5 komediálních seriálů, které se nebojí vážných témat

21.09.2023

Sitcomy a komediální seriály existují proto, aby si lidé mohli odpočinout od vážných témat každodenního života. Čas od času se ale i tyhle televizní pořady vydají do vod tvrdé reality a nekonečné záplavy smíchu zničehonic vystřídá nepříjemné probuzení. V komediích tyhle překvapivé momenty často fungují lépe než v dramatických seriálech, a to především kvůli tomu, že to zkrátka nečekáte.

Dnes jsme si pro vás proto představili pětici komediálních seriálů, které se v minulosti nebály představit svým divákům i závažná celospolečenská témata, která byste od jinak uvolněných pořadů nečekali.

Bojack Horseman

Už dávno neplatí, že jsou animované seriály pouze pro děti. Stačí si vzpomenout na South Park, Griffinovi nebo první bod dnešního seznamu s názvem Bojack Horseman. Bojack je mluvícím koněm, který žije ze slávy, kterou získal svým angažmá v jednom z „nekonečných seriálů“. Své nejlepší roky už má za sebou a nyní se utápí v depresích a alkoholu.

Zatímco v prvních sériích byl Bojack především komedií s několika vážnými momenty, v pozdějších řadách se z něj už stala skoro plnokrevná tragédie s několika vloženými vtipy. Bojack v podání Willa Arnetta (53) je skutečně neobyčejným „hrdinou“, jehož životním cílem je podle všeho snaha podrážet si vlastní nohy na cestě za úspěchem.

Je to depresivní alkoholik, který trpí řadou psychických problémů a neustále od sebe odhání ty, kteří se mu snaží pomoci, a to i přesto, že je jeho největším strachem osamění. Takové shrnutí nejspíš u pořadu o kresleném mluvícím koni většinou nečekáte.

Brooklyn 99

Komediální seriál z policejního prostředí s názvem Brooklyn 99 je plný vynikajících vtipů, absurdních situací a postav, které byste mohli bez mrknutí oka označit za šílence. Přesto jsou součástí jednoho z newyorských policejních okrsků a navzdory své ulítlosti jde o jeden z nejúspěšnějších policejních sborů tohoto amerického velkoměsta.

To ale neznamená, že by byl seriál s Andym Sambergem (45), Mellisou Fumero (41) či Terrym Crewsem (55) jen bezduchou „řachandou“. Seriál se nebojí pouštět se do nepříjemných témat, a to nejen těch, které se točí kolem vztahu mezi hlavními hrdiny, ale Brooklyn 99 zároveň řeší i policejní brutalitu, rasismus nebo sexuální orientaci. Vždy to ale dělá velmi laskavě a s úctou ke všem zúčastněným stranám. A pak tam hodí nějaký ten ztřeštěný vtip, abyste nevyšli ze cviku.

Po životě

Ricky Gervais (62) je britským hercem, který proslul díky svým nesmlouvavým stand-up vystoupením, kde si dělal nekorektní legraci z čehokoliv a kohokoliv. Právě on dal vzniknout původnímu britskému Kanclu a podílel se i na scénáři k americkému remaku seriálu, kde jeho roli převzal Steve Carell (61).

Tenhle syrový smysl pro humor mu zůstává i v současnosti, což lze vidět například v jeho seriálu s názvem Po životě. Většina jeho fanoušků čekala, že půjde o další z šílených komedií a do jisté úrovně tomu tak skutečně je. Celý příběh se však točí kolem tragické události, která potká hlavního hrdinu a s kterou se snaží (často neúspěšně) vyrovnat.

Gervais zde totiž hraje novináře, kterému před nedávnem zemřela jeho milovaná žena, což jej změnilo z příjemného a otevřeného chlapíka v nevrlého muže, který je uzavřený sám do sebe. Postupem času však opět nachází chuť do života a vrací se mu i jeho ostrý smysl pro humor. To vše ale probíhá v kontextu tragického úmrtí milovaného člověka.

Jak jsem poznal vaši matku

Právě smrt v rodině je jedním z mnoha „dospělých“ témat, kterým se věnuje jinak velmi zábavný sitcom s názvem Jak jsem poznal vaši matku. Seriál se očividně hodně inspiruje v devadesátkových Přátelích, ale na rozdíl od nich se nebojí otevírat depresivní témata a věnovat jim klidně i několik na sebe navazujících epizod.

Tou snad nejsmutnější je moment, kdy Marshallovi v podání Jasona Segela (43) tragicky a znenadání zemře jeho otec. Celý klan rodiny Ericssonů si je obrovsky blízký a smrt otce je pro Marshalla naprosto zdrcující, obzvlášť když přijde jako blesk z čistého nebe.

Podobně depresivní je konec seriálu, kdy se Ted musí vyrovnat se smrtí matky svých dětí a občas jsou až překvapivě reálné Barneyho excesy spojené s jeho problematickým dětstvím. Všechny tyhle události jsou ale součástí našich životů a tvůrci amerického sitcomu se je zkrátka nebáli svým divákům ukázat včetně jejich dopadů.

Fresh Prince

Na konec dnešního článku jsme si nechali seriál, který se na televizní obrazovky dostal na začátku devadesátých let a vlastnoručně odstartoval filmovou kariéru jedné z největších hollywoodských hvězd současnosti. Tou hvězdou není nikdo jiný než Will Smith (54) a tím seriálem je samozřejmě Fresh Prince.

Fresh Prince byl po většinu času jen ztřeštěným sitcomem, ale když se rozhodl zobrazit závažné téma, pustil se do toho naplno a bez veškerých zábran. Stačí si vzpomenout na moment, kdy se Will a Carlton stali rukojmími při bankovní loupeži, odstěhování tety Vivian po hádce s jejím manželem či celý příběh kolem Willova nezodpovědného otce.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Terry Crews, Will Arnett, Ricky Gervais, Andy Samberg

Filmy:
Fresh Prince, Kancl, Jak jsem poznal vaši matku

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, komediální seriály, animovaný seriál, americké sitcomy, smutné příběhy, tragické momenty, ze života, realita
TOPlist