5 herců, kteří kvůli rolím nemuseli na konkurz

31.01.2019

Proces získávání filmových rolí je často složitý a strastiplný. Nejdříve si musíte sehnat agenta, který vás bude přihlašovat na různé konkurzy, kde musíte zapůsobit lépe než desítky jiných herců snažících se o tu samou pozici jako vy. Ani hvězdný výkon na konkurzu vám však roli nemusí zajistit, jelikož se tvůrci filmů nakonec mohou z jakéhokoliv důvodu rozhodnout obsadit do role někoho jiného.

Tato spletitá cesta k rolím je sice běžným postupem, ale jak známo, výjimka potvrzuje pravidlo. Někteří scénáristé a režiséři totiž při své práci předem počítají s nějakým obsazením, které by do svého připravovaného filmu chtěli. Herci, na které při přípravě snímků myslí, pak nemusí podstupovat celý tento proces a bez konkurzů mohou rovnou nastoupit k natáčení. Showbiz vám proto dnes přináší pětici přesně takových případů.

5. Bill Murray – Ztraceno v překladu

Ať už znáte Billa Murrayho (68) ze série Krotitelů duchů, rodinné komedie Tootsie nebo fantastického Na hromnice o den více, je jasné, že jeho hvězdnou parketou jsou komedie. I když již dříve hrál i v několika vážnějších filmech, jeho výkon v dramatu Ztraceno v překladu z roku 2003 mnoho diváků naprosto zaskočil a vysloužil mu mimo jiné i nominaci na Oscara.

Murray dokonale ztvárnil stárnoucího amerického herce, který trpí nespavostí a samotou v jemu neznámém a prazvláštním Tokiu. Jeho depresivní situace se však změní, když potká mladou Charlotte, která je v japonské metropoli jako doprovod svého pracovně vytíženého manžela. Režisérka Sofia Coppola (47) si totiž zřejmě všimla, že všechny Murrayho postavy mají kromě nezpochybnitelného vtipu i speciální charizma, které pochází od herce samotného.

Proto se rozhodla, že do role Boba v jejím existenciálním dramatu neobsadí nikoho jiného než proslulého komika. Dle jejích vlastních slov počítala s hercem už při psaní scénáře, a pokud by roli odmítl, údajně by se do natáčení vůbec nepouštěla. Je tedy jasné, že by v tomto případě byl nějaký konkurz naprosto zbytečný.

4. Adam Driver – Star Wars: Síla se probouzí

Ačkoliv na novou trilogii Hvězdných válek existují různé názory, její finanční úspěch je asi neoddiskutovatelný. I když se vám obnovené Star Wars nemusí líbit, je sympatické, že má i nová generace fanoušků sci-fi filmů své hrdiny, se kterými se může ztotožňovat a své padouchy, které může nenávidět.

Někde napůl cesty mezi nimi je i postava Kylo Rena, který není ani absolutní padouch, ale rozhodně jej nemůžete označit ani za hrdinu. Komplexnost této postavy je velmi důležitá, a tak režisér J.J. Abrams (52) věděl, že do ní může obsadit jen skutečně dobrého herce, který její vnitřní konflikt dokáže dokonale zahrát. Výkon Adama Drivera (35) v seriálu Girls režiséra přesvědčil, že je právě tento kalifornský herec tím pravým Kylo Renem.

Abrams chtěl totiž do role takto důležité postavy obsadit někoho s velkým hereckým talentem, ale zároveň někoho, jehož tvář není v Hollywoodu až tak „profláknutá“. Proto Drivera pozval do svého studia, kde mu roli v nových Star Wars přímo nabídl. Driver ji nejdříve téměř odmítl, jelikož se tak obrovského projektu bál, ale nakonec svolil. Spíše to proto vypadá, že šel místo herce na konkurz režisér.

3. Chris Evans – Captain America: První Avenger

Bylo by pošetilé předstírat, že komiksové filmy studia Marvel nemají na současné filmové scéně místo. Jejich premiéry jsou naopak často těmi největšími filmovými událostmi roku, na které se těší nespočet diváků po celém světě. Ačkoliv mohou mnozí nad filmovými projekty ze superhrdinského světa jen s pohrdáním mávnout rukou, není pochyb o tom, že jde do tvorby těchto snímků spousty práce a lásky.

