5 filmů s těmi nejlepšími soundtracky

16.05.2019

U filmových skvostů se často kladně hodnotí příběh, herecké výkony, kamera, střih a další důležité kategorie. Jednou z těch, které jsou však občas přehlíženy, je filmová hudba. Ta je přitom klíčovou součástí snímků, jelikož utváří tu pravou atmosféru, kterou filmaři k vyprávění svých příběhů potřebují.

Hudba dokáže navnadit pocit úzkosti a strachu, ale také hrdinství a radosti. Jakkoliv může některá scéna působit smutně, bez dodání té správné muziky všechny emoce zkrátka nezafungují. Některé soundtracky (filmová hudba, pozn. red.) jsou navíc tak skvělé, že k předání těchto emocí obraz vůbec nepotřebují.

Existuje celá řada filmových skladatelů, jejichž tvorba je tak skvělá, že se dá poslouchat i sama o sobě. My vám dnes s pomocí filmů, pro které hudbu složili, představíme ty nejlepší z nich. Až si zase budete chtít něco poslechnout, zkuste si vzpomenout na filmovou hudbu a dát šanci i skladatelům, kteří pracují pro filmový průmysl.

Do dnešního článku jsme zakomponovali i jednotlivé příklady těchto úžasných hudebních děl, která si ke čtení můžete pustit.

5. Blade Runner – Vangelis

Je zvláštní, že se Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta (81) nedočkal velkého úspěchu hned při jeho vydání, ale musel si na svůj kultovní status ještě několik let počkat. Dnes je však nesmazatelnou součástí kinematografické historie, a to nejen díky neotřelému námětu a vynikajícímu způsobu vyprávění, ale i díky svému soundtracku.

Není se moc čemu divit, jelikož hudbu ke Scottově filmu skládal Vangelis (76). Ten se nespokojil jen s tím, že by hudbu utvářel podle pokynů, které mu režisér zadal, ale rozhodl se hudbu improvizovat podle jednotlivých záběrů. Vangelis navíc své skladby několikrát měnil, jelikož stále nebyl spokojený s tím, jak hudba k záběrům pasuje. Nakonec vytvořil jeden z těch nejkomplikovanějších hudebních doprovodů k filmu, ze kterého je vidět obrovská píle a zapálení.

4. Pán prstenů: Společenstvo prstenu – Howard Shore

Kvality fantasy série s názvem Pán prstenů jsou nepochybně nesporné. Jde o jednu z nejlepších filmových adaptací knižního příběhu, která byla také po zásluze odměněna. Poslední díl trilogie s názvem Návrat krále získal neuvěřitelných 11 Oscarů, a je tak společně s Titanicem a původním Ben Hurem držitelem největšího počtu těchto zlatých sošek.

Mezi těmito cenami byla i nejlepší originální píseň a nejlepší soundtrack, pro které si na podium přišel kanadský hudební skladatel Howard Shore (72). Ten složil hudbu k celé trilogii, ale na svědomí má mnohem více filmových hudebních doprovodů. Celkem je držitelem tří Oscarů a nespočtu dalších cen. Skvělou hudbu složil například k filmu Letec, Ed Wood, Mlčení jehňátek či Velký.

Na dnešním seznamu je však díky své oscarové trilogii. Když si hudbu k Pánu prstenů pustíte a zavřete u toho oči, okamžitě budete přeneseni do fantastického světa J. R. R. Tolkiena. Budete přesně vědět, jestli se nacházíte v děsivých dolech Morie, v blízkosti Hory osudu či v centru nějaké epické bitvy. Shoreova hudba vás naprosto pohltí a její ikonické tóny krásně doplňují přenádhernou krajinu novozélandských natáčecích lokací.

3. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje – John Williams

John Williams (87) je hudebním skladatelem, který se může chlubit opravdu bohatým seznamem ikonických filmů, ke kterým složil hudbu. Mezi jeho největší klenoty patří například Čelisti, Indiana Jones, Zachraňte vojína Ryana nebo Jurský park, ale jeho bezpochyby největším úspěchem je hudební doprovod k Hvězdným válkám.

Osobně stál za všemi prozatím osmi (a letos v prosinci už devíti) soundtracky k filmům z hlavní série, ale tohle všechno začalo už v roce 1977, kdy vytvořil hudbu k nenápadnému sci-fi s názvem Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Tato série se později stala jedním z nejznámějších filmových počinů historie a z velké části za to může být vděčná právě Williamsovi.

Ten pro snímek z dávných časů a předaleké galaxie vytvořil nezapomenutelnou hudbu, ze které přímo sálá dobrodružství a epičnost příběhů George Lucase (75). Soundtrack k filmu se skládá z mnoha fantastických skladeb, ze kterých při prvních tónech poznáte, o který film jde. Ať už jde o titulní píseň či „Imperial March“ Dartha Vadera, je okamžitě jasné že jde o ty staré dobré Star Wars.

2. Kmotr – Nino Rota

Filmový Kmotr režiséra Francise Forda Coppoly (80) je adaptací stejnojmenného románu Maria Puza o newyorské mafiánské rodině, která se sem přistěhovala z válkou zmítané Itálie. Jde o jednu z nejslavnějších gangsterek se silným příběhem plným napínavých situací, nečekaných zvratů a nabídek, které se neodmítají.

Kmotr je filmovým skvostem, který po své premiéře v roce 1972 získal hned tři Oscary. Spousta fanoušků tohoto snímku se však domnívala, že měl film vyhrát i v kategorii nejlepší hudby, díky soundtracku Nina Roty, italského klavíristy a hudebního skladatele. Jeho hudba přesvědčila komisi Zlatých glóbů, ale Oscara si v této kategorii odnesl snímek Světla ramp.

Kmotr obsahuje hned několik nezapomenutelných skladeb, ze kterých při jejich poslechu okamžitě běhá mráz po zádech. Soundtrack Nina Roty v sobě mísí klasickou vážnou hudbu s různými jazzovými postupy a ať jde o hlavní motiv filmu, či různé podkresy automobilových honiček, je divák vždy tak trochu nesvůj, díky dramatičnosti, kterou v sobě skladatelova hudba skrývá.

1. Šifra mistra Leonarda – Hans Zimmer

Jméno posledního skladatele dnešního seznamu je tak úzce spojené s filmem, že to snad víc ani nejde. Hans Zimmer (61) má za sebou tolik hudebních doprovodů k filmům, že se snad ani nedají spočítat. O to neuvěřitelnější je fakt, že s filmovou hudbou prorazil až na konci osmdesátých let, kdy složil podkres k Rain Manovi.

Zimmer skládá většinou kolem pěti soundtracků ročně a rozhodně se nedá říct, že by už svou hudbu skládal automaticky. Ačkoliv ji vydává jako na běžícím páse, každý z jeho doprovodů je originální a v něčem se od těch ostatních odlišuje. Ať mluvíme o afrických tónech Lvího krále, napínavém doprovodu Počátku, atmosférické hudbě Interstellaru či superhrdinské fanfáře Temného rytíře a Wonder Woman, Zimmer vždy ví, jak diváka uhranout.

Pokud si pustíte jakoukoliv jeho hudbu k filmu, nebudete litovat. Jeho snad nejlepším kouskem je však pravděpodobně soundtrack k Šifře mistra Leonarda. Ten je plný skvělých skladeb, ve kterých Zimmer mistrně využívá potenciál všech nástrojů, které má k dispozici. Ať už jde o smyčce, které svými tóny vytvářejí napínavou atmosféru nebo ohlušující bubny, Zimmer přesně ví, jaký motiv kdy použít.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Howard Shore, Vangelis, John Williams, Nino Rota

Filmy:
Kmotr, Pán prstenů: Návrat krále, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Blade Runner, Šifra mistra Leonarda

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
mafiánské filmy, skladatelé filmové hudby, soundtracky, filmové soundtracky, Hans Zimmer hudba, nejlepší soundtracky, Blade Runner Soundtrack, Howard Shore, Pán prstenů soundtrack, Nino Rota, skvělé soundtracky, Hans Zimmer tvorba, hudba k filmům
TOPlist