5 hollywoodských trháků, které jsou ve skutečnosti remaky zahraničních filmů

01.03.2019

Také si občas říkáte, kam na ty všechny nápady filmaři pořád chodí? Kde berou inspiraci pro své poutavé příběhy a jak je možné, že může být někdo tak talentovaný? Pak vám dnes asi trochu rozbijeme vaše představy. Možná vás to překvapí, ale spousta slavných hollywoodských snímků není tak originální, jak se tváří. „Prachsprostě“ totiž vykrádají neznámější zahraniční filmy a těží z práce původních filmařů.

My vám proto dnes představíme pětici přesně takových snímků, o kterých jste s největší pravděpodobností ani netušili, že nejsou originálními výplody hollywoodských tvůrců.

5. Kruh (Ringu)

Prvním filmem dnešního seznamu je japonská hororová klasika z roku 1998, jejíž název se v české distribuci přepisuje jako Ring nebo Ringu. Příběh tohoto filmu se točí kolem cynické novinářky, které se do rukou dostane pověstná videokazeta, po jejímž zhlédnutí každý její divák do týdne za záhadných okolností zemře.

Japonský Kruh z roku 1998

Že je vám tato premisa povědomá? To jste asi viděli americký o čtyři roky mladší Kruh, který vypráví naprosto stejný příběh jako Ringu. Kruh je však jedním z povedenějších remaků, a dodnes se těší poměrně vysoké popularitě, především díky své děsivosti. To však nemění nic na tom, že jde o hollywoodské zpracování nervydrásajícího příběhu z Japonska.

4. Pravdivé lži (La Totale!)

Pravdivé lži jsou americkou akční komedií, ve které si hlavní roli tajného agenta žijícího dvojím životem zahrál Arnold Schwarzenegger (71). Jde o jednu z mála komedií, ve kterých rakouský svalovec hraje, které skutečně stojí za to. Situace, do kterých se s Jamie Lee Curtis (60) jako svou filmovou ženou dostává, jsou opravdu vtipné a originální. Tedy alespoň, dokud si nepustíte francouzský film s názvem La Totale!

Název tohoto filmu byl pro český trh přeložen jako Podtrženo, sečteno!, a také se točí okolo nenápadného účetního, který je ve skutečnosti tajným agentem. V případě francouzské předlohy je však onen účetní skutečně nenápadný a nevypadá jako oživlá hora svalů. Je otázkou, jestli je to chyba americké verze, anebo jestli Arnoldova ohromná figura nepřidává celému filmu na už tak pořádné absurditě.

3. 12 opic (La Jetée)

Také jste si mysleli, že je mysteriózní sci-fi s názvem 12 opic originálním počinem režiséra Terryho Gilliama (78)? Pak vás musíme vyvést z omylu. Je ale potřeba předem říct, že je film s Brucem Willisem (63) a Bradem Pittem (55) jedním z nejmenších hříšníků dnešního seznamu.

La Jetée (1962)

Americký film totiž není ani přímou kopií ani obyčejným remakem francouzského snímku La Jetée, který je u nás znám jako Rampa, ale nechal se jím jen velmi inspirovat. I tento krátkometrážní snímek vypráví o vězni posedlém vzpomínkou, který je vybrán pro pokusy s cestováním v čase.

Lidstvo je totiž sužováno třetí světovou válkou, a tak všichni musí žít v podzemí. Výpravy do minulosti tak mají změnit tok dějin a válku tak odvrátit.

2. Cizinec (Anthony Zimmer)

Americký snímek Cizines se v roce 2010, kdy šel do kin, setkal s poměrně velkou vlnou nelítostné kritiky, která film naprosto rozcupovala. Divákům však špatné recenze zjevně nevadily, a tak se film s Johnnym Deppem (53) a Angelinou Jolie (43) nestal naprostým propadákem.

Úplně opačný osud však potkal francouzský snímek Hledejte Anthonyho, který si získal velmi pozitivní recenze, ale jeho návštěvnost byla tristní. Oba filmy sledují téměř totožnou zápletku o geniálním kriminálníkovi, který se specializuje na praní špinavých peněz, a po kterém pátrá policie i nebezpečná mafie. Láska k jeho přítelkyni ho však přiměje nedbat na nebezpečí a pokusí se tak svou milovanou kontaktovat. Ani s novým obličejem však nic není tak snadné, jak by si přál, a tak se musí spolehnout na pomoc nic netušícího cizince.

1. Nedotknutelní (Intouchables)

Nedotknutelní (2017)

Poslední remake dnešního seznamu je tím nejmladším a podle (nejen) našeho názoru zároveň i tím nejzbytečnějším remakem, který vám dnes představíme. Každý, kdo viděl původní francouzský snímek s názvem Intouchables, překládaný jako Nedotknutelní, vám řekne, že nevidí sebemenší důvod, proč by měl být tento ikonický film předělán pro americké publikum.

Jediní, kdo by s tímto výrokem asi nesouhlasili, jsou tvůrci stejnojmenného filmu z roku 2017, ve kterém hrají Bryan Cranston (62) a Kevin Hart (39). Oba filmy vypráví příběh milionáře Philipa z vyšší společnosti, který svůj život tráví upoutaný na vozíku a černošského mladíka z předměstí, který po propuštění z vězení neúspěšně shání práci. Philip si mladíka vybere za svého osobního asistenta a přes obrovské kulturní a společenské rozdíly se tito muži sblíží a vytvoří si tak krásné přátelské pouto.

Nedotknutelní (2010)

Původní snímek je už sám o sobě skvělý, což značí i jeho hodnocení s 91 % na ČSFD. Když se podíváte na propastný rozdíl mezi tímto výsledkem a 34 %, které si od českých diváků získala americká verze, není asi třeba dalších slov.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Arnold Schwarzenegger, Angelina Jolie, Bruce Willis

Filmy:
Pravdivé lži, Cizinec, 12 opic, Ring, Nedotknutelní

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, slavné filmy, Arnold Schwarznegger filmy, hollywoodské trháhy, remaky, slavné remaky, remaky francouzských filmů, Nedotknutelní 2017, Kruh film originál, japonské horory, kruh japonský horor, kruh japonský film, Anthony Zimmer film, La Jetée 1962, La Jetée film, 12 opic originál
TOPlist