5 hollywoodských hvězd, které jsou zároveň i skvělými dabéry

05.09.2018

Jako herec musíte ve svých filmech působit přesvědčivě každým coulem svého těla. Musíte přesvědčivě mluvit, vypadat, být tak oblečený a celkově splňovat celou řadu podstatných atributů. V případě dabingu vám celá řada těchto požadavků odpadá, ale jeden se mnohonásobně umocňuje. Je totiž mnohem důležitější, jak zní váš hlas. Proto do svého výkonu musíte vložit naprosto veškeré své úsilí. Jediná chybka ve vašem tónu hlasu může způsobit, že je divák nepříjemně vytržen ze své imerze (ponoření do děje, pozn. red.) a celý film se tak stává těžce stravitelným.

Je až s podivem kolik ostřílených hollywoodských herců dráhu dabingu vyzkoušelo a kolik z nich své výkony naprosto nezvládlo. Naštěstí existuje i několik světlých výjimek, které svým hlasem září snad ještě více než svým herectvím.

My jsme pro vás dnes vybrali pětici nejlepších hollywoodských herců, kteří se úspěšně vydali i na dráhu dabingu.

5. Sean Astin

Prvního herce/dabéra, kterého vám dnes představíme, budou moc dobře znát především fanoušci filmové série o skupině různorodých stvoření, která stráví přes devět filmových hodin snahou vrátit šperk. Pokud jste to z našeho „propracovaného“ popisu děje nepoznali, mluvíme samozřejmě o trilogii Pána prstenů.

Hercem, který si úspěšně vyzkoušel dabérské řemeslo, není nikdo jiný než představitel Samvěda Křepelky – Sean Astin (47). Ten se k filmu poprvé dostal už v roce 1985, díky úspěšnému dobrodružnému filmu Rošťáci, kde si zahrál Mikeyho. Kromě Pána prstenů jste ho ale mohli vidět i ve snímcích jako Bourák, Nízký přelet nebo 50x a stále poprvé.

Netrvalo to dlouho a Astin vyzkoušel i dabing. Jeho prvním velkým projektem byl superhrdinský animovaný film Liga spravedlivých: Válka, kde namluvil superhrdinu, kteří si nechává říkat Shazam. Od té doby se dabingu věnuje naplno. Stal se totiž jedním z Želv Ninja, konkrétně tvrďáckým Raphaelem. Přestože ve svých hraných filmech většinou hraje skromné a dobrosrdečné postavy, je jeho ztvárnění nejdrsnější zmutované želvy neskutečně povedené.

4. J.K. Simmons

Americký herec J.K. Simmons (63) získal v roce 2015 snad všechna filmová ocenění za svůj výkon přílišně přísného učitele hudby ve snímku Whiplash. Kromě Oscara a BAFTY si Simmons vysloužil i Zlatý Globus, cenu Asociace losangeleských filmových kritiků či ocenění AACTA za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Fanoušci superhrdinských filmů ho však budou znát především jako podivínského šéfredaktora z trilogie o Spider-Manovi s Tobeym Maguirem (43) v hlavní roli či jako komisaře Gordona z loňské Ligy spravedlnosti.

Simmons je však nejen geniálním hercem, ale i skvělým dabérem, což dokázal například v animovaném filmu Zootropolis: Město zvířat, kde si zahrál lvího starostu tohoto zvířecího města či ve třetím díle Kung-Fu Pandy. Své nejlepší dabingové výkony však předvedl na televizních obrazovkách, a to v seriálech Legenda Korry nebo BoJack Horseman.

3. Scarlett Johansson

Scarlett Johansson
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Možná se divíte, proč by jedna z největších krásek Hollywoodu chtěla skrývat své tělo a chtěla se ze záře reflektorů přesunout do odhlučněných místností nahrávacích studií. To, že je Scarlet Johansson (33) skvělou herečkou vědí všichni, kdo viděli její výkony v superhrdinské sérii Avengers, Dívce s perlou či filmu Ztraceno v překladu, ale o její dabingové kariéře ví málokdo.

Pokud jste však viděli romantické drama s názvem Ona z roku 2013, musel vás uhranout její hlasový výkon v roli umělé inteligence jménem Samantha. Ne každý by dokázal z nudného operačního systému vytvořit tak přesvědčivou „lidskou“ roli, jako se to podařilo právě této newyorské herečce.

Od té doby se její hlas objevil například v předloňské Knize džunglí, animovaném filmu Zpívej nebo Psím ostrově, který šel do kin v letošním roce. I přes její skvělou dabingovou filmografii Johansson stále raději vidíme v celé její kráse. Jak to máte vy?

2. Vin Diesel

Vin Diesel
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Vin Diesel (51) je horou svalů, která se proslavila především díky akční závodní sérii Rychle a zběsile, adrenalinovém akčním filmu xXx nebo sci-fi hororové sérii o tajemném zabijákovi jménem Riddick. Právě Riddick byl navíc jedním z jeho prvních dabérských počinů, jelikož tomuto zabijákovi Diesel propůjčil svůj hlas i v jeho animovaném filmu i následné videohře z roku 2009.

Riddick však nebyl prvním dabérským počinem tohoto slavného herce s jedním z nejhlubších hlasů showbyznysu. Tím byl totiž animovaný film z roku 1999 s názvem Železný obr. Zde Diesel propůjčil svůj hlas obřímu robotovi z vesmíru, který dopadl na Zem. Přestože toho herec ve filmu moc nenamluví, jeho ikonický hlas dělá z železného obra velmi sympatickou postavu, o kterou se budete bát od začátku do konce tohoto animáku.

V současnosti Diesel svůj hlas poskytuje ještě jedné postavě, která však pochází ze superhrdinského univerza komiksového giganta Marvel. Obdobně jako v případě Železného obra nemá ani dřevěný Groot ze Střážců galaxie zrovna bohatý slovník. Přesto si však postavu živoucího stromu okamžitě zamilujete.

1. Mark Hamill

Mark Hamill
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Nakonec je třeba zmínit ještě jednoho herce, který si získal nespočet srdcí díky svému ztvárnění Lukea Skywalkera v původní i obnovené trilogii Star Wars. Tím není samozřejmě nikdo jiný než kalifornský rodák Mark Hamill (66).

Jeho sláva šla však po konci původní trilogie z kopce, jelikož kvůli proslulosti své postavy ve Hvězdných válkách nemohl dlouho najít jinou hereckou roli. Studia ho zkrátka nechtěla, jelikož se jejich vedení (asi oprávněně) domnívalo, že bude Hamill vždy spojován právě s mladým rytířem Jedi.

Úspěch proto Hamill nalezl až v animovaných seriálech komiksového studia DC. Jeho nejslavnější animovaná role by nemohla být odlišnější od jeho nejslavnější herecké. V komiksových seriálech a filmech totiž namluvil největšího Batmanova nepřítele, vyšinutého Jokera. Jeho verze tohoto šíleného klauna bývá často srovnávána s tou, kterou na stříbrné plátno přinesl Heath Ledger. Přestože jsou oba Jokeři naprosto odlišní, každý z nich je svým způsobem geniální. Který se více líbil vám?

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Sean Astin, Vin Diesel, Mark Hamill, J.K. Simmons

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske celebrity, americké celebrity, američtí herci, dabéři, slavní herci, Hollywood, talentovaní herci, žebříčky herců, žebříčky celebrit, slavní dabéři, dabující herci
TOPlist