Kromě kvalitních efektů a slušivých kostýmů je při tvorbě superhrdinských filmů ještě jeden aspekt alfou a omegou. Velmi totiž záleží na obsazení samotných hrdinů a můžeme bezpečně říct, že v tomhle ohledu si Marvel vede na jedničku. Velkou část herců mají totiž tvůrci komiksových filmů vyhlídnutou ještě před sepsáním scénáře.

Příkladem za všechny může být obsazení Chrise Evanse (37), který v MCU (Marvel Cinematic Universe) hraje Kapitána Ameriku. Režisér Joe Johnson (68), který stál za snímkem Captain America: První Avenger byl totiž přesvědčen, že Evans perfektně ztvárňuje jakousi „americkost“, a tak byl pro něj první volbou. Nejenže herec nemusel podstoupit jakoukoliv formu konkurzu, ale Johnsonovi přišlo zbytečné testovat i to, jak bude ve filmu fungovat s jeho hereckými kolegy. Ačkoliv šlo o opravdu velký risk, šlo o hazard, který se vyplatil.

2. Uma Thurman – Kill Bill

Předposlední místo na našem dnešním seznamu obsadila dvorní herečka kultovního režiséra Quentina Tarantina (55). Uma Thurman (48) sice musela podstoupit konkurz na její první roli v Tarantinově filmu s názvem Pulp Fiction, ale její výkon se režisérovi zalíbil na tolik, že se okamžitě rozhodl, že z ní udělá hlavní hvězdu dvoudílného filmu z let 2003 a 2004.

Samozřejmě máme na mysli snímky s názvy Kill Bill a Kill Bill 2, kde si Thurman zahrála nelítostnou vražedkyni, kterou na její vlastní svatbě zradili její nejbližší. Během natáčení Pulp Fiction se režisér s herečkou velmi sblížili a pohrávali si s myšlenkou filmu o ženě, jejíž jedinou motivací je krevní msta. Jak jste asi pochopili, tak právě z těchto nápadů nakonec vznikla hlavní premisa Kill Billa.

Téměř deset let po premiéře Pulp Fiction vešel do kin dvoudílný film, který původně vznikl jen jako soubor nápadů Tarantina a Thurman. Asi nemusíme zdůrazňovat, že bral Tarantino za svou povinnost do role obsadit jeho oblíbenou herečku, která mu navíc pomáhala s vymýšlením zápletky.

1. Alan Rickman – Harry Potter

A na poslední políčko dnešního seznamu jsme si schovali geniálního herce, který nás však v roce 2016 bohužel opustil. Byl hvězdou opravdu ikonických snímků, jako je například Láska nebeská, první Smrtonosná past či Alenka v říši divů. Největší slávu však sklízel jako představitel profesora Snapea v sérii o Harrym Potterovi.

Když J.K. Rowling (53), autorka knižních předloh k filmům o kouzelnickém učni s jizvou na čele, prodávala práva na filmové zpracování jejích příběhů, prosadila si, aby byly všechny hlavní postavy hrány britskými herci. Právě ony sáhodlouhé konkurzy na obsazení rolí se díky svému obrovskému záběru staly velmi proslulými, ale ne každý jimi musel projít.

Spisovatelka měla na obsazení poměrně velký vliv, jelikož na základě jejího rozhodnutí připadla role tajemného učitele lektvarů právě Rickmanovi. Rowling byla totiž od začátku přesvědčená, že je Rickman jediným hercem, který dokáže tuto postavu dokonale ztvárnit. Dnes je téměř nemožné představit si v roli Snapea kohokoliv jiného, a tak musíme chtě nechtě dát spisovatelce za pravdu.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Chris Evans, Bill Murray, Uma Thurman, Alan Rickman

Filmy:
Ztraceno v překladu, Harry Potter a Kámen mudrců, Kill Bill, Captain America: První Avenger

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavné herečky, filmové legendy, Quentin Tarantino filmy, Alan Rickman filmy, Alan Rickman Harry Potter, Chris Evans filmy, Bill Murray filmy, Uma Thurman filmy, Kill Bill obsazení, konkurzy, konkurzy slavných herců, Chris Evans role, Kill Bill hlavní role
TOPlist