5 magických povolání ze světa Harryho Pottera

02.09.2021

Dospívání ve škole čar a kouzel v Bradavicích je jedním slovem kouzelné. Pokud zrovna nemusíte každý rok bojovat s nejobávanějším černokněžníkem všech dob, jsou Bradavice krásným místem plným dobrodružství, zábavy a přátel na celý život. Co ale kouzelníci dělají poté, co složí takzvané OVCE (Ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny, pozn. red.)?

Příležitostí mají mladí kouzelníci ze světa J. K. Rowling (56) spoustu. V knihách i filmech se příběh vždy soustředí na ústřední trojici hrdinů, ale v pozadí se často odehrávají mnohem zajímavější události (tedy alespoň pro mudly, jako jsme my). Jaké nejzajímavější kariérní dráhy si čarodějové a čarodějky ze světa Harryho Pottera mohou zvolit? Čtěte dál a uvidíte.

5. Pracovník Ministerstva kouzel

Ačkoliv se první povolání z dnešního seznamu může zdát na první pohled nudné a nezáživné, určitě byste ve svém okolí našli spoustu lidí, kteří by se „v něm našli“. Pracovat pro Ministerstvo kouzel je stabilní povolání, které vám navíc dává spoustu pravomocí a výhod oproti ostatním řadovým kouzelníkům.

Zároveň můžete rozhodovat o tom, kterým směrem se bude kouzelnický svět ubírat dál a určovat, jaké chování je pro čaroděje přípustné, a jaké už nikoliv. Navíc můžete mít jistotu, že o vás nikdy nikdo neřeknete, že se pro vykonávání takto důležité funkce vůbec nehodíte. Nikdo už totiž nepřekoná zoufalství, kterým čišela administrativa Korneila Popletala a jeho následovníků, které měl pod palcem sám Voldemort.

Kdo ví, když se budete hodně snažit, možná to jednou dotáhnete tak daleko jako Hermiona Grangerová v podání Emmy Watson (31), která se z řadové úřednice vypracovala na ministryni kouzel.

4. Bystrozor

Následující povolání je s ministerským postem velmi úzce spojeno, ale v zásadě by se od něj nemohlo víc lišit. Zatímco ministři a jejich podřízení sedí hezky v bezpečí svých kanceláří, bystrozorové bojují s kriminálními živly, které se snaží rozvrátit čarodějnickou společnost. Bystrozoři bývají často přirovnáváni k policii, ale to není úplně přesné. Jsou to spíše tajní agenti.

Bystrozorské povolání je jen pro ty nejstatečnější, kteří se nějakého souboje jen tak nezaleknou. I proto byla tohle naprosto zřejmá kariérní cesta i pro samotného Harryho Pottera, kterého si ve filmové sérii zahrál Daniel Radcliffe (32). Bystrozoři bývají nasazováni na ty nejzávažnější případy, kde síly běžných čarodějných policistů nestačí.

3. Vynálezce

Když se řekne kouzelník, nejspíše vám na mysli nevyvstanou slavní vynálezci. Přesto však i kouzelníci své nejbystřejší mozky potřebují. Kouzelnická společnost má oproti té mudlovské řadu výhod a ve spoustě ohledů se obejdou bez věcí, které každodenně používáme my. Dalo by se ale říct, že jsou kvůli tomu v řadě ohledů poměrně zaostalí.

Proto se čas od času musí objevit kouzelník, který ostatním nějakým zásadním vynálezem usnadní život. Jeho práce je navíc poměrně jednoduchá, jelikož řadu věcí může „odkoukat“ od mudlů. Pokud ale své vynálezy spojí s magií, může dosáhnout i mnohem lepších výsledků než technologicky zdatnější mudlové.

Stačí se podívat na dvojčata Freda a George Weasleyovi, kteří se mezi magické vynálezce rozhodně počítají. Mnozí by mohli tvrdit, že svůj talent promrhali, a že se měli soustředit na věci, které by ostatním skutečně pomáhali. Přesně tohle ale dělali. Fred a George v době největších represí Smrtijedů vyráběli a prodávali žertovné předměty, aby se ostatní kouzelníci neutápěli v depresích.

2. Profesionální hráč Famfrpálu

Předposledním magickým povoláním se vrátíme k talentům Harryho Pottera. Kromě své kuráže a schopnosti sjednocovat kouzelníky pro boj proti zlu Harry na škole vynikal ještě v jednom ohledu. Už v prvním ročníku se projevil jako vynikající chytač svého famfrpálového družstva.

Famfrpál je kouzelnickým sportem, ve kterém proti sobě na létajících košťatech zápasí dva týmy, které se snaží vsítit soupeři co nejvíc branek speciálním míčem jménem camrál. Mimo to po hřišti poletují dva potlouky, které se hráče snaží shodit z jejich košťat. Posledním míčem je malinká zlatonka, kterou hledají chytači, jako je právě Harry. Chycení zlatonky přináší týmu úspěšného chytače 150 bodů, a navíc ukončuje celý zápas.

Famfrpál je nejpopulárnějším čarodějnickým sportem, kterému se mnozí věnují i závodně. Mezinárodní turnaje v tomto sportu každoročně přilákají desetitisíce fanoušků z celého světa. Kariéra profesionálního hráče je tak srovnatelná s kariérami nejslavnějších mudlovských sportovců. Stejně tak zahrnuje i obrovskou dřinu a odříkání.

1. Učitel v Bradavicích

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali povolání, bez kterého by kouzelnický svět nikdy nemohl fungovat. Se znalostí kouzel se totiž čarodějové nerodí, ale nejprve se je musí naučit. Někteří na to mají samozřejmě větší vlohy než jiní, ale pro opravdovou kontrolu nad vlastními zaklínadly potřebují i ti nejtalentovanější kouzelníci systematickou výuku.

V tu chvíli přichází na scénu učitelé z kouzelné školy v Bradavicích, kteří mají na svědomí výuku magicky nadaných studentů. Bradavice však nejsou jedinou kouzelnickou školou. Už ve čtvrtém díle s názvem Harry Potter a ohnivý pohár jsme se setkali s francouzskými Krásnohůlkami a severským Kruvalem.

Učitelská profese je ve světě čar a kouzel naprosto zásadní a učitelé tak mají opravdový respekt. Aby mohli své studenty něco naučit, musí být naprostými experty v oboru a kromě předmětu obrany proti černé magii tomu tak v Bradavicích skutečně je.

(tod)

Fandím
63 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Daniel Radcliffe, Emma Watson, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Ohnivý pohár

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
harry potter, škola, Fantasy, učitelé, filmoví učitelé, Daniel Radcliffe filmy, povolání, Bystrozor, Ministerstvo kouzel, J. K. Rowling
TOPlist