5 komediálních dvojic, které společně bavily diváky

01.11.2023

Když si najdete správného parťáka, jde všechno hned lépe. Nejinak tomu je i u filmu, kde se herecké dvojice objevují napříč žánry a obdobími. Dnes si posvítíme na dvojice, které spolu září v současných i archivních komediálních filmech. Tyhle dvojice mají za sebou celou řadu společných komedií a byly doby, kdy jste si je nemohli představit bez jejich „druhé polovičky“.

Někteří z nich se z tohoto párování nevymanili až do své smrti, ale jen málokdo z nich toho vlastně litoval. Spousta těchto dvojic se spřátelila i v civilním životě a co může být lepší než většinu svého pracovního života strávit po boku svého nejlepšího kamaráda?

Simon Pegg a Nick Frost

Dnešní článek začneme u dvojice britských komiků, kteří mají na svědomí jedny z nejlepších komedií posledních let. Spolupráce Simona Pegga (53) a Nicka Frosta (51) započala už v roce 1999 při natáčení sitcomu s názvem Spaced a drží jim až do dneška. Jejich nejznámějším společným počinem je bezpochyby takzvaná „Cornetto trilogie“, která v sobě skrývá snímky Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení a U konce světa.

To ale ani zdaleka není všechno. Společně se účastnili nespočtu různých filmů a seriálů a oba si spolupráci naprosto užívají. Pegg s Frostem totiž patří k hereckým dvojicím, které jsou skvělými kamarády i ve skutečnosti. Vztahy většiny komediálních dvojic jsou většinou založeny na protikladných osobnostech a zdánlivé neslučitelnosti obou jedinců, Pegg s Frostem však nejčastěji hrají podobné postavy, které jsou dlouholetými přáteli.

Tina Fey a Amy Poehler

Komediální dvojice tvoří nejčastěji dva muži, případně muž a žena. Jen málokdy se stane, že si do oka padnou dvě komičky, které začnou stavět své kariéry společně. Přesně to je ale případem Tiny Fey (53) a Amy Poehler (52), které společně začínaly u psaní skečů komediální show s názvem Saturday Night Live.

Netrvalo to dlouho a obě se z pozice scénáristek přesunuly před kameru a díky tomu získaly vlastní veleúspěšné sitcomy. Poehler si zahrála v Odboru městské zeleně a Fey šla točit Studio 30 Rock. Odloučení ale netrvalo dlouho a z jejich společných projektů můžeme vyjmenovat například Ségry, V kraji vína nebo třeba druhého Zprávaře.

Bud Spencer a Terence Hill

Další akčně komediální dvojice je dnes již legendární. Když vám ale řekneme, že jde o Maria Girottiho a Carla Pedersoliho, nejspíše vám to nic neřekne. Když ale použijeme jejich umělecká jména – Bud Spencer a Terence Hill (84) – určitě se vám vybaví hned několik nezapomenutelných komediícharizmatickým blonďákem a bručounským hromotlukem.

Sudá a lichá, Dvojníci nebo Jestli se rozzlobíme, budeme zlí jsou jen některými z jejich společných filmů, které se vryly do paměti divákům z celého světa. Společně začínali u komediálních westerů, což bylo i důvodem, proč si změnili svá jména z ryze italských na neomylně americká. Ačkoliv se snažili zbavit svých přízvuků, řada jejich rolí byla raději předabována, aby se zamaskovalo, že jde o horkokrevné Italy.

To jim ale na slávě nijak neubíralo, a to především proto, že se jejich filmy většinou zakládaly na groteskních komediálních scénách, ve kterých není mluvené slovo potřeba. Který z jejich filmů vám přirostl k srdci nejvíce? Podělte se s námi v komentářích.

Owen Wilson a Ben Stiller

Další dvojici tvoří představitelé supermodelů Dereka Zoolandera a Hansela. Zoolander a jeho pokračování ale nebyly ani zdaleka jedinými komediemi, ve kterých se vedle sebe postavili Owen Wilson (54) a Ben Stiller (57). Takových filmů bylo minimálně patnáct a nezdá se, že by jejich spolupráce brala konce.

Za zmínku stojí například Noc v muzeu, Fotr je lotr nebo třeba Starsky & Hutch z roku 2004. Stiller však není jediným parťákem, se kterým se Wilson v minulosti spojil. Stačí si vzpomenout na sérii několika snímků, ve kterých si zahrál po boku Jackieho Chana (69). Nejznámější jsou bezpochyby jejich Rytíři ze Šanghaje, ale společných projektů má i tohle duo mnohem víc.

Laurel a Hardy

Na samý konec dnešního článku jsme si nechali dvojici, která vlastnoručně položila základy pro párování komediálních herců. Muži z různých světů – Angličan Stan Laurel a Američan Oliver Hardy jsou nejen proslulou komediální dvojicí, ale i průkopníky komedie jako takové. Řada komiků je bere za obdobně důležitou inspiraci jako tvorbu Charlieho Chaplina nebo Bustera Keatona.

Ačkoliv stejně jako tyhle ikony začínali i Laurel s Hardym na němých absurdních groteskách, byli jedněmi z mála komiků, kterým se podařilo z němých filmů bezproblémově přejít k filmům se zvukovou stopou. Kromě toho, že svým humorem bavili diváky po celém světě, krásně zobrazovali vesměs přátelskou rivalitu mezi Spojenými státy a Velkou Británií.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Amy Poehler, Simon Pegg, Owen Wilson, Bud Spencer

Filmy:
Fotr je lotr, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Soumrak mrtvých

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, slavní herci, přátelství celebrit, slavné komedie, herecké dvojice, hollywoodské dvojice, komediální dvojice
TOPlist