5 letošních filmových propadáků

20.07.2023

Hollywood teď zažívá poměrně krušné časy, ke stávce scénáristů se připojují i někteří herci a filmová studia si nervózně otírají pot ze svých čel. Nárok na férovou odměnu má přitom každý a za vším tím hollywoodským pozlátkem byste možná takový problém nečekali. Opak je ale pravdou filmový svět teď musí odčinit, co na svých zaměstnancích napáchal.

Některým studiím se to ale nejspíš nebude dělat úplně snadno, protože je rok 2023 až nebývale „bohatý“ na filmové propadáky. „Zaručený úspěch“ následující pětice filmů se však nekonal, což může působit nedoceněným tvůrcům jakési morální zadostiučinění, ale peníze do kapes jim to určitě rychleji nepřinese. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět filmových propadáků, které se do kin dostaly teprve letos.

Flash

Dnešní článek začneme u komiksového studia, které má dlouhodobě problém přenášet své příběhy na stříbrná plátna. Studio DC se několikrát snažilo „obšlehnout“ úspěchy konkurenčního Marvelu, ale až na pár výjimek se mu to nikdy pořádně nepovedlo. Je to s podivem, protože mělo se slavnějšími superhrdiny mnohem lepší výchozí pozici.

Marvel ale s úspěchy Iron Mana a spol. svou konkurenci naprosto zadupal, a ačkoliv v současnosti tenhle komiksový gigant už výrazně ochabuje, DC se zatím své šance nechopilo. Důkazem za všechny je letošní Flash s Ezrou Millerem (30) v hlavní roli superrychlého Barryho Allena.

Flashovi přitom hrálo všechno do karet. Ve filmu se objevují i další slavní hrdinové, a to včetně Michaela Keatona (71), který se tak po třiceti letech vrátil do role Batmana. Filmu se s odřenýma ušima podařilo zaplatit svůj 200milionový rozpočet a v celosvětových výsledcích tržby činí 1,3násobek nákladů na natáčení.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

O tom, že nízké tržby vždy neznamenají špatný film, by mohli dlouhé hodiny vyprávět tvůrci fantastického dobrodružného fantasy s názvem Dungeons & Dragons: Čest zlodějů. Jak už název napovídá, jedná se o filmové zpracování slavné deskové hry, jejíž česká varianta nese název Dračí doupě.

Tvůrcům se podařilo nejen skvěle vystihnout magický svět, který je pro deskovku typický, ale v postavách hlavních hrdinů fantasticky trefili i dohadování mezi hráči. Když navíc vezmete v potaz předchozí pokusy o filmové zpracování takzvaného D&D, bude vám Čest zlodějů připadat jako mistrovské dílo.

Protože jde ale stále o vesměs netradiční druh zábavy, filmu se v kinech nedařilo ani zdaleka tak, jak by si jeho tvůrci přáli. Jestli se dočkáme plánovaného pokračování tak kvůli 50milionovému zisku nadále zůstává ve hvězdách.

On se bojí

Když se řekne jméno Joaquin Phoenix (48), pravděpodobně si představíte veleúspěšné snímky, jako je Gladiátor, Joker nebo třeba i chystaný Napoleon. Zkrátka velké filmy, které se těší obrovské fanouškovské přízni. Na to možná až moc slepě vsadil i Ari Aster (37), který s ním natočil letošní snímek s názvem On se bojí.

Tenhle netradiční hororový snímek vypráví šílené příběhy ustrašeného muže, který se děsí téměř všeho. Jde o snímek, který se naprosto vymyká všem filmovým konvencím, ačkoliv by se některých z nich měl raději držet. Ačkoliv stálo natáčení On se bojí pouhých 35 milionů dolarů, celosvětově se mu podařilo utržit jen třetinu této částky.

Jde přitom o řemeslně skvěle natočený film, na který však nejspíš většina diváků zkrátka nebyla připravena.

Renfield

Dalším takovým netradičně hororovým počinem je i letošní Renfield, ve kterém si šíleně fantastický Nicolas Cage (59) zahrál Drákulu. Tentokrát jeho postava ale nebyla jen vyšinutým mužem, který si vsugeroval, že je upírem jako v Polibku upíra, ale pravý nefalšovaný Drákula.

Cage je známý tím, že točí několik různorodých filmů ročně, jejichž kvalita silně osciluje mezi překvapivě dobrými a šíleně špatnými filmy. Renfield je na této škále někde zhruba uprostřed. Pokud chcete vypnout a kochat se přehrávanými grimasami Nica Cage, neměli byste Renfielda minout, jestli ale hledáte normální filmovou podívanou, nebude tenhle snímek nic pro vás.

Podobně uvažovala i většina potenciálních diváků, kteří se velmi často rozhodli, že tenhle film zkrátka vynechají. Rozpočet 86 milionů dolarů se tvůrcům nepodařilo zalepit ani ze třetiny, a film tak v kinech utržil jen 26 milionů dolarů.

Bez kalhot: Poslední tanec

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, jehož první díl byl v roce 2012 opravdu překvapivým hitem. První Bez kalhot představilo Channinga Tatuma (43), Matthew McConaugheyho (53) a další hollywoodské herce v netradičních rolích profesionálních striptérů a sklízel obrovské úspěchy především u divaček.

Tyhle úspěchy tvůrcům pojistili i pokračování s podtitulem XXL, kterému se sice dařilo už o poznání méně, i tak se ale tvůrcům jejich investice vrátila i s úroky. To samé však nelze tvrdit o letošním díle s názvem Bez kalhot: Poslední tanec. Tomuhle filmu se totiž od posledního dílu víc než ztrojnásobil rozpočet a zároveň se na méně než polovinu propadly tržby. Asi nemá cenu zdůrazňovat, že jde pravděpodobně o opravdu Poslední tanec bez kalhot.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, Joaquin Phoenix, Channing Tatum, Michael Keaton

Filmy:
Batman, Gladiátor, Polibek upíra

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Nicolas Cage role, Bez kalhot film, filmové série, filmové propadáky, neúspěšné filmy, hororové filmy, 2023 filmy
TOPlist