5 kouzel z Harryho Pottera, která by měla být zakázaná

29.03.2019

Kouzelnický svět Harryho Pottera je plný roztodivných stvoření, tajemných záhad a v neposlední řadě i úžasných kouzel. Existuje celá řada kouzel a zaklínadel, která bychom si chtěli vyzkoušet. Komu by se nechtělo pouhým mávnutím hůlky přivolat jakýkoliv předmět, kdo by si mohl stěžovat na přemisťování kamkoliv po světě a komu by mohlo vadit bleskové usušení oblečení pronesením jediné magické formule.

Takových cool kouzel je ve světě Harryho Pottera skutečně celá řada, a my jsme k nim dokonce vytvořili i vlastní video, kde vám představujeme ta nejskvělejší zaklínadla.

Ve světě, kterému dala vzniknout spisovatelka J.K. Rowling (53) však existuje i trojice kouzel, která se řadí mezi takzvaná kouzla, která se nepromíjejí. K těm patří zaklínadlo Crucio, kterým může jeden kouzelník způsobovat nepředstavitelné bolesti druhému, Imperio, kterým můžete druhé ovládat a Avada Kedavra, smrtící kletba, která svůj cíl připraví o život.

Užití těchto zaklínadel se přísně trestá, ale my jsme přesvědčeni, že by se tento seznam měl dost podstatně rozrůst. Kouzelníci z Bradavic mají totiž k dispozici širokou škálu zaklínadel, která jsou obdobně nebezpečná, jako ta z nepromíjitelné trojice. My vám dnes proto představíme ta nejproblematičtější z nich.

5. Legilimens

Zaklínadlo Legilimens je velice zvláštním kouzlem, které nedokáže ovládnout jen tak někdo. Ve filmech ho vidíme používat jen Alana Rickmana v roli profesora Snapea, když v pátém díle učí Harryho, jak se proti této kletbě bránit. Kvůli svému propojení s Voldemortem se totiž Harry může snadno nevědomky stát informátorem pána zla.

Pomocí kouzla Legilimens se totiž můžete dostat do vědomí kohokoliv a procházet jeho vzpomínkami a vědomostmi. Toto kouzlo se může hodit například pro vyšetřování zločinů, ale rozhodně by nemělo být beztrestně přístupné široké veřejnosti. Probírat se cizími myšlenkami totiž není jen neslušné, ale může to být také pořádně nebezpečné.

Pokud se totiž terčem Legilimens stane nějaká osoba, která drží důležitá tajemství, může být zkušeným kouzelníkem o tato tajemství připravena. Neříkáme proto, že by toto zaklínadlo mělo být přímo zakázané, ale rozhodně by se hodila nějaká kvalitní regulace a postihy za jeho zneužití.

4. Mnoholičný lektvar

Další kontroverzní záležitostí dnešního seznamu není přímo kouzlo, ale jeden z mnoha lektvarů, které můžete v kouzelnickém světě vytvořit. Přestože ve filmech tyto lektvary ústřední trio využívá jako na běžícím páse, samotné vytvoření mnoholičného lektvaru rozhodně není snadnou záležitostí a podobně jako v případě Legilimens jej nezvládne kdekdo.

Nejenže k němu potřebujete hned několik těžko získatelných ingrediencí včetně kůže z hřímala, rohu lidožravého dvourožce či denivku, ale jeho příprava trvá víc jak měsíc. Když vydržíte jeho notoricky známou odpornou chuť, můžete se vtělit do podoby kohokoliv, od koho jste získali jakýkoliv genetický materiál. Může jít i o tak jednoduché věci jako vlas nebo ústřižek nehtu.

Právě schopnost vzít na sebe podobu někoho jiného by měla být také trestně postižitelná. Můžete se totiž vydávat za někoho jiného a páchat tak různé podvody, či výzvědy, jako v případě kouzla Legilimens. Stačí si vzpomenout na Bartyho Skrka mladšího a to, jak se celý školní rok vydával za bradavického profesora Moodyho. Hned pak máte jasno, že se tento zázračný lektvar může využívat i k nekalým cílům.

