5 filmů, které si „vypůjčily“ rekvizity od konkurence

14.06.2018

Stalo se vám někdy, že jste sledovali film, a najednou jste si v pozadí všimli něčeho povědomého, co jste ale neuměli úplně přesně zařadit? Nebojte se, nezbláznili jste se. Pokud se vám totiž stalo, že vám různé rekvizity ve filmech něco připomínaly, je dost možné, že jste měli pravdu. Filmaři si totiž od sebe čas od času své rekvizity půjčují a různými způsoby jim vdechují nový život.

Pokud vás zajímá, které rekvizity se objevily hned v několika filmech, můžeme vám s čistým svědomím doporučit dnešní článek! Překvapí vás, jak často filmaři a filmová studia „recyklují“ lokace, zbraně nebo předměty pro různé filmové projekty.

5. Avengers – Pravdivé lži

Většina stíhaček v prvních Avengers z roku 2012 je vytvořena počítačově. Tímhle způsobem však nešla obejít ta, kterou Hulk zničí při svém souboji s Thorem na palubě létající základy Shieldu. Pokud vám tohle letadlo přišlo povědomé, nemýlili jste se. Už jste ji totiž měli možnost vidět ve filmu Pravdivé lži s Arnoldem Schwarzeneggerem (70) v hlavní roli.

Právě z této stíhačky Arnold vystřelil svého nepřítele, po tom, co mu ještě stihl trochu poupravit „ciferník“. Stíhačka je v Avengers sice opravená a opatřená novým lakem, ale rozhodně jde o tu samou maketu, která byla ve Schwarzeneggerově filmu. Jen ji potká o dost horší osud než v Pravdivých lžích.

4. Terminátor 2: Den zúčtování – Predátor

A u Schwarzeneggerových filmů ještě zůstaneme. Druhý Terminátor je podle nás tím nejlepším, co série o nezničitelném robotovi z budoucnosti nabídla. Den zúčtování je plný nezapomenutelných momentů, mezi které patří i scéna, ve které Arnold střílí z rotačního kulometu po policejních autech, aniž by zasáhl jediného policistu. Tato obrovská zbraň už však svoji filmovou premiéru měla, a to v dalším filmu se Schwarzeneggerem v hlavní roli.

Poprvé jste ji totiž mohli zahlédnout v o čtyři roky starším filmu, kde se Arnold v roli neohroženého vojáka postavil hrozbě, která na Zemi přicestovala z vesmíru. Samozřejmě mluvíme o jeho roli v Predátorovi. V původním scénáři pro Terminátora 2 se počítalo s menší zbraní, ale režiséru Cameronovi (63) tenhle monstrózní kulomet učaroval natolik, že ho ve svém filmu prostě mít musel.

3. Star Wars: Epizoda I. – 2001: Vesmírná odysea

V následujícím bodě našeho seznamu vám můžeme slíbit, že na Arnolda nenarazíte. Přesuneme se totiž do doby před dávnými časy v předaleké galaxii. Když se totiž Liam Neeson (66) v roli Qui-Gon Jinna v první prequelové epizodě Hvězdných válek prochází po vrakovišti na pouštní planetě Tatooine, nemůžete si nevšimnout povědomého vraku, který se nevinně povaluje mezi ostatním šrotem.

Tento vrak totiž pochází z jiného sci-fi, které jeho režisér Stanley Kubrick natočil už v roce 1968. Jedná se totiž o únikový model EVA z legendárního snímku 2001: Vesmírná odysea. Jak se George Lucas (74) k této rekvizitě dostal je dodnes záhadou, jelikož Kubrick po natočení Vesmírné odysey nařídil zničit veškeré rekvizity, které byly pro film vytvořeny. Chtěl totiž, aby byla jeho adaptace slavné knihy Arthura C. Clarkea zůstala navždy unikátní. To se mu ale podařilo i přesto, že jeho rekvizitám někdo vdechl nový život.

2. Star Trek: Film – Star Trek II: Khanův hněv

Vzhledem k tomu, že jsme si v předchozím záznamu vzpomněli na fanoušky Star Wars, přišlo nám vhodné zmínit i Star Trek. Následující položka na našem dnešním seznamu je zajímavá hned z několika důvodů. Nejenže se týká snímku, který se skutečně jmenuje Star Trek: Film, ale navíc jeho filmaři „vykradli“ sami sebe v o tři roky mladším pokračování. Způsob, jakým to udělali, je ale asi tím nejlepším na celé této absurdní situaci.

Seriál Star Trek se vždy pyšnil neotřelými rmodely, ze kterých si lidé v šedesátých letech minulého století takzvaně sedali na zadek. Nejinak tomu bylo i u filmů z přelomu 70. a 80. let. Na jeden model byli však výtvarníci pyšní více než na ostatní a vzhledem k tomu, kolik jim musel dát práce, se ani nedivíme.

V prvním celovečerním Star Treku totiž vytvořili model orbitální stanice, který se jim ale líbil natolik, že se ho rozhodli použít i pro Khanův hněv. Aby se vyhnuli tomu, že by tuto stanici fanoušci v novém filmu rozpoznali, udělali to jediné, co se v dané situaci udělat dalo. Obrátili ji vzhůru nohama. Ano, čtete správně. Změna perspektivy byla jedinou změnou, kterou tento model prošel.

1. Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 – Skoro všechny předešlé filmy série

Série filmů o Harry Potterovi je zkrátka magická. Nejenže se věnuje mladému dospívajícímu kouzelníkovi, ale s postavou Harryho Pottera díky filmům a knížkám společně dospívalo hned několik generací dětí. Přesně pro ty byla jedna ze scén závěrečného filmu z roku 2011 velkou odměnou. Hned vám vysvětlíme proč.

Scéna, o které mluvíme, se totiž odehrává v komnatě nejvyšší potřeby, která už ze své definice obsahuje cokoliv, na co si vzpomenete. Pro knihu taková místnost není sebemenším problémem, autorka prostě a jednoduše popustila uzdu čtenářské fantazii a ta si s místností plné VŠEHO už nějak poradí. V případě filmu máte situaci mnohem obtížnější.

Režisér osmého Harryho David Yates (54) se proto rozhodl, že do místnosti dá snad všechny rekvizity, které byly během natáčení všech osmi dílů vytvořeny. Najdete zde proto harfu, kterou hrdinové v prvním příběhu uspávali nebezpečného trojhlavého psa Chloupka, lampióny Prince dvojí krve, nebo obří šachové figurkyKamene mudrců.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, James Cameron, Daniel Radcliffe, Liam Neeson

Filmy:
Pravdivé lži, Terminátor 2: Den zúčtování, Harry Potter a Fénixův řád, Star Trek

Kategorie:
Filmové novinky,

Tagy:
Arnold Schwarznegger filmy, filmové zajímavosti, Arnold Schwarznegger zajímavosti, filmové rekvizity, zbraně ve filmech, filmové zbraně, rekvizity ve filmu, Terminator 2 film, filmy Jamese Camerona, filmy s Arnoldem Schwarzneggerem, Vesmírna odysea film, Terminátor zbraně
TOPlist