5 filmů, které vás donutily fandit příšerným postavám

09.06.2021

Filmy mají obrovskou moc, kterou dokáže málokteré médium napodobit. Skrze jeho vyprávění dokážete odpustit i ta největší zvěrstva a vžít se do situace lidí, kterými byste za normálních okolností opovrhovali. Protože vám ale filmy ukazují jejich motivace, tužby a další okolnosti, které k jejich ohavným činům vedly, musíte s těmito postavami chtě nechtě sympatizovat.

Ani ty nejpropracovanější snímky vás nedonutí, abyste si tyhle postavy oblíbili, ale ukonejší vás do stavu, kdy budete vám konání padouchů bude připadat pochopitelné. V dnešním článku se proto zaměříme na pětici filmů, které vás donutí „fandit“ i naprosto příšerným lidem.

5. V Bruggách

První snímek je černou komedií o dvou kolezích, kteří se před hněvem londýnské mafie ukrývají v malebných belgických Bruggách. Ken a Ray jsou od sebe diametrálně odlišní, a proto jejich přátelství tak dobře funguje. V momentě, kdy se v Bruggách objeví jejich šéf, se však jejich vztah dostane na bod mrazu.

Problém je totiž v tom, že jsou oba speciálně vycvičenými zabijáky, kteří zpackali svou poslední prácičku. Proto vám mozek bude tvrdit, že byste měli těmito padouchy pohrdat, ale vynikající výkony Colina Farrella (45) a Brendana Gleesona (66) vám to zkrátka nedovolí. Přestože jsou to nelítostní zabijáci, budete celou dobu trvání V Bruggách doufat, že se oba zdárně dožijí jeho konce.

Při své první oficiální akci Ray omylem připravil o život dítě, což ho pronásleduje po celé „prázdniny“ v Bruggách. Hraje si s myšlenkou na sebevraždu, což se nakonec ukáže jako zbytečné. Jejich šéf totiž nakáže Kenovi, aby svého kolegu v Bruggách odstranil, a když to odmítne, vyrazí do Belgie sám, aby vzal věci do vlastních rukou.

4. Joker

Komiksové příběhy se často zamýšlí nad tím, jak by to vypadalo, kdyby se slavní padouši rozhodli konat dobré skutky. Většinou je to sice pod pohrůžkou smrti, nebo něčeho mnohem horšího, ale stejně. Snaha se počítá. Předloňský Joker s Joaquinem Phoenixem (46) se sice o nic takového nesnaží, přesto vám však bude slavného padoucha líto.

Joker totiž ukazuje jeho cestu od vyšinutého jedince k absolutnímu šílenci a psychopatovi. Ukazuje tak všemožné okolnosti, které by zlomily i mnohem odolnější a vyrovnanější jedince, než je Arthur Fleck. Chudého a psychicky nemocného Arthura se vám zželí, i když se budete snažit, aby tomu tak nebylo.

Dokonce mu odpustíte i jeho první vraždu, ke které dojde poté, co ho v metru šikanuje skupina násilnických výrostků. V životě každého komiksového padoucha však přijde chvíle, kdy vám tyhle utlačované osoby zajdou příliš daleko, a z jejich spravedlivého hněvu se tak stane vražedné šílenství. Joker tak nabízí unikátní pohled do duše zlomeného člověka, který se rozhodne, že už má všeho po krk.

3. Mechanický pomeranč

Hlavní postava Mechanického pomeranče by klidně mohla být jedním z chuligánů, kteří šikanovali Arthura v předchozím filmu. Alex si také libuje v bezduchém násilí a ničení cizího majetku. Spolu se svými kumpány se potuluje městem a do bezvědomí mlátí každého, kdo se jim jen trochu znelíbí. Jen málokterý filmař by donutil diváky sympatizovat s někým, komu není cizí ani tak hrozný čin, jako je znásilnění, ale Kubrickovi se to v Mechanickém pomeranči daří.

Jeho osud Alexe dostihne po jednom z obzvlášť opovrženíhodných činů, a je okamžitě vržen do vězení. Pro tak násilné jedince má nápravné zařízení speciální experimentální program na převýchovu. Nejde však o žádné vzdělávací aktivity, ale o brutální a nelidské mučení, které v mladíkovi potlačí veškerou chuť na páchání násilí na ostatních.

Nakonec je po zdárné „léčbě“ z vězení propuštěn a může se vrátit do normálního života. To mu však komplikují jeho bývalí kumpáni, kteří se během jeho pobytu ve vězení přidali k policii. Zatím co ho mlátí hlava nehlava, nemůže se Alex kvůli vězeňskému programu vůbec bránit. Pouhá myšlenka na násilí ho totiž paralyzuje a diváci tak musí sledovat, jak napravený násilník pomalu přichází o poslední zbytky své lidskosti.

2. Čtyři lvi

Od násilnického výrostka se posuneme u úroveň výše, a to konkrétně k teroristům. Přesně ti jsou totiž hlavními postavami černé komedie s názvem Čtyři lvi. Ano, z tohohle snímku vám bude opravdu líto teroristů. Hrdinové tohoto filmu však nejsou těmi děsivými šílenci, kteří připravují o život desítky lidí při ničivých atentátech, ale amatéři, kteří si dříve ublíží sami, než se jim podaří udělat škodu někomu jinému.

Režisér Christopher Morris (55) se rozhodl natočit film, ve kterém je nejen ukázána lidská stránka džihádistů, ale zároveň jsou prezentováni jako vtipní sympaťáci. To je v současném světě naprosto neslýchané. Přesto se mu podařilo vytvořit senzační snímek, který obdržel řadu filmových ocenění včetně sošky z festivalu v Karlových Varech.

1. Zrůda

Natočit film o fiktivních teroristech je bezesporu odvážné, ale snaha polidštit jednu z nejznámějších vražedkyň je snad ještě šílenější. Film Patty Jenkins (49) se navíc jmenuje Zrůda, což mu snahu o předání lidského příběhu sedminásobné vražedkyně Aileen Wuornosové, nijak neusnadňuje.

Přesto se však režisérce podařilo popravenou kriminálnici představit jako trýzněnou prostitutku, která se svých prvních vražd dopustila v sebeobraně. Příběh Zrůdy navíc nezačíná u jejího prvního zločinu, ale v momentě, kdy se zamiluje do mladé Selby. Společně se probíjejí životem, ale rozhodně to nemají jednoduché.

Ačkoliv bylo první zabití Aileen v podstatě pochopitelné, s každou další vraždou vycházela napovrch její zkaženost. Přestože jste jí na začátku možná dokonce fandili, u její sedmé oběti s ní vydržel jen málokdo. Jedno se ale filmu upřít nedá. Výkon půvabné Charlize Theron (45) v hlavní roli odporné vražedkyně byl naprosto úchvatný a všemi deseti hodný Oscara a Zlatého glóbu, které za roli dostala.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, Charlize Theron, Colin Farrell, Stanley Kubrick

Filmy:
Zrůda, Mechanický pomeranč, V Bruggách, Čtyři lvi

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
vraždy, filmové postavy, zabijáci, Joaquin Phoenix filmy, záporáci, sérioví vrazy, postavy, Charlize Theron role, Charlize Theron postavy, Charlize Theron filmy, film Zrůda, Joaquin Phoenix postavy, film Joker
TOPlist