5 filmů, které propadly natolik, že pohřbily plány na svá pokračování

06.10.2022

Když v dnešní době připravujete nový film, většinou při tom myslíte na to, jak na příběh navázat v dalších dílech série. Právě v několikadílných sériích totiž často vězí ten skutečný filmařský úspěch. Občas se filmařům dokonce podaří přesvědčit filmová studia k natáčení dalšího dílu ještě před tím, než se ten první vůbec podívá do kin. A občas to také bývá zásadní chyba.

Existuje totiž celá řada filmů, které u diváků i kritiky propadly natolik, že naprosto pohřbily veškeré naděje a plány na další pokračování. Obzvlášť to studia bolí, když už se na přípravě návazných filmů začalo pracovat. Veškeré investované peníze v té chvíli „spláchnou do záchodu“ a kromě ztráty za první film nyní ještě musí pokrýt peníze utracené za přípravu zrušeného pokračování.

Osamělý jezdec

V jednu dobu to vypadalo, že na cokoliv Johnny Depp (59) sáhne, to bude v kinech slavit obrovské úspěchy. Tohle pravidlo se zlomilo někdy kolem roku 2010 a od té doby se Depp účastnil jen průměrných a horších snímků. Poslední ránou pro jeho kariéru pak byla soudní pře s jeho bývalou ženou, po které od něj dal Hollywood ruce pryč.

Příkladem těch méně než průměrných filmů je i Osamělý jezdec z roku 2013, což je už několikátá adaptace příběhů, které původně vznikly jako rozhlasová hra a v padesátých letech se pak dostaly na televizní obrazovky. Ranger a jeho indiánský společník Tonto už se ale netěší takové slávě jako před šedesáti lety, a tak 400 milionový filmový počin v kinech propadl.

Divákům vadila přílišná délka, spoléhání na akční scény a obsazení Deppa do role indiánského hrdiny. I proto se filmu podařilo v kinech utržit jen něco málo přes polovinu rozpočtu a ze dvou plánovaných pokračování tak nepřekvapivě okamžitě sešlo.

Eragon

Existuje spousta slavných fantasy sérií, které se dočkaly svého filmového zpracování – Tolkienův Pán prstenů, Lewisovy Letopisy Narnie či Harry Potter od Rowlingové (57) jsou těmi nejzářnějšími příklady. Pak ale existují i úspěšné knižní série, jejichž adaptace snad nemohla dopadnout hůř. A přesně takovou sérií je Eragon od Christophera Paoliniho (38).

Jeho čtyřdílná série o mladém dračím jezdci si našla spoustu fanoušků z řad mladých čtenářů, ale filmové zpracování, kterého se chopil Stefen Fangmeier (61), propadlo u fanoušků i lidí, kteří o Eragonovi nikdy dřív neslyšeli. Není se proto moc čemu divit, že ve filmografii tohoto amerického režiséra nenajdete jiný snímek než původního Eragona z roku 2006.

Z natáčení Eldesta, Brisingra i Inheritance samozřejmě sešlo, a to i přesto, že byly plány na natáčení dalších tří dílů už v pokročilé fázi. Mělo probíhat podobně jako u Pána prstenů, kdy se scény pro všechny filmy natáčely v podstatě souběžně. Nakonec nám ale zůstal jen Eragon, a možná je to tak dobře.

Krotitelé duchů

Když se řekne „Ghostbusters“ nejspíš se vám jako první vybaví senzační dobrodružný film z roku 1984 nebo jeho obdobně skvělá úvodní píseň v podání Raye Parkera Jr. (68). Jen málokdo si vzpomene na otřesný reboot, kterého jsme se dočkali v roce 2016. Ačkoliv spousta fanoušků film nenáviděla už z principu, existuje celá řada legitimních důvodů, proč nejde o povedený film.

Představitelky hlavních rolí působí téměř bez výjimky jako ploché karikatury, většina vtipů ve filmu nefunguje, k původní sérii noví Krotitelé nemají žádný respekt a děj filmu je tak předvídatelný, že ho uhodnete po první čtvrthodince. Přesto byly ale reakce fanoušků původní série naprosto přehnanévýzvy k bojkotu filmu a útoky na herce byly absolutně zbytečné a nemístné.

I proto se filmu nepodařilo získat potřebnou návštěvnost, aby pokryl veškeré náklady. Ačkoliv rozpočet na natáčení návštěvnost překonala, studio utratilo obrovský balík za marketing a propagaci. Už nikdy nedočkáme následných dvou dílů s ústřední partou krotitelek, ale vloni šel do kin snímek s podtitulem Odkaz, který se dočkal mnohem vřelejšího přijetí.

Amazing Spider-Man 2

Ačkoliv se to v dnešním světě plném vzájemně propojených superhrdinských filmů může zdát neuvěřitelné, dřív to měly komiksoví tvůrci opravdu složité. Láska k superhrdinským příběhům totiž funguje v jakýchsi vlnách. Na konci jedné z takových vln jste mohli najít i druhý díl Amazing Spider-Mana s Andrew Garfieldem (39) v hlavní roli pavoučího muže.

Dnes je jeho na výkon (především díky filmu Spider-Man: Bez domova) pohlíženo jinou optikou, ale v roce 2014 se Amazing Spider-Man 2 stal terčem veškeré nenávisti namířené proti superhrdinským počinům. Aby toho nebylo málo, únik dat Sony prozradil, jak velké plány mělo studio s Garfieldovým Spider-Manem, což je také jedním z důvodů, proč z nich nakonec sešlo.

Kromě dalších filmů o samotném pavoučím muži studio chystalo i samostatný film o jeho nepřátelích ze Sinister Six, o Venomovi, Black Cat a několik dalších projektů pro kina i televizní obrazovky. Neúspěch filmu v kinech a únik dat nakonec studio dovedly k dohodě s Disney o zapůjčení Spider-Mana zpátky Marvelu. Takže se dá říct, že všechno zlé je nakonec pro něco dobré.

Batman a Robin

Abychom si ale na paškál nebrali jenom Marvel, podíváme se na konci dnešního článku i k jeho největší konkurenci. Ani DC se totiž nevyhnuly filmové propadáky. V předchozím bodě jsme zmínili vlny oblíbenosti superhrdinských filmů a za pokles jedné z nich mohl prakticky výhradně snímek Batman a Robin.

Ten navázal na několik předchozích dílů o netopýřím strážci města Gotham, ale diváci s ním už tentokrát ztratili trpělivost. Ačkoliv byly tyhle filmy vždycky zaměřené hlavně na děti a prodej hraček, Batman a Robin působil už jen jako jedna velká reklama. Reakce na film byly tak otřesné, že George Clooney (61) vycouval z natáčení plánovaného Batman Unchained a když ho dodnes zastavíte na ulici a řeknete mu, že jste byli na tomhle filmu v kině, omluví se vám a proplatí vám vstupenku.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Clooney, Johnny Depp, Andrew Garfield, Stefen Fangmeier

Filmy:
Batman a Robin, Krotitelé duchů, Eragon, Amazing Spider-Man 2, The

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, Johnny Depp role, propadák, komiksové filmy, dobrodružné filmy, propadáky, akční fantasy, slavné propadáky, filmová studia, zrušené filmové projekty, filmová pokračování
TOPlist