5 filmů, které herci nechtěli natáčet, ale museli

31.08.2023

Když si v Hollywoodu teprve hledáte své místo, čeká vás řada překážek a nezáviděníhodných rozhodnutí, které ale musíte chtě nechtě učinit. Abyste se proslavili (a mnohdy dokonce uživili), musíte často přistoupit na podmínky, které vám z následujících let udělají peklo.

Jednou z těch nejběžnějších komplikací na cestě za slávou jsou herecké kontrakty na několik filmů. To se může z jedné strany zdát jako „dar z nebes“ – herci mají pojištěné výdělky na několik měsíců či let dopředu – ale na druhé straně je to může zavázat k účasti na filmech, do kterých se jim ani trochu nechce. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici herců, kteří se kvůli svým smlouvám museli účastnit filmů, o které neměli nejmenší zájem.

Gulliverovy cesty – Emily Blunt

Britská herečky Emily Blunt (40) prokázala své nadprůměrné herecké schopnosti už na přelomu tisíciletí, kdy se začala objevovat v čím dál větším množství filmů. Její první velkou rolí byla postava neurotické asistentky šéfredaktorky módního časopisu ve filmu Ďábel nosí Pradu. Její sláva však mohla být ještě větší, kdyby neměla smlouvu se studiem 20th Century Fox.

Původně se totiž měla ujmout role Black Widow v superhrdinských filmech od Marvelu. Jak už ale všichni víme, tahle role připadla Scarlett Johansson (38), která se prakticky přes noc změnila z nadějné začínající herečky na megahvězdu světového významu. Tohle ale mohl být osud Emily Blunt, pokud by její smlouva k již zmíněnému Ďábel nosí Pradu neobsahovala jistou kličku.

Fox si „vydupal“, že bude moci herečku kdykoliv stáhnout k některému ze svých projektů a tohle právo využil po čtyřech letech pro propadák s názvem Gulliverovy cesty. Kvůli tomu herečka nestihla natočit Iron Mana 2,a role v jedné z nejvýdělečnějších sérií současnosti jí proklouzla mezi prsty kvůli snímku, ve kterém vůbec nechtěla hrát.  

G. I. Joe – Channing Tatum

Jen s velkými obtížemi byste na začátku nového milénia našli mezi herci větší idol dívčích srdcí, než byl Channing Tatum (43). Jeho role ve filmech jako Coach Carter, Step Up nebo Milý Johne mu vynesly obrovskou popularitu, a to nejen mezi dospívajícími dívkami, ale i chlapci.

Tatum se ale snažil vymanit z rolí osvalených hrdinů, kteří nemají moc co říct, a snímek G. I. Joe byl pro něj „poslední kapkou“. Jde o přihlouplý akčňák, který se točí kolem slavné sady amerických hraček pro kluky – elitních vojáků hračkářského giganta Hasbro se společným krycím jménem G. I. Joe.

Tatum o filmu dodnes neztratí jediné kladné slovo a účast na natáčení odmítl až sedmkrát. Když se mu ale studio Paramount ozvalo, že ho jeho smlouva zavazuje k natočení tří filmů podle jejich výběru, musel svěsit hlavu a snímek natočit. Zpráva Paramountu totiž obsahovala i nenápadnou hrozbu žalobou, která by herci udělala pořádnou čáru přes rozpočet. Není proto divu, že scénáristy přemluvil, aby jeho postavu na konci prvního dílu zabili, aby se nemohl objevit jeho pokračování.

Loupež po italsku – Edward Norton

Dalším velkým hercem, který se poměrně hlasitě vyjadřoval o své nechuti natáčet jeden ze svých filmů, byl i Edward Norton (54). Ten je pověstný tím, že se s ním často nespolupracuje úplně snadno, a tak si nedokážeme představit, jak muselo vypadat natáčení remaku Loupeže po italsku, ke kterému se od začátku stavěl s obrovským odporem.

Podobně jako Tatum byl totiž i Norton po natočení Prvotního strachu vázán smlouvou na tři filmy pro studio Paramount. Norton ale tuhle smlouvu poměrně často porušoval a například Klub rváčů neměl správně nikdy natočit. Paramountu konečně došla trpělivost a když Norton po dobu sedmi let odmítal jejich filmové nabídky, pohrozili mu žalobou.

Až na to konto herec přijal roli záporáka v remaku klasického zlodějského snímku s názvem Loupež po italsku. Ačkoliv film dopadl mnohem lépe, než se řada filmových odborníků obávala, Nortonovi to nezabránilo v tom, aby snímek pomlouval, kudy chodil.

Armageddon – Bruce Willis

Ne každá zášť k filmovému projektu hercům vydrží. Někdy tuhle „bolest“ vyléčí čas, ale často tomu pomůže obrovský balík, který se filmům podaří vydělat, a popularita, kterou herci získají. To je i případ Bruce Willise (68). Ten se dostal do křížku se studiem Disney poté, co musela být produkce snímku Broadway Brawler předčasně ukončena kvůli jeho agresivnímu a panovačnému chování.

Akční hvězda dostala dvě možnosti. Buď Willis mohl zaplatit pokutu ve výši 17,5 milionu dolarů, nebo ho čekala smlouva na tři snímky, za které měl dostat menší plat. Willis nakonec kývnul na druhou možnost, což se nakonec ukázalo být snad nejlepším rozhodnutím v jeho kariéře. Těmito filmy z donucení byly totiž trháky totiž Kid, Šestý smysl a Armageddon, které herci vynesly obrovské peníze i přesto, že měl zmenšenou výplatu.

Ostrov hrdlořezů – Geena Davis

Ne každý nechtěný snímek má ale tak šťastný konec jako v případě Bruce Willise. Jsou totiž i případy, které hercům defacto zničily kariéry. To se stalo i oscarové herečce Geeně Davis (67), která měla na přelomu osmdesátých a devadesátých let našlápnuto na zářnou kariéru hollywoodské hvězdy. Stačil však jediný propadák a její kariéra téměř přes noc vzala za své. Když k tomu navíc přidáte fakt, že se filmu původně vůbec nechtěla účastnit, bolí tahle zkušenost ještě mnohem víc.

Přesně tohle byl osud snímku Ostrov hrdlořezů, který je dodnes považován za jeden z největších filmových propadáků historie. Geena Davis se měla ve filmu původně objevit po boku Michaela Douglase (78), a když herec z natáčení vycouval, pokusila se o to samé. Už měla ale podepsanou smlouvu, a pokud nechtěla čelit „mastné pokutě“ musela zatnout zuby a hrát.

Herečce bylo poměrně brzy jasné, že to bude nejhorší zkušenost její herecké kariéry, ale už zkrátka nebylo cesty zpět. Snímek zruinoval nejen filmové studio Carolco Pictures, které pár týdnů po premiéře filmu vyhlásilo bankrot, ale zároveň zastavil kariéru nadějné herečky, kterou najednou nechtěl nikdo obsadit.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Channing Tatum, Emily Blunt, Bruce Willis, Geena Davis

Filmy:
Armageddon, Ostrov hrdlořezů, Loupež po italsku, Gulliverovy cesty

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodské hvězdy, odstoupení od smlouvy, slavní herci, slavné filmy, filmové propadáky, smlouvy, filmové smlouvy, nechtěné filmy
TOPlist