5 hororů, které na hercích zanechaly trvalé následky

21.01.2019

Horory jsou zvláštním žánrem. Ačkoliv jistojistě víte, že sledujete výplody fantazie scénáristů, které by se v reálném životě za žádných okolností nemohly stát, stejně se u nich bojíte. Když jde navíc o horor, který se zakládá na skutečných událostech, pak už jdou opravdu všechny žerty stranou.

Nemusíte se však bát, nejste jediní, komu hororové filmy přinášejí noční můry. Často se obětmi hororů totiž stávají i samotní herci, kteří v nich hrají. Chcete vědět, které filmy zanechali na myslích svých herců nenapravitelné a děsuplné následky? Pak se určitě pusťte do dnešního článku, který vám tuto otázku zodpoví!

5. Alex Wolff – Děsivé dědictví

Dnešní seznam odstartujeme nejmladším snímkem, který měl premiéru teprve v roce 2018. Jedná se o film s názvem Děsivé dědictví, který vypráví o rodině Grahamových, jež postupně začíná odhalovat děsivé informace, týkající se jejího rodokmenu. Něco totiž jejich rodinu pronásleduje a ničí všechny jejich snahy o šťastný a spokojený život.

Zdá se však, že ony děsy nepůsobí jen z filmového plátna, ale měly přímý vliv i na herecké obsazení snímku. Nejhůře dopadl mladý Alex Wolff (21), na kterém natáčení zanechalo zjevně trvalé následky. Ten se po skončení natáčení začal záměrně sebepoškozovat například tím, že si pálil vlastní kůži a dělal vše proto, aby si znepříjemnil každodenní život.

Kromě toho trpí herec výpadky paměti a neočekávanými denními vzpomínkami na hrůzy natáčení, a dokonce má údajně trpět i posttraumatickou stresovou poruchou.

4. Janet Leigh – Psycho

Dokážete si vybavit ikoničtější hororovou scénu, než vraždu herečky Janet Leigh v Hitchcockově mistrovském díle zvaném Psycho? Nezapomenutelná hudba, skvělé záběry a výraz opravdového zděšení v její tváři tuto scénu skutečně „prodaly“ a ta se tak mohla s čistým svědomím zařadit mezi ty největší klenoty světové kinematografie.

Právě onen přesvědčivý výraz děsu byl však podle hereččina svědectví vesměs opravdový. Natáčení této scény totiž zabralo celých sedm dní, než s ní byl režisér opravdu spokojený. Sedm dní strávených pod tekoucí vodou asi nikomu úplně neprospěje, ale skutečný děs si herečka zažila až při sledování výsledné scény.

Potom, co se na velkém plátně viděla umírat po brutálním útoku nožem, se herečka děsila čehokoliv spojeného se sprchováním. Dokonce se přiznala, že se kompletně přestala sprchovat a vždy tak volila jen vanu. Pokud měla přespávat někde, kde byla k dispozici jen sprcha, prý se jí zmocňovaly panické záchvaty. I doma se vždy před mytím několikrát přesvědčovala, že jsou všechna okna i dveře jejího bytu napevno zamčená a od té doby se nikdy nesprchovala se zataženým sprchovým závěsem.

3. Tippi Hedren – Ptáci

I další snímek na našem seznamu pochází z pera Alfreda Hitchcocka. Tentokrát však máme na mysli obdobně nezapomenutelné Ptáky z roku 1963. Hlavní role se v tomto filmu ujala Tippi Hedren (89), která si zahrála krásnou Melanie. Ta se ocitá v centru neobvyklého přírodního úkazu, kdy na městečko Bodega Bay zaútočí agresivní krvelační ptáci.

Při natáčení bylo mnoho útoků těchto opeřenců skutečných, a tak se u herečky začala pomalu vyvíjet takzvaná ornitofobie, což je iracionální strach z ptáků, podobně jako je arachnofobie strachem z pavouků. Jen těžko však můžeme její stav označit za iracionální, když se dennodenně stávala obětí ptačího klování a škrábání.

Celá situace se dostala do extrému, když během natáčení herečka zkolabovala a musela být vynesena týmem zdravotníků. To se přihodilo, když herečka natáčela scénu, ve které měli být jen mechaničtí ptáci. K jejímu nemilému překvapení se však ocitla v místnosti plné agresivní živé zvěře. Ptáci však nebyli jedinými útočníky, kteří dělali z hereččina života peklo. Podle jejích vlastních slov jí terorizoval i sám režisér, který jí byl údajně posedlý.

2. Celý štáb – Záhada Blair Witch

Předposlední místo na našem seznamu zaujal film, který nepoznamenal jediného herce, ale celý filmový štáb. Není se ale moc čemu divit. Nízkorozpočtový film s názvem Záhada Blair Witch se natáčel co nejautentičtěji, což znamenalo, že celý štáb opravdu trávil celé dny a noci uprostřed lesa bez sebemenší šance na kontakt s okolním světem.

Nejhorší myšlenky jsou často ty, které si přivodíme sami, a to se týkalo i natáčení Blair Witch. Ačkoliv všichni zúčastnění věděli, že natáčejí horor, některým myšlenkám se zkrátka nemůžete ubránit. Zvlášť když ostatní dělají vše pro to, aby vás co nejvíce vyděsili.

Po osmi dlouhých dnech čtyřiadvacetihodinového natáčení, byl celý štáb unavený a vyhladovělý, což ještě podtrhovalo pocit hrůzy, jež při natáčení všichni jeho členové zažívali. Celé situaci moc nepomáhalo ani režisérské duo, které v noci třáslo se stany štábu a vydávalo děsivé zvuky. Část veřejnosti brala Záhadu Blair Witch navíc jako skutečný dokument a byla přesvědčená, že všichni „dokumentaristé“ při natáčení opravdu zemřeli.

1. Shelley Duvall – Osvícení

Přestože Stephen King (71), autor knižní předlohy pro Kubrickovo Osvícení, nebyl s výslednou filmovou adaptací jeho knihy moc spokojený, publikum si snímek z roku 1980 naprosto zamilovalo. Opravdu těžko byste kromě Kinga hledali někoho, kdo má s filmem nějaký problém, alespoň do té doby, než byste nenarazili na Shelley Duvall (69), která ve filmu hraje Jackovu manželku Wendy.

Ta si během natáčení prošla opravdovým očistcem. Po téměř celou dobu filmu má být totiž Wendy pod neustálým nervy drásajícím stresem, jelikož se jí snaží zabít její milovaný manžel. Jelikož však natáčení trvalo přes rok, bylo opravdu těžké udržet stále tuto vyčerpávající emoci, ale Stanley Kubrick nedopřál herečce ani chvilku oddechu. Duvall tak byla skutečně dvanáct hodin denně pod neutuchajícím tlakem, což jí poměrně zásadně „pocuchalo“ nervy a psychiku.

Musela celé dny plakat, což jí rozhodně neprospívalo a byla tak neustále dehydratovaná. Během natáčení se jí navíc začaly objevovat vrásky z neustálého pokřivování obličeje, a dokonce jí začaly i vypadávat vlasy.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Janet Leigh, Tippi Hedren, Shelley Duvall, Alex Wolff

Filmy:
Ptáci, Osvícení, Záhada Blair Witch

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, nejlepší horory, kultovní horory, legendární horory, Alfred Hitchcock tvorba, Alfred Hitchcock horory, Alfred Hitchcock filmny, Janet Leigh filmy, Janet Leigh horory, Alex Wolff filmy, alex Wolff horory, natáčení hororů
TOPlist