5 herců, kteří dostali Oscara za role padouchů

21.04.2022

Ačkoliv je předávání letošních Oscarů už dávno za námi, jediné, o čem lidé stále mluví, je ona pověstná facka. Je ale škoda na tenhle svátek filmu nahlížet jen pohledem skandálů, a proto se v dnešním článku raději zaměříme na úspěchy herců, které Americká filmová akademie řádně ocenila.

Dnes se totiž zaměříme na oscarové herecké výkony, které jste milovali nenávidět. Podíváme se totiž víc do minulosti na herce, kteří zlatou sošku získali za svůj výkon v roli záporáka, padoucha či zloducha. Následující pětice herců je naprostou špičkou Hollywoodu, která vás donutí oblíbit si postavy, se kterými byste se naživo rozhodně nikdy nechtěli setkat.

5. J. K. Simmons – Whiplash

Nejspíš si jen těžko představíte méně výhružnou postavu než učitele hudby. Tihle pedagogové jsou ve filmech a seriálech většinou milými a trochu trhlými podivíny, kterým ze všeho nejvíc jde o dobro jejich studentů. V případě Terence Fletchera, kterého si ve filmu Whiplash zahrál J. K. Simmons (67) by tahle představa nemohla být víc mylná.

Fletcher je neskutečně ambiciózním hudebníkem, který jde pro úspěch svého orchestru přes mrtvoly. Nebere si servítky vůbec s nikým a cizí mu není ani fyzické násilí na studentech (o tom psychickém ani nemluvě). Je praktiky jsou sice nelidské, ale rozhodně se mu nedají upřít výsledky. Při sledování filmu budete nervózně a se zatajeným dechem sledovat každou scénu, ve které se Fletcher objeví.

Za to tvůrci vděčí pouze a jenom neskutečně silnému výkonu J. K. Simmonse, který se v roli tvrdého učitele naprosto rozplynul. Za svůj výkon proto právem získal celou řadu filmových ocenění včetně Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

4. Christoph Waltz – Hanebný pancharti

Quentin Tarantino (59) je známý svými kultovními snímky, láskou ke starým filmům i tím, že dokáže skvěle hledat talenty tam, kam by se žádný jiný režisér nepodíval. Příkladem za všechny je původem rakouský herec Christoph Waltz (65), kterého Tarantino do Hollywoodu přivedl v jeho dvaapadesáti letech.

Ačkoliv filmografie Waltze sahá do větší historie, dříve se objevoval pouze v evropské filmové tvorbě. Byli to až Hanebný pancharti, kteří ho vynesli mezi hollywoodské hvězdy. Waltz si v tomhle filmu zahrál nelítostného a prohnaného nacistického oficíra Hanse Landu. Ten stojí v cestě americkému komandu, které plánuje odstranit vedení Třetí říše během jedné rychlé akce.

Waltz je ve své roli naprosto přesvědčivý a z jeho výkonu od prvního momentu vyzařuje ledový klid, výhružnost a absolutní kontrola každé situace, do které se dostane. Není proto nic zvláštního na tom, že si za svůj výklon odnesl kromě dalších cen i Oscara. Waltz je k dnešnímu dni majitelem hned dvou zlatých sošek, jelikož další cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli získal za další tarantinovku s názvem Nespoutaný Django.

3. Charlize Theron – Zrůda

Představitelkou v pořadí třetího záporáka je jediná žena dnešního seznamu. Tou je vždy fantastická Charlize Theron (46), která svého dosud jediného Oscara získala za hlavní roli ve filmu Zrůda. Ano, čtete dobře, vražedkyně tohoto filmu je jeho ústřední postavou, kolem které se točí celý děj.

Theron si v tomhle snímku z roku 2003 zahrála sériovou vražedkyni Aileen Wuornos, která na přelomu osmdesátých a devadesátých let zastřelila sedm mužů. Příběh Zrůdy je založen na skutečných událostech, které k těmto činům vedly, a ačkoliv se vražedkyni nesnaží vyobrazit jako kladnou postavu, po konci filmu budete mít alespoň částečnou představu o tom, proč k jejímu řádění došlo.

To se daří nejen díky napínavému vyprávění příběhu, ale i díky fantastickému oscarovému výkonu, který v roli Theron předvedla. Maskéři ji navíc změnili k nepoznání a z jinak krásné herečky se tak stala opravdová Zrůda, a to jak chováním, tak navenek.

2. Anthony Hopkins – Mlčení jehňátek

Následujícím filmem se přesuneme ještě o dvanáct let zpátky do roku 1991, kdy měl premiéru první filmový příběh o geniálním psychiatrovi s jednou „vadou na kráse“. Hannibal Lecter je totiž zároveň i šílený kanibal. Ve filmech Mlčení jehňátek, Hannibal a Červený drak se této role zhostil sir Anthony Hopkins (84) v době své největší slávy.

Ačkoliv byly i další dva filmy série poměrně zdařilými filmovými počiny, kvalit původního „Jehňátek“zkrátka nedosahovaly. Hopkinsův výkon byl navíc pro diváky něčím nevídaným a překvapivým. Naprosto skvěle v sobě dokázal mísit génia a šílence, až z toho divákům běhal mráz po zádech.

Právě za tuhle roli získal Hopkins svého prvního Oscara za nejlepší výkon v hlavní roli. Herec s kořeny ve Walesu má doma ještě jednu zlatou sošku, kterou obdržel teprve vloni za svou roli v srdcervoucím dramatu s názvem Otec.

1. Heath Ledger – Temný rytíř

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali herce, jehož oscarové ocenění bylo v mnohém výjimečné. Nejenže šlo o cenu pro představitele komiksového záporáka, ale Heath Ledger svého Oscara získal až posmrtně. Tragicky totiž zahynul už v lednu roku 2008 a snímek Temný rytíř se své premiéry dočkal až v srpnu.

Ledger zde hraje nejslavnějšího nepřítele Batmana, vyšinutého Jokera. Jeho ztvárnění téhle ikonické postavy nebylo prvním a rozhodně ani posledním momentem, kdy se Joker dostal do kin, ale dá se bez nadsázky říct, že bylo tím nejdůležitějším. Až Ledger totiž dokázal, že superpadouch v klaunském kostýmu dokáže být mnohem hrozivější než řada „vážnějších“ záporáků.

Z Ledgerova výkonu částečně vychází i herci, kteří si tuhle slavnou komiksovou postavu na svá bedra vzali později. Jde zkrátka o ikonický a nezapomenutelný výkon, který si svého Oscara rozhodně zaslouží.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Heath Ledger, Christoph Waltz, Charlize Theron, J.K. Simmons

Filmy:
Zrůda, Mlčení jehňátek, Hanebný pancharti, Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
ceny Akademie, slavné filmové role, filmoví padouši, padouši, oscarové role
TOPlist