5 filmů inspirovaných kapelou Beatles

08.08.2019

Nedávná premiéra hudebního snímku s názvem Yesterday nás v redakci přiměla k úvahám nad tím, jestli existují další snímky, pro které byla inspirací světoznámá kapela The Beatles. Britští „Brouci“ byli skutečným fenoménem, který během své zhruba desetileté existence naprosto změnil definici populární muziky.

O existenci několika snímků, pro které byli hudebníci z Liverpoolu stěžejní, jsme samozřejmě věděli, ale překvapilo nás, kolik takových filmů ve skutečnosti existuje. Dnes jsme si pro vás proto připravili pětici těch nejlepších filmů, které by bez Beatles nikdy nevznikly.

5. Yesterday

Prvním snímkem dnešního článku je film, který nás jeho sepsání inspiroval. Yesterday je letošním projektem režiséra Daynnyho Boylea (62) a scénáristy Richarda Curtise (62), kteří se proslavili svými ryze britskými snímky jako je například Trainspotting či Láska nebeská. Jejich spojení pro připravovaný snímek, v jehož centru jsou písně od nejslavnější britské skupiny, bylo proto pro spoustu filmových nadšenců jakýmsi splněným snem.

Yesterday vypráví příběh mladého muzikanta Jacka, který chce s hudbou po několika neúspěšných letech, kdy na jeho koncerty chodí prakticky jen jeho přátelé, skoncovat. Když jej však během záhadného globálního zatmění srazí autobus, naskytne se mu neuvěřitelná příležitost. Z nějakého důvodu totiž celý svět zapomněl na existenci Beatles a Jack je jediný, kdo si jejich písně pamatuje.

Díky svému hudebnímu nadání se mu podaří vzpomenout si na valnou většinu jejich písní a vdechne tak své hudební kariéře nový život. Postupně se stává úspěšnějším a úspěšnějším a skutečně se mu podaří prorazit, když si ho všimne Ed Sheeran (28), který ve filmu hraje sám sebe. Jack se stane Edovým předskokanem a jeho sláva se čím dál víc prohlubuje. Sžírá ho však vědomí, že se dopouští podvodu, když hity Beatles vydává za své, a odcizení s jeho nejlepší kamarádkou Ellie.

4. I Wanna Hold Your Hand

Následující snímek je tím nejstarším, který vám dnes chceme představit. Jedná se totiž o romantickou komedii s názvem I Wanna Hold Your Hand, kterou v roce 1978 natočil Robert Zemeckis (68). Snímek se odehrává v roce 1964 a vypráví příběh skupiny fanynek slavných Brouků, které se vydávají do New Yorku, kde má kapela vystupovat.

Děvčata se s Brouky chtějí za každou cenu potkat, když ale dorazí k jejich hotelu, zjistí, že je tato budova před civilisty neprodyšně zabezpečena. Snímek dodnes slouží pro připomenutí toho, že se ani starší generace vždy nechovaly tak příkladně, jak tvrdí. Přes všechna: „Za mých mladých let…,“ i oni propadali šílenství zvanému „Beatlemánie“.

3. Nowhere Boy

Následující film je jedním z mála, které vyprávějí příběh členů kapely ještě před tím, než se skutečně stali slavnými Beatles. Hlavním hrdinou filmu Nowhere Boy je mladý John Lennon, kterého si v něm zahrál Aaron Taylor-Johnson (29). Snímek, který režírovala jeho matka má navíc jistý punc autentičnosti, jelikož se zakládá na románu, který o jeho dospívání sepsala Lennonova nevlastní sestra Julia Baird (72).

Nowhere Boy vypráví skutečný příběh Lennonova dospívání včetně problémů, které během dětství zažíval. Rozvod a neustálé pře jeho rodičů, obrovské problémy ve škole a neustálé stěhování jej velmi ovlivnily a John tak ve svém dětství nebyl ani zdaleka tak mírumilovným člověkem jako v pozdějších letech. Naopak by se dalo říct, že byl nezkrotným rebelem. Když se navíc dal dohromady s mladíkem jménem Paul, začaly se skutečně dít věci.

2. The Rutles

I pro další film dnešního seznamu zůstaneme u něčeho typicky britského. Tentokrát však nepůjde o romantický film či životopisný snímek, ale o pravou nefalšovanou komedii. Za filmem The Rutles totiž nestojí nikdo jiný než slavná skupina komiků vystupující pod názvem Monty Python.

Snímek Garyho Weise a Erica Idlea (76) je skvělou satirou a parodií o vzestupu a pádu legendární kapely, jen je v něm všechno v montypythonovském duchu vyhnáno do extrému. Film spadá do žánru takzvaného „mockumentary“ (komedie, která se vydává za dokument, pozn. red.) a je stejným dílem parodií a vzdáním pocty slavné kapele.

Filmu navíc dost pomáhá fakt, že je plný velkých jmen, jelikož se v něm mimo jiné objevují i Bill Murray (68), Dan Aykroyd (67), hudebníci Mick Jagger (76) nebo Paul Simon (77) a v neposlední řadě i jeden z Brouků – George Harrison.

1. Across the Universe

Jako poslední jsme si pro vás nechali „romanťárnu“, drama, muzikál a dobrodružný film v jednom stotřicetiminutovém balení s názvem Across the Universe. Snímek režisérky Julie Taymor (66) se snaží přiblížit atmosféru doby Beatles skrze jejich písně a velmi se mu to daří. Režisérka využívá každé písně k nastolení jiné nálady a vše tak funguje naprosto úchvatně.

Across the Universe má některá silnější a některá slabší místa, ale tak už to u muzikálů zkrátka bývá. Pokud se však budete soustředit jen na různorodé coververze slavných písní, rozhodně nebudete od tohoto filmu odcházet zklamaní. I zde se objeví několik slavných hudebníků jako Bono (59) nebo Joe Cocker, kteří ukazují, jak se dají písně slavných Beatles hrát jinak.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Bill Murray, Eric Idle, Bono Vox, Danny Boyle

Filmy:
Across the Universe, I Wanna Hold Your Hand, Rutles, The, Nowhere Boy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
britské kapely, slavné kapely, Bill Murray filmy, legendární skupiny, filmy o hudebních skupinách, filmy o Beatles, slavní umělci, Bono Vox filmy
TOPlist