5 filmů, které se musely po vydání „opravit“

13.06.2021

Když uvádíte svůj nový film do kin, musíte si být jistí, že tam posíláte naprosto dokonalý produkt. Jakmile se totiž jakýkoliv snímek dostane na plátna kin, je už pozdě přemýšlet nad tím, jak se dalo něco udělat lépe. Je prostě hotovo a přesně takhle se zapíšete do dějin filmografie, ať už v dobrém, nebo ve zlém.

Možná vás to překvapí, ale tohle poměrně jednoduché pravidlo neplatí vždy na sto procent. Někteří filmaři nebo filmová studia do svých filmů přeci jen zasáhli i po jejich uvedení do kin. Jejich důvody se různily, ale téměř vždy byly alespoň částečně opodstatněné. Jako filmaři však nemůžete spoléhat na to, že budete mít šanci opravit své chyby i poté, co definitivně odevzdáte svůj projekt. Následující pětice filmů je proto onou pověstnou výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

5. Osvícení

Každý děláme chyby. To je zkrátka fakt, se kterým se musíme naučit žít. Důkazem je i filmová tvorba takového profesionála, kterým byl legendární Stanley Kubrick. Ten ve světě filmu proslul svou neotřesitelnou pečlivostí a smyslem pro detail, kterými své herce často přiváděl k šílenství. Své by o tom mohla vyprávět například Shelley Duvall (71), která ztvárnila jednu z hlavních rolí ve slavním Osvícení.

Právě tohohle filmu se dotkneme i v dnešním článku. Osvícení totiž prošlo po svém uvedení do kin nenápadnou proměnou. Studio Warner Brothers se zhruba týden po uvedení filmu do kin rozhodlo, že z něj vystřihne poslední dvě minuty. Nenahradili však původní pásky novými, ale instruovali kina, aby poslední dvě minuty pásku jednoduše ustřihli a poslali jim je zpět.

Do filmu později znovu zasáhl i sám režisér, který nadále nebyl spokojen s tempem filmu. Když ho tedy vydával pro evropský trh, podařilo se mu film zkrátit o neuvěřitelných pětadvacet minut.

4. Program

Sportovní snímek s názvem Program z roku 1993 vypráví příběh univerzitního fotbalového klubu, kterému se v poslední době příliš nedaří. Kouč Winters v podání Jamese Caana (81) udělá cokoliv, jen aby svůj tým dostal zpátky na vrchol. Ocitá se totiž pod obrovským tlakem vedení a absolventů, kteří univerzitní tým právem vnímají jako jedinou věc, kterou se tahle vysoká škola může chlubit.

Podobně neúspěšný byl i celý film, ze kterého si diváci většinou pamatují jedinou scénu. Ke vší smůle je to však právě ta scéna, která musela být z Programu nakonec vystřižena. A o co, že šlo? V téhle scéně si jeden z nejlepších hráčů týmu lehne doprostřed rušné ulice, a aby jeho tým ukázal, že mu „kryje záda“, lehnou si tam postupně všichni.

Filmaři zajisté chtěli, aby tahle scéna působila inspirativně a týmově, ale už asi tušíte, k čemu to vedlo. Netrvalo to dlouho a mladí Američané si po vzoru filmových fotbalistů začali také lehat na silnice, aby prokázali svou odvahu. Poté, co jeden z mladíků při napodobování této scény zemřel, rozhodli se tvůrci, že ji z filmu raději vystřihnou.

3. Shrek 2

Vystřihování scén po uvedení do kin se netýká jen hraných filmů, ale řešit ho musí i „animáky“. Věděli jste například, že kvůli žalobě musela zmizet i jedna scéna z druhého dílu Shreka? Tenhle zelený zlobr se nezalekne ničeho a ve svých filmech si střílí i z různých věcí z reálného světa. Skvěle v sobě mísí humor a pohádkovou atmosféru, ale tenhle přístup nesedne všem. Zvlášť ne těm, ze kterých si filmaři zrovna utahují.

Jako každý hollywoodský animák byl i Shrek 2 přeložen do spousty světových jazyků, a tvůrci dabingu tak museli vtípky překládat pro své vlastní publikum. Právě díky tomu se v české verzi dočkáte například Oslíkovy poznámky, že: „Tohle křoví vypadá jak Halina Pawlowská“. Halina si z téhle poznámky nic nedělala, ale problém nastal u jiného Oslíkova vtipu u hebrejské verze překladu.

Když totiž Oslík Shrekovi navrhuje, že vykastrují Kocoura v botách, zmíní upovídaný lichokopytník izraelského zpěváka Davida D’Ora (55), který proslul svým vysokým hlasem. D’Or tvůrce zažaloval za to, že jej film prezentuje jako eunucha a tvůrci tak tuhle scénu v hebrejské verzi tak nakonec raději vystřihli.

2. Úžasňákovi 2

U animovaných filmů ještě zůstaneme, ale důvody smazání následující scény z druhého dílu Úžasňákových jsou od Shreka diametrálně odlišné. Jedna ze scén animáku z roku 2018 byla totiž ve skutečnosti zdraví nebezpečná, a tak ji tvůrci museli upravit, aby diváci nedostávali epileptické záchvaty.

Když totiž Helen pronásleduje padoucha Hypnotizéra, nalíčí na ní záporákpast a uzavře jí v místnosti plné blikajících světel, které mají superhrdinku dezorientovat a zhypnotizovat. Scéna zafungovala tak silně, že se do větších problémů dostali spíše někteří z diváků, kterým přivodila nejen migrény, ale v některých případech i skutečné záchvaty. Disney proto scénu po uvedení do kin ještě upravilo a snížilo intenzitu blikajících světel, aby zabránilo dalším zdravotním komplikacím.

1. Cats

Předloňský remake slavného muzikálu Cats by spíš než opravu zasloužil upadnout v naprosté zapomnění. Stačí se podívat na jeho hodnocení na ČSFD, a je vám hned jasné, jak otřesně tenhle vysokorozpočtový film dopadl. Přes všechny peníze, které do něj filmaři nasypali si film vysloužil pouhých 31 % a na zahraničních serverech to není o nic lepší.

Před svým uvedením do kin se muzikál prezentoval jako revoluční krok v oblasti počítačových efektů a animace. To, čeho se však diváci nakonec dočkali, byl však spíše krok stranou. Filmové „kočky“ vypadaly naprosto příšerně a jejich celkové vzezření bylo přinejlepším podivné. Filmové studio tak později do kin vypustilo opravenou verzi, kde kočky vypadaly o něco lépe, ale ani to filmu nepomohlo na získání alespoň základní „koukatelnosti“. Cats mají zkrátka mnohem víc problémů než jen podivné efekty.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
James Caan, Shelley Duvall, Stanley Kubrick, Halina Pawlowská

Filmy:
Osvícení, Shrek 2, Úžasňákovi

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, animované filmy, žebříčky, filmové žebříčky, tipy na filmy, Shrek zajímavosti, Stanley Kubrick filmy, Osvícení zajímavosti
TOPlist