5 filmů, které zkazil jediný herecký výkon

16.05.2022

Aby se dal některý filmový počin považovat za mistrovské dílo, musí v něm fungovat naprosto všechno. Dobrý scénář a výrazný režisérský rukopis jsou základy, na kterých stojí všechno ostatní včetně hereckých výkonů. Jakmile jedna z těchto součástek nefunguje, jak má, trpí tím celý film.

Přesně na takové případy se podíváme v dnešním článku, kde vám představíme pětici snímků, kterým uškodil jediný herecký výkon. Tím samozřejmě nechceme tvrdit, že jde o špatné filmy, jen že mohly být o tolik lepší, kdyby tvůrci sáhli po jiném hollywoodském herci.

Kate Capshaw – Indiana Jones a Chrám zkázy

Dnešní článek začneme pěkně zostra. Hned na začátek jsme si totiž nechali herecký výkon, který ublížil jedné z nejmilovanějších dobrodružných sérií historie. Řeč je o druhém díle Indiana Jonese s podtitulem Chrám zkázy. Ačkoliv zde valná většina herců včetně Harrisona Forda (79) nebo tehdy mladého Ke Huy Quana (50) odvádí skvělou práci, najdete mezi hereckými výkony jeden, který mezi ně na první pohled nezapadá.

Tímhle hříšníkem je Kate Capshaw (68), která si ve filmu zahrála klubovou zpěvačku Willie Scott. Sama herečka svou roli označila za „přihlouplou vřeštící blondýnu“ a většina filmového světa s tímto výrokem souhlasí. Capshaw je ve filmu jen typickou dámou v nesnázích, která ději mnoho nepřináší. Ačkoliv je tohle spíše kritika postavy, kterou herečka ztvárnila, její výkon problémy jen prohlubuje.

Capshaw přehání v každé scéně a do půl hodiny budete její postavu nenávidět. Možným důvodem, proč herečku v roli barové zpěvačky tvůrci nenahradili, je vztah, který v té době budovala se svým současným manželem, který snímek shodou okolností režíroval. Capshaw je totiž manželkou Stevena Spielberga (75).

Russel Crowe – Bídníci

Klasický román Victora Huga s názvem Bídníci se za ta léta dočkal celé řady různých filmových či televizních zpracování. V dnešním článku však nebudeme mluvit o verzi, ve které si Jeana Valjeana zahrál Gerard Depardieu (73) ani té, ve které se této role zhostil Liam Neeson (69). Zaměříme se totiž na jedno z nejnovějších zpracování příběhu o nejslavnějším zloději chleba, ve kterém se této role zhostil Hugh Jackman (53).

Jeho úhlavním nepřítelem v každé verzi příběhu je neúnavný vyšetřovatel Javert, který tuší, že se za příběhem populárního starosty skrývá zločinecká minulost. Každý Javert byl trochu děsivý, ale ten, kterého ve filmu z roku 2012 předvedl Russell Crowe (58), byl všem spíš pro smích.

Za touto skutečností stál především fakt, že jsou Bídníci z roku 2012 muzikálem, a že mají Jackman i Anne Hathaway (39) se zpěvem ve filmech bohaté zkušenosti. Crowe byl na druhou stranu zpěvem téměř nepolíbený, což se ukázalo i na jeho výkonu. Aby se předešlo intonačním chybám, zpívá Crowe většinu svých replik na jediném tónu, což na jeho roli nakonec strhává víc pozornosti, než kdyby dostal obdobné party jako jeho kolegové.

Sofia Coppola – Kmotr III

Než se dostaneme k dalšímu výkonu, který zkazil celkový dojem jednoho klasického filmu, dovolte nám říct, že je Sofia Coppola (50) zdařilou režisérkou a scénáristkou, která má za sebou vynikající počiny jako je Ztraceno v překladu nebo Smrt panen. Když ale dojde na její herecké výkony, je situace o poznání komplikovanější.

To bylo nejvíc znát v nejslavnější trilogii jejího otce Francise Forda Coppoly (83) s názvem Kmotr. Zatímco v prvních dvou filmech získala Sofia jen malé epizodní role, ve třetím díle už se Mary Corleone dostalo mnohem většího podílu na celkovém směřování příběhu. Třetí Kmotr má těch problémů mnohem více a podivný výkon slavné režisérky je jedním z mnoha důvodů proč diváci dodnes preferují první dva příběhy o rodině Corleonových.

Jared Leto – Sebevražedný oddíl

Stejně jako Kmotr III v předchozím bodě má i původní Sebevražedný oddíl mnohem víc problémů než jen jediný špatný herecký výkon. Přesto zde figuruje jeden herec, který svým podivným výkonem nad všemi ostatními vyčnívá. Jokera si za ta léta zahrála celá řada herců, ale jeden z těch nejhorších zpodobnění patří zpěvákovi kapely 30 Seconds to Mars.

Tím není nikdo jiný než Jared Leto (50). Leto má rozhodně nezanedbatelný herecký talent, o čemž svědčí i jeho Oscar za nejlepší vedlejší roli z filmu Klub poslední naděje, ale zároveň se o něm často mluví jako o naprostém podivínovi, se kterým jeho herečtí kolegové nechtějí mít nic společného. Řada takových historek pochází právě z natáčení Sebevražedného oddílu, kdy z role Jokera nevystupoval ani když kamery přestaly natáčet a své herecké kolegy zásoboval nechutnými a nevyžádanými „dárky“ jako je mrtvá myš nebo použitý prezervativ.

Leto ve filmu hraje naprosto vyšinutého šílence, který se chová stejně podivně, jak vypadá. Zatímco z výkonů Heatha Ledgera nebo Joaquina Phoenixe (47) čiší kromě šílenství i silné charizma, u Leta byste nic takového nenašli. Když navíc vezmete v potaz, že měl mít ve filmu původně ještě větší roli, můžeme být všichni rádi, že Sebevražedný oddíl dopadl jen tak strašně, jak dopadl.

Jake Lloyd – Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Na konec dnešního článku jsme si nechali herce, který dostal za úkol ztvárnit jednoho z nejlepších padouchů historie v jeho dětství. Tahle obrovsky očekávaná role mu v klíně přistála téměř dvacet let poté, co série skončila první trilogií, a nároky na tehdy teprve devítiletého Jakea Lloyda (33) tak byly astronomické a z části i nesplnitelné.

Zavděčit se fanouškům Star Wars je téměř nadlidský úkol, se kterým si často neporadí ani mnohem zkušenější herci, jak jsme ostatně mohli vidět i u prozatím poslední trilogie. Ačkoliv byla Skrytá hrozba Lloydovým už pátým filmem, jeho talent byl na ztvárnění budoucího Dartha Vadera nedostatečný.

Se scénářem George Lucase (77) si často nedokáží poradit ani herečtí matadoři a u Lloyda se zkrátka projevila nezkušenost. Jeho výkon byl naprosto umělý a působil nemastně a neslaně. To ale fanouškům nedávalo právo Lloyda prakticky vyšikanovat k psychické poruše a definitivním skoncováním s herectvím. Přesně k tomu však bohužel došlo.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jared Leto, Sofia Coppola, Kate Capshaw, Jake Lloyd

Filmy:
Kmotr III, Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, Indiana Jones a Chrám zkázy, Bídníci

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
indiana jones, Al Pacino Kmotr, Harrison Ford Indiana Jones, Star Wars, Jake Lloyd Skywalker, Anakin Skywalker, Anakin Skywalker herec, Sebevražedný oddíl obsazení, šikana, Al Pacino filmy
TOPlist