5 filmů, ve kterých neplatí fyzikální zákony

16.10.2020

Filmoví hrdinové to mají mnohem jednodušší než ti skuteční. Stačí se podívat na nezapomenutelný film s názvem Poslední akční hrdina, a je vám hned jasné, co máme na mysli. Akční hrdina se nemusí zabývat tak všedními věcmi, jako je míření či přebíjení zbraní. Stačí namířit, zmáčknout spoušť a kulka si vždy bezpečně najde svůj cíl.

Zatímco zmíněný snímek s Arnoldem Schwarzeneggerem (73) v hlavní roli si z všemožných klišé bombastických akčních filmů utahoval, jsou i tvůrci, kteří je bezostyšně využívají naprosto vážně. Jednou z podmínek „skutečného akčňáku“ je i to, že se hlavního hrdiny nedotýkají běžné fyzikální zákony.

V dnešním článku se proto zaměříme na postavy, které doskočí dál než normální lidé, rány pěstí s nimi nic nedělají a smrtelné pády jsou pro ně jen nepohodlná škobrtnutí. Vítejte na Showbiz.cz u článku o filmech, ve kterých jsou fyzikální zákony jen nezávaznými doporučeními.

5. A-Team

První snímek dnešního seznamu pochází z roku 2010 a je filmovou adaptací úspěšného akčního seriálu z osmdesátých let. V jádru dění je speciální jednotka válečných veteránů, ze kterých se po křivém obvinění ze zrady stali dobrosrdeční žoldáci. Ačkoliv tohle slovní spojení může působit nesmyslně, přesně tak by se hrdinové A-Teamu dali označit.

Dnešní článek se však netočí kolem podivně charakterizovaných týmů, ale kolem filmů ignorujících zákony fyziky. Tím se mohl pyšnit i původní seriál, ale moderní filmový remake je v tomto ohledu ještě větším hříšníkem. Příkladem za všechny je přežití letecké katastrofy pomocí výskoku z letadla v tanku.

Na ten sice hrdinové mají připevněný padák, ale je jasné, že by ocelové monstrum v jeho pádu k zemi dostatečně nezbrzdil. Dosud se dají výmysly A-Teamu vcelku akceptovat. V momentě, kdy se však rozhodnou zmírnit svůj pád tím, že z kanónu tanku střílejí proti zemi, jde však všechen zdravý rozum stranou.

4. Superman

Možná nad názvem dalšího filmu kroutíte hlavou. Je přeci jasné, že si superhrdinské filmy z fyzikálních zákonů moc nedělají. My s vámi samozřejmě souhlasíme, ale následující bod se netýká nadlidské síly, schopnosti mluvit se zvířaty nebo nezničitelnosti. Každý superhrdinský film je více či méně ukotven v naší realitě. Právě proto jsou hrdinové tak úžasní. Kdyby každý uměl to, co Superman a jemu blízcí, nebyli by tito hrdinové nijak „super“.

Proto se snímky vycházející z komiksových příběhů velmi často odehrávají v našem světě, kde platí běžné fyzikální zákony. To platilo i u původního Supermana z roku 1978. Tedy alespoň do chvíle, kdy se rozhodl zachránit svou milovanou před sesuvem půdy. Způsob záchrany? Létat kolem Země proti směru její rotace, a vrátit tak čas.

I kdyby rotace planety měla nějaký vliv na tok času, potřeboval by Superman létat opravdu rychle. Rotaci Země nezvrátíte jen tak. Obrovská rychlost by za ním vytvořila silné větrné proudy, které by smetly vše, co by jim přišlo do cesty.

3. Total Recall

Ačkoliv jsme v úvodu zmínili Posledního akčního hrdinu, Arnold se proslavil v akčních filmech osmdesátých let. Je proto nad slunce jasné, že i on se dopustil řady porušení fyzikálních zákonů. Dnes nám ale nejde o nekonečné zásobníky nebo nadlidskou odolnost. V dnešním článku máme políčeno na větší přečiny proti fyzice.

