5 filmů, které v půlce změnily žánr

05.05.2021

Už se vám při sledování filmu někdy stalo, že jste najednou přestali chápat, co se na obrazovce odehrává? Užívali jste si romantickou komedii, jen aby se odněkud znenadání vynořil rozzuřený zabiják a zničil nejen životy filmových hrdinů, ale i vaši pohodu. Někteří filmoví tvůrci si totiž velmi rádi hrají s očekáváním svých diváků, a čas od času si pro ně připraví překvapení, které je naprosto vyvede z míry.

Využívají k tomu právě například náhlou změnu žánru, která přijde bez varování naprosto nečekaně. Právě na takové filmové počiny jsme se zaměřili v dnešním článku. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici filmů, které v půlce změnily svůj žánr.

5. Od soumraku do úsvitu

První snímek dnešního seznamu mají na svědomí dva hollywoodští tvůrci kultovních krváků. Robert Rodriguez (52) film s názvem Od soumraku do úsvitu režíroval a Quentin Tarantino (58) k němu psal scénář a ztvárnil v něm jednu z hlavních rolí. Oba dva tvůrci se nějaké té krve rozhodně nezaleknou, a snímek z roku 1996 tento fakt ještě podtrhuje.

Příběh filmu sleduje dva bratry, kteří po zpackané bankovní loupeži prchají před zákonem do Mexika. Snímek tak nejprve vypadá jako klasická gangsterka, se kterými mají Rodriguez i Tarantino bohaté zkušenosti. Jediné, co napovídá, že by se charakter filmu mohl vyvíjet jiným směrem, jsou výstřední osobnosti hlavních „hrdinů“. Ani ty však nejsou pro oba filmaře ničím výjimečným.

Zlom nastává v momentě, kdy se oba bratři rozhodnou strávit noc v baru s názvem Titty Twister na hranicích s Mexikem. Po chvíli strávené ve společnosti nevrlých Mexičanů se celý příběh obrátí vzhůru nohama. Vyjde totiž najevo, že je celé osazenstvo baru ve skutečnosti krvelačnými upíry. Z napínavého filmu o pronásledování nebezpečných zločinců se tak zničehonic stane povedený béčkový krvák o upírech.

4. Hancock

Superhrdinský snímek s názvem Hancock a Willem Smithem (52) v hlavní roli měl skutečně dobře našlápnuto. Rozhodl se totiž vyprávět příběh téměř všemocného superhrdiny, který propadl depresím a alkoholu. Místo symbolu naděje se Hancock stal spíš terčem posměchu, což mu v kombinaci s jeho výbušnou náturou působí ještě mnohem víc problémů.

Vždy, když se rozhodne pro dobrou věc, způsobí ještě mnohem víc škody, než kdyby se do policejních pronásledování vůbec nezapojoval. Přesto má však dobré srdce, což vidí i PR manažer Ray, kterému Hancock zachrání život. Ray se proto rozhodne napravit superhrdinovi reputaci a dát jej do pořádku. Superhrdinská komedie jde filmu skvěle, problém nastává, když se na obrazovce objeví Charlize Theron (45).

V tu chvíli se ze zábavného filmu stane utahané drama se zbytečně zamotanou zápletkou a nepochopitelným chováním hlavních hrdinů. Legrace z filmu úplně vymizí a po zbytek filmu se vám bude stýskat po jeho první polovině. Hancock je tak jedním z odstrašujících příkladů toho, jak se změna žánru dělat nemá.

3. Sunshine

Sunshine je dobrodružným sci-fi, které se odehrává v roce 2057, kdy začíná vyhasínat Slunce. Bez svitu naší hvězdy by veškerý život na Zemi vyhynul, a tak se posádka vesmírné lodi Icarus 2 vydává na nebezpečnou cestu s cílem znovu nastartovat srdce Sluneční soustavy. Jak už ale z názvu jejich korábu vyplívá, nejsou první posádkou, která dostala tenhle nebezpečný úkol na starost.

Icarus 1 zmizel beze stopy, a tak musí nukleární nálož do Slunce svrhnout noví hrdinové. Sunshine se po většinu času tváří jako klasický katastrofický film, ve kterém může zkázu lidstva zvrátit jen hrstka neohrožených hrdinů, kteří však jen těžko hledají společnou řeč. Na rozdíl například od Armageddonu, kde hrdinové nakonec zakopou válečnou sekyru, se situace na palubě Icara 2 vyhrotí do extrému.

Když narazí na havarovaného Icara 1, stává se z dobrodružného filmu nefalšovaný horor. Na palubě druhé lodi je totiž jen šílený zmutovaný kapitán, který novou posádku vraždí hezky jednoho astronauta po druhém. Takovou změnu čekal málokdo a pro mnohé byl přechod ze sci-fi v hororový krvák natolik nepřijatelný, že jim zkazil zážitek z celého filmu.

2. Na nože

Předposlední film dnešního seznamu je zároveň tím nejmladším, který vám dnes představíme. Snímek Na nože šel do kin teprve v roce 2019 a od prvního okamžiku vypadá jako tradiční detektivní příběh z pera Agathy Christie nebo Arthura Conana Doylea. V luxusním sídle zemře v rodinném kruhu zámožný autor úspěšných detektivek a jeho smrt přijíždí vyšetřit uznávaný detektiv.

Toho geniálně ztvárnil Daniel Craig (53), který však navzdory tradici není hlavní postavou filmu jako Hercules Poirot nebo Sherlock Holmes. Zanedlouho se totiž dozvídáme, kdo za smrtí Harlana Thrombeyho skutečně stojí. Z detektivky se tak stává příběh o zahlazování stop po sympatické pečovatelce, která zavinila smrt svého svěřence skrze nešťastnou náhodu.

To však není jediná změna žánru, které se v Na nože dočkáme. Před koncem totiž divák zjišťuje, že za smrt slavného spisovatele nakonec přeci jen nemůže sympatická dívka, ale někdo z jeho nejbližších. Žánr se tak opět mění zpátky na detektivku, a to tak mistrně, že divákovi ani nedojde, že vlastně sleduje tři různé filmy.

1. Titanic

Na závěr jsme si nechali snímek, u kterého změna žánru nemohla překvapit snad nikoho, ale přesto šlo o snad nejefektivnější proměnu celé filmové historie. Řeč je samozřejmě o oscarovém Titanicu z roku 1997. Snad každý zná příběh nejslavnější „nepotopitelné“ výletní lodi, která při své první plavbě skončila na dně oceánu.

James Cameron (66) se však nejdříve rozhodl vyprávět milostný příběh o chudém chlapci a zámožné dívce, kteří se seznámí na palubě luxusního parníku a okamžitě se do sebe zamilují. Příběh o potopení Titanicu a smrti více než 1 500 pasažérů výletní lodi se mu zřejmě nezdál dostatečně tragický, a tak do něj zakomponoval i smrt mladé lásky.

Jakmile se na scéně objeví osudný ledovec, stává se z romantického filmu katastrofický snímek, ve kterém všichni bojují o holé přežití. Jde o fantastickou změnu, která Titanicu přinesla pozici nejvýdělečnějšího filmu historie, než jej o tohle místo v roce 2009 připravil Avatar, který mimochodem také natočil James Cameron

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Charlize Theron, James Cameron, Daniel Craig, Quentin Tarantino

Filmy:
Od soumraku do úsvitu, Hancock

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Quentin Tarantino filmy, Daniel Craig filmy, Hancock zajímavosti, Charlize Theron filmy, Hancock postavy, žánry filmů
TOPlist