pořádně objasněn a pro vysvětlení si musíte pořídit knižní přepis příběhu. V tom je odhaleno, že ve skutečnosti nejde o našeho známého Palpatina, nýbrž o jeho klona. Palpatinovým klonem byl i Reyin otec, a tak je tvrzení, že je Darth Sidious jejím dědečkem, trochu zkreslené. Klonování je součástí Star Wars už od prequelové trilogie, ale jeho využití k vysvětlení tak zásadního problému hraničí s leností.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Oscar Isaac, John Boyega, Daisy Ridley

Filmy:
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
sci-fi, Hvězdné války, Star Wars, Daisy Ridley filmy, světelný meč, Star Wars trilogie, Star Wars Daisy Ridley
TOPlist