3. Zapomeňte

Samozřejmě se nedá diskutovat o tom, že je nejnebezpečnější kletbou v příbězích o kouzelném světě Avada Kedavra. Jen máloco dokáže konkurovat smrtící kletbě, proti které není obrany. Když však vezmete v potaz i obyčejné Zapomeňte, je jasné, že můžete způsobit tragédie, aniž byste museli někoho přímo zabíjet. Stačí jej vymazat ze životů jeho rodiny, milovaných a přátel.

Přesně to dokáže kouzelná formule Zapomeňte, pomocí které dokáže její uživatel upravit, či naprosto smazat paměť svých cílů. Může jít o šlechetné využití, kterým například Hermiona uchránila svou rodinu před pronásledováním Smrtijedy, ale také může jít o případ podobný Zlatoslavu Lockhartovi.

Ten využíval kouzlo proti úspěšnějším čarodějům a čarodějkám, a jejich úspěchy si přivlastňoval. Stal se tak jedním z nejslavnějších kouzelníků své doby, aniž by v čemkoliv vynikal. To bychom mu ale křivdili, jedna věc mu totiž šla. Mistrně ovládal kletbu Zapomeňte.

2. Sectumsempra

Předposlední pozici dnešního seznamu obsadilo kouzlo, které by se dalo zakázat jen stěží. Aby ho totiž mohl někdo zakázat, muselo by ho znát víc lidí než jen jeho tvůrce. Zaklínadlo Sectumsempra totiž vynalezl sám Princ Dvojí Krve, o kterém se v šestém díle se stejným názvem dozvíme, že je ve skutečnosti Severus Snape.

Harry toto kouzlo v témže díle objevil ve staré učebnici lektvarů, která dříve patřila právě Snapeovi. Přestože bylo v knize toto kouzlo popsáno jako „na nepřátele“, rozhodl se jej použít proti Dracu Mlafoyovi. Zaklínadlo má opravdu nepěkné účinky, jelikož jeho terč skončí v tratolišti krve a bez okamžité pomoci může přijít o život.

Účinky kletby působí jako neviditelný meč, který postiženého několikrát sekne. I Malfoy, i George Weasley, který se také stane terčem tohoto zaklínadla, útoky přežijí, ačkoliv George kvůli němu přijde o ucho. Jelikož je obtížné zakazovat experimentální magii, bylo by pro všechny nejlepší, kdyby k vynálezu Sectumsempra nikdy nedošlo.

1. Zložár

Nakonec jsme si schovali kouzlo, které jste mohli vidět v posledním díle série s názvem Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. Toto kouzlo vytvoří Crabbe (kterého ve filmu nahradil Blaise), jeden z Malfoyových nohsledů v komnatě nejvyšší potřeby, když pronásledují Harryho. Pro ovládání Zložáru musí být jeho autor maximálně soustředěný, a ani to mu nezaručí to, že se sám nestane obětí živoucího ohně.

Zložár žádnými běžnými ani kouzelnými prostředky neuhasíte a jediným způsobem jak se vyhnout smrti je zběsilý úprk. Toto kouzlo je tak silné, že se s jeho pomocí dají zničit i viteály, což nedokáže téměř nic. Jeho ovládání je však extrémně náročné a většina obyčejných kouzelníků nedokáže Zložár ukočírovat. Na rozdíl od ostatních kouzel dnešního článku nevidíme žádný důvod, proč by mělo toto zaklínadlo zůstat mezi povolenými.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Daniel Radcliffe, Alan Rickman, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Alan Rickman role, Alan Rickman Harry Potter, Harry Potter zajímavosti, Harry Potter kouzla, Harry Potter zaklínadlá, profesor Snape, mnoholičný lektvar, Sectumsempra, Sectumsempra kouzlo, J.K. Rowling díla, J.K. Rowling zajímavosti, J.K. Rowling knihy, Avada Kedavra, zaklínadlo Crucio, Crucio
TOPlist