Proto se zaměříme na snímek Total Recall, který šel do kin v roce 1990. Total Recall je fantastickým sci-fi, které vypráví příběh odehrávající se v roce 2084. Hlavním hrdinou je stavební dělník Denis Quaid, který se rozhodne využít služby společnosti Total Recall. Ta svým klientům poskytuje dovolenou pomocí implantovaných vzpomínek. Při proceduře se však něco pokazí, a Quaid se tak zamotává do spletité konspirace na Marsu.

Ta ho zavede až k tomu, že do atmosféry rudé planety vypustí kyslík, čímž se Mars stane normálně obyvatelným. Pouhé zaplnění Marsu kyslíkem, by však způsobilo víc problémů než užitku. Mars má v atmosféře pouze 3 % dusíku, který má i nás naopak největší zastoupení. Na Marsu by tak vlivem kyslíku začaly okamžitě vznikat mohutné požáry a exploze a lidem na celé planetě by se z nezvyklé kombinace prvků ve vzduchu udělalo zle.

2. Armageddon

Ani Arnoldovi kolegové z akčních filmů nejsou v oblasti respektování fyzikálních zákonů žádnými svatoušky. Stačí se podívat na Bruce Willise (65) a jeho Armageddon z roku 1998. V něm je parta těžařů vyslána do vesmíru, aby zabránila blížící se katastrofě.

K Zemi totiž letí obří asteroid, který se s ní má každou chvíli srazit. Na partě ostrých chlapů je doletět k obrovskému vesmírnému tělesu, srovnat s ním rychlost, vystoupit na jeho povrch, vyvrtat do něj díru, umístit do ní výbušniny a těmi rozmetat meteorit na tisíce malých kamínků, které shoří v atmosféře planety.

Asi je vám jasné, že každý z těchto kroků je v praxi takřka neproveditelný. I samotný průběh filmu je přinejmenším podivný. Takhle obrovského meteoritu by si lidé všimli mnohem dříve než osmnáct dní před jeho dopadem, atomová bomba by jej rozhodně neroztříštila, a pokud by se tak přeci jen stalo, malé kousky asteroidu by na Zemi způsobily ještě větší paseku. V neposlední řadě je zvláštní, že bylo rychlejší vycvičit těžaře na astronauty než astronauty k vyvrtání díry do kamene.

1. Rychle a zběsile

Na konec dnešního seznamu jsme si nenechali jediný film, ale celou sérii. Začátky Rychle a zběsile nijak nenasvědčovaly tomu, kam se série za dvacet let své existence dostane. Šlo o v podstatě „realistický“ film o dvojitém agentovi a namakaném zloději aut. Z Paula Walkera a Vina Diesela (53) se však za ty roky stali prakticky superhrdinové a v připravovaném devátém díle se hrdinové série navíc mají podívat i do vesmíru.

Série opustila snahu držet se „při zemi“ někdy kolem čtvrtého dílu, a s čím dál vyššími číslovkami za názvy filmů roste i jejich odpor k fyzikálním zákonům. Rychle a zběsile se v minulosti dočkalo používání patnáctitunového trezoru přivázaného za dvěma auty jako beranidla, dohánění letadla na 40kilometrové runwayi nebo automobilových seskoků z letadel.

Ani nemluvíme o obrovském počtu neproveditelných skoků, smrtících explozích a mnoha dalších činnostech, které vy se za normálních podmínek nedaly sloužit se životem.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Paul Walker, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Vin Diesel

Filmy:
Armageddon, Total Recall, A-Team, Rychle a zběsile 5

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Total Recall film, Bruce Willis filmy, Arnold Schwarnegger filmy, A-Team zajímavosti, Total Recall zajímavosti, fyzika, zákony fyziky, Superman zajímavosti, Armageddon zajímavosti, Rychle a zběsile
TOPlist