5 ikonických momentů Star Wars, které nebyly ve scénáři

29.07.2021

Od nákupu Hvězdných válek od Geroge Lucase (77) v roce 2012 nad nimi Disney drží opravdu přísný dohled. Kolem Star Wars se tak nikdy nemůže stát nic, o čem by vedení studia Myšáka Mickeyho nevědělo. Pod kontrolou je nejen děj jednotlivých filmů, ale i marketing, a dokonce i fanoušci. Disney si dává velký pozor, co se o Star Wars píše, a podle komentářů fanoušků často mění i děj následujících filmů.

Tenhle přísný dohled Disney samozřejmě drží i nad scénáři k jednotlivým dílům série. Scénáristé Star Wars však čas od času nechávají své herce, aby si navzdory přesným pokynům trochu zaimprovizovali. To navíc není žádná novinka, jelikož si vlastní dialog mohli už herci původní trilogie, která odstartovala v roce 1977.

Nešikovná helma – Nová naděje

Dnešní článek začneme hezky chronologicky, a to u prvních vydaných Star Wars s podtitulem Nová naděje. Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, jak obrovských úspěchů se série o světelných mečích, nadpřirozených schopnostech a vesmírných lodích dočká, ale přesto všichni na filmu poctivě pracovali s obrovským zapálením.

První improvizované scény, kterou vám dnes představíme, se dočkáte v momentě, kdy se Luke a Han v podání Marka Hamilla (69) a Harrisona Forda (79) v doprovodu Chewieho vydají v převlečení za nepřátelské stormtroopery zachránit půvabnou princeznu Leiu, kterou si zahrála Carrie Fisher.

Když zachránci společně nastoupí do výtahu, postěžuje si Luke, že přes podivnou helmu vůbec nic nevidí. Tahle věta přitom v původním scénáři vůbec nebyla a Hamill ji použil spíše jako stížnost svému hereckému kolegovi. Režisérovi se však tohle „fňukání“ líbilo, a proto Hamilla požádal, aby větu zopakovali v dalších pokusech o natočení této scény.

Oslepení slepce – Rogue One

Improvizované úpravy scénáře se netýkají jen ústředních trilogií, ale i spin-offových filmů, jako je Solo nebo Rogue One. V dnešním článku se zaměříme hlavně na druhý zmíněný, který šel do kin už v roce 2016. Rogue One se odehrává těsně před událostmi původního filmu z roku 1977 a ukazuje, jak se rebelové zmocnili přísně tajných plánů Hvězdy smrti.

Plány získala partička nepravděpodobných hrdinů složená z dcery architekta obrovského stroje na zabíjení, ostříleného špiona, drzého droida, vynikajícího pilota a dvou neohrožených válečníků. Jedním z nich je i slepý mnich, který je navzdory svému postižení mistrem bojových umění.

Jeho role se zhostil Donnie Yen (57), který si postavu Chirruta Imwe neskutečně užil. Poznat to jde i ze scény, ve které hrdiny polapí vojáci extremistického Saw Gerrery, kteří je předvedou před svého vůdce. Pro jistotu jim však přes hlavu přetáhnou pytle, aby nevěděli, kam je přesně vedou. Na to Donnie Yen prohlásí: „Děláte si srandu? Jsem slepý!“ Tahle věta do filmu sedí opravdu přesně, že je až s podivem, že s ní musel herec přijít sám.

„Kdo mluví první?“ – Síla se probouzí

Improvizace se dočkáte i v nejnovější trilogii, která už vznikla pod taktovkou Disney. Na první odimprovizovanou scénu navíc nemusíte čekat nijak dlouho, jelikož se jí dočkáte v prvních minutách filmu s podtitulem Síla se probouzí. Nová trilogie využila postav té původní, ale zároveň představila nové hrdiny a padouchy.

Když se poprvé setkáte s Kylo Renem v podání Adama Drivera (37), je to z pohledu jednoho z nejlepších pilotů galaxie jménem Poe Dameron. Toho si v sérii zahrál skvělý Oscar Isaac (42), který se nebojí čas od času experimentovat. To divák zjistí hned, jak Kylo hrdinného pilota zajme.

Každý divák by očekával napínavou scénu, plnou drsňáckých hlášek a vyhrožování zničení rodných planet atd. Když se však Poe postaví tváří v tvář svému nepříteli, Isaac vyhrkne: „Takže kdo mluví první? Ty mluvíš první? Já mluvím první?“ Tím naprosto senzačně zničí veškeré napětí, které si běsnící padouch tak pečlivě vybudoval.

Větší ryba – Skrytá hrozba

Už jsme tu měli původní trilogii, spin-off i nejnovější trilogii. Jediné, co nám tedy zbývá, je prequelová trilogie, kterou George Lucas začal pouštět do kin v roce 1999. Prvním (a zároveň tím nejkontroverznějším) filmem byla Skrytá hrozba, která představila svět před událostmi původních filmů.

Setkali jsme se tu s mladým Anakinem Skywalkerem i Obi-Wanem Kenobim, kteří se měli později stát těmi nejlegendárnějšími osobami celé galaxie. Teď však šlo o mladíky, kteří se toho ještě měli hodně co naučit. Oba si je pod svou ochrannou ruku vzal Qui-Gon Jinn, kterého si zahrál Liam Neeson (69). Právě on přišel s legendární větou, která v původním scénáři Skryté hrozby vůbec nebyla.

Když totiž spolu s Obi-Wanem a otravným ještěrem Jar Jarem Binksem opouští podvodní město na planetě Naboo, začne hrdiny pronásledovat obrovská krvelačná ryba. Ještě než je však stihne dohnat, sežere ji jiná, ještě větší mořská potvora, načež Qui-Gon prohlásí: „Vždycky se najde větší ryba.“ Tahle hláška tvůrcům naprosto učarovala, jelikož nejen vystihovala aktuální situaci hrdinů, ale hezky korespondovala i s celkovým příběhem, ve kterém nebyl děsivý Darth Maul zdaleka tou největší hrozbou, které galaxie čelila.

Vyznání lásky – Impérium vrací úder

U původní trilogie jsme dnešní článek začali, a také u ní skončíme. Tentokrát se však od prvního vydaného dílu přesuneme k druhému, který je mnohými dodnes považován za ty vůbec nejlepší Star Wars historie. Díl s názvem Impérium vrací úder šel do kin v roce 1980 a vrátil se k původním hrdinům, kteří už stihli nabrat nějaké zkušenosti v odboji proti Impériu.

To má však dlouhé prsty, a tak se mu podařilo některé hrdiny zajmout a ten nejhorší osud čekal pašeráka Hana Sola. Toho se Darth Vader rozhodl zmrazit do karbonitu a prodat ho slizkému krutovládci z planety Tatooine, kterému Han dlužil spoustu peněz. Jeho zmražení přihlížela princezna Leia, která se do charizmatického hrdiny zamilovala.

Těsně před tím, než se z Hana stal kus ledu, vyznala mu Leia svou lásku. Hanova odpověď ve scénáři zněla: „Tak si to pamatuj, protože se vrátím.“ To se ale herci nelíbilo, a tak místo toho řekl prosté: „Já vím,“ což podle něho lépe odpovídalo chování jeho postavy. Ačkoliv se Lucas původně této změně vzpouzel, nakonec ji s velkým sebezapřením přijal. Umožnil tak vzniknout jedné z nejslavnějších hlášek série.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Harrison Ford, Mark Hamill, Oscar Isaac, Carrie Fisher

Filmy:
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist