5 filmů s překvapivě šťastnými konci

20.06.2022

Občas se jako diváci musíme smířit s tím, že příběh, který si pro nás filmaři připravili, určitě neskončí dobře. Naprostá většina děje tomu nasvědčuje a v jednu chvíli se zdá, že je všechno ztraceno.

Občas se ale stává, že zdání klame a scénáristé udělají nečekanou otočku, která hrdinům příběhu dopřeje až pohádkový konec. Dnes se podíváme přesně na takové filmy, které diváky překvapily tím, jak dobře nakonec dopadly.

28 dní poté

Asi se shodneme na tom, že naprostá většina postapokalyptických filmů zkrátka šťastně skončit nemůže. Přeci jen, když je lidstvo z velké části vyhubeno nebo přeměněno v hordu krvelačných monster, jen s velkými obtížemi můžete takové příběhy ukončit radostně.

Snímku 28 dní poté se však podařilo nejen proslavit Cilliana Murphyho (48) jakožto talentovaného hollywoodského herce, ale zároveň zakončit příběh o zombie apokalypse s poměrně nadějeplným závěrem.

Když se Jim probouzí v nemocnici a zjišťuje, že zmutovaný opičí virus vyhladil velkou část lidské populace, zdá se být všechno ztraceno. Závěrečných titulků e dožije nejen Jim, ale i Selena a Hannah, ale původně tomu tak vůbec být nemuselo. Danny Boyle (65) chtěl totiž původně nechat ústředního hrdinu zemřít, ale po zkušebních promítáních zjistil, že se divákům depresivní konec tohohle charismatického hrdiny zkrátka nelíbí.

A.I. Umělá inteligence

Filmy světoznámého režiséra Stanleyho Kubricka jsou senzační počiny, které však téměř nikdy nekončí hřejivým pocitem u srdce. V naprosté většině jeho filmů je osud jeho hrdinů tragicky zpečetěný nebo přinejmenším nejasný. Když tedy vyšlo najevo, že se Steven Spielberg (75) ujme Kubrickova posledního projektu s názvem A.I. Umělá inteligence, byli snad všichni diváci přesvědčení o tom, že to s mladým androidem Davidem nedopadne dobře.

Ačkoliv to chvíli vypadá, že je Davidův osud po vyčerpání jeho baterie tragicky ukončen, děj se v momentě jeho „smrti“ posune o 2 000 let dopředu, kdy lidstvo vymřelo a po zemském povrchu se už procházejí jen vyvinuté verze androidů. Ti Davida a jeho mechanického medvídka Teddyho oživí a ačkoliv ho nedokáží proměnit ve skutečného chlapce, splní mu jiné přání. Sestrojí nového androida, který má podobu i vzpomínky Davidovy adoptivní matky, což je na Kubrickovy poměry neuvěřitelně šťastný konec.

Co děláme v temnotách

Snímek s názvem Co děláme v temnotách je takzvaným mockumentem, což znamená, že je to hraný film, který se vydává za dokument. Veškeré příběhy a postavy jsou v něm ale smyšlené a spíše než jako sonda do nějaké problematiky se tenhle žánr pohybuje na hranici mezi parodií, satirou a obyčejnou komedií.

To splňuje i film novozélandského režiséra Taiky Waititiho (46), který ukazuje život partičky upírů v jejich společném bytě ve Wellingtonu současné doby. Filmaři si střílí z každé situace a dostávají ústřední hrdiny do prapodivných trapných situací, ze kterých vycházejí jako naprosto neschopní nýmandi.

Ani smrt není v Co děláme v temnotách ničím nepředstavitelným, a je útok vlkodlaků na sympatického smrtelníka Stua takřka neoddiskutovatelně fatální. Upírské trio ho navíc adekvátně opláče, ale diváci zanedlouho zjistí, že Stu ve skutečnosti nezemřel, ale byl jen vlkodlaky proměněn v jednoho z nich.

Návrat do budoucnosti III

Ačkoliv snad žádný film Roberta Zemeckise (71) nekončí smutně, v posledních minutách třetího dílu Návratu do budoucnosti to poměrně dlouho vypadalo, že konec téhle série nechá v ústech diváků hořkosladkou pachuť. Ačkoliv to vypadá, že se Marty dostal zpátky do své přítomnosti, Doc Brown se vrátit nedokázal a zůstal na divokém západě v roce 1885.

Když už si diváci myslí, že přesně ví, jak celý příběh končí, nastane zvrat, který zajistí, že „šťastně až do smrti“ nebude žít jenom Marty, ale i výstřední vědec s jeho přítelkyní Clarou a jejich dvěma dětmi. Ti se objeví na novém stroji času, který už tentokrát není obsažen ve futuristickém automobilu značky DeLorean, ale v parní lokomotivě, která jim umožňuje cestovat časem jakkoliv se jim zachce.

Na hraně zítřka

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, u kterého happyend čekal opravdu málokdo. Děj příběhu filmu s názvem Na hraně zítřka se točil kolem mimozemské invaze, která naprosto zmasakruje lidstvo při brutální bitvě. Hlavním hrdinou je vojenský důstojník William Cage v podání Toma Cruise (59), který se za každou cenu snaží vyhnout boji v první linii.

K jeho smůle je právě tam převelen v den nejničivějšího mimozemského útoku. Shodou okolností se mu podaří zabít jednoho z mimozemských vůdců, což mu dává speciální schopnost vracet se v čase na začátek dne útoku mimozemšťanů. Po nespočtu svých smrtí se mu podaří zlepšit své bojové schopnosti a stává se tak nejefektivnějším válečníkem lidstva, který zná každý krok svých protivníků.

Ani tak se mu však nedaří průběh bitvy zvrátit ve prospěch lidí. To se změní v momentě, kdy William zjistí, že nepřátelskou invazi zastaví, když zabije hlavního vůdce mimozemšťanů. Vyráží proto na sebevražednou misi, jejíž úspěch je postaven i na položení jeho života za lidstvo. Při obrovské explozi však absorbuje krev úhlavního „emzáka“ a probouzí se v nové časové lince, kdy lidé mimozemskou invazi poráží.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Cillian Murphy, Tom Cruise, Stanley Kubrick, Taika Waititi

Filmy:
28 dní poté, A.I. Umělá inteligence, Návrat do budoucnosti III

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, americké sci-fi, američtí scénáristé, radost, happy ending, stanley kubrick, upíři, Cillian Murphy filmy, závěr filmu, scénář, šťastně až do smrti, pohádkový konec
TOPlist