5 filmových trilogií, které měly skončit prvním filmem

23.06.2023

Když se vám podaří vytvořit úspěšný hollywoodský film, většinou je dalším logickým krokem přetvoření tohoto snímku ve filmovou sérii. Ne každý film by však měl mít takový osud, jak ostatně dokazují i snímky, které vám dnes představíme. Velmi často totiž kvalita rapidně upadá a těmto snímkům se ani zdaleka nedaří navázat na úspěchy svých prvních dílů.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici filmových trilogií, jejichž tvůrci se měli zastavit po prvním díle. Druhé a třetí díly jsou totiž jen pouhými stíny původních filmů.

Pařba ve Vegas

Příběh původní Pařby ve Vegas je založen na jedné absurdní situaci – ženich to přežene na rozlučce se svobodou a jeho svědci se ho snaží najít dřív, než to jeho nastávající zjistí. Problém je ale v tom, že se v noci všichni opili natolik, že si nikdo nepamatuje, co se vlastně odehrálo. Střípek po střípku si tak skládají vzpomínky a postupně zjišťují, do jakých absurdních situací se v noci dostali.

Je to poměrně zábavná premisa, která v roce 2009 zafungovala skvěle. Režiséra Todda Phillipse (52) se úspěch filmu potěšil natolik, že se rozhodl, že obdobný příběh zopakuje ještě dvakrát. Ani Pařba v Bangkoku nebo Pařba na třetí ale původnímu snímku nesahaly ani po paty. Nejenže následující filmy ztratily původní kouzlo a vtip, ale vlastně vykrádaly samy sebe.

Hobit

Jen těžko byste ve filmové historii hledali silnější trilogii, než jakou je Pán prstenů. Všechny tři díly rozvíjí a posouvají příběhy svých hrdinů a příběh tak postupně gradují a vrcholí obrovským soubojem mezi dobrem a zlem. Proto byli všichni nadšení, když Peter Jackson (61) oznámil, že po velkém úspěchu dostane na stříbrná plátna i původní pohádkovou povídku jménem Hobit.

Nadšení znatelně ochablo, když vyšlo najevo, že nepůjde o jeden film, ale další trilogii. Zatímco Pán prstenů se zakládá na trojici obsáhlých knih, knižní Hobit je jen jedinou úzkou knížečkou. Hobití trilogii jsme proto na dnešní seznam nezařadili kvůli tomu, že by byl první snímek výrazně lepší než ty ostatní, ale že by bylo dobré spojit všechny snímky do jediného příběhu.

Tím by odpadla spousta nesmyslných zápletek a událostí, které se v původní knize neobjevovaly. Ty totiž byly největším trnem v oku fanoušků a Hobit by se bez nich určitě obešel. Neznamená to ale, že by se nám na Jacksonově nejnovější trilogii ze světa Středozemě nelíbilo vůbec nic. Režisér stále ukazuje krásný svět plný zajímavých postav a ztvárnění Bilba Pytlíka Martinem Freemanem (51) bylo takřka dokonalé. Kdyby toho všeho bylo ale méně, určitě by se nikdo nezlobil.

Auta

Rozdílné kvality jednotlivých filmů série se netýkají jen hraných filmů, ale stejný problém můžete najít i u animáků. Příkladů bychom určitě našli mnohem víc, ale jedním z nich jsou bezpochyby Auta od Pixaru. Původní film vyprávěl příběh namyšleného závodního vozu v podání Owena Wilsona (54), které se musí naučit zodpovědnosti a starosti o druhé.

Jde o klasický pohádkový příběh, který má tradiční ponaučení, že by člověk (potažmo auto) neměl být zahleděný jen do sebe. A o čem jsou druhý a třetí díl? O mezinárodní špionáži a problémech spojených se stárnutím. Zatímco třetí díl navrátil sérii její kvality, stále nedosahuje odkazu prvního dílu. A o druhém díle vůbec nemůže být řeč. Jen málokdo si totiž vybaví, o čem tenhle podprůměrný animák byl.

Matrix

Jen s velkými obtížemi byste hledali vlivnější akční sci-fi, než jakým je původní Matrix s přelomu milénia. Najít někoho, kdo by vůbec neznal jména jako Neo, Trinity nebo Morpheus vůbec není snadný úkol. Jde o skvělý akčňák, který dodnes inspiruje řadu filmových tvůrců.

To samé se ale určitě nedá říct o následujících dvou nebo třech filmech – záleží na tom, jestli Matrix Ressurections vnímáte jako plnohodnotné pokračování. Zatímco první díl vypráví soudržný příběh o lidském odboji proti mimozemské civilizaci, která si zotročila lidstvo, druhý a třetí film však vzaly příběh za opačný konec. Sestry Wachovské se rozhodly věci mnohem víc komplikovat filozofií a uvažováním nad podstatou bytí.

Ačkoliv Reloaded a Revelations nedosahují takových kvalit jako první díl, máme pro vás trik, jak tyto nedostatky obejít. Stačí, když budete předstírat, že neexistují, a že příběh končí s titulkami prvního dílu.

Jurský park

Steven Spielberg (76) ukázal s prvním Jurským parkem, jak dobře mohou počítačové efekty ve filmech vypadat. Když jej srovnáte s ostatními filmy z této éry, zjistíte, že je v mnohém výrazně převyšují. I když si Jurský park pustíte dnes, rozhodně vám nebude připadat, že sledujete starý film, na kterém je vidět jeho věk, který letos čítá neuvěřitelných 30 let.

Možná právě naopak – kombinací praktických a počítačových efektů vznikla fantastická nadčasová podívaná. Úspěch to byl skutečně obrovský, což znamenalo, že Hollywood začal na Spielberga a autora knižních předloh Michaela Crichtona tlačit, aby co nejrychleji přišli s dalším dílem série.

Ten skutečně v roce 1997 vzniknul, ale ani sám Spielberg s ním nebyl spokojený. Ke třetímu dílu už se proto nevrátil a kvalita Jurských parků začala strmě upadat. Nadějí pro fanoušky série byl Jurský svět z roku 2015, ale bude lepší, když budete tyhle filmy vnímat jako úplně jinou sérii.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Peter Jackson, Martin Freeman, Todd Phillips, Steven Spielberg

Filmy:
Pařba ve Vegas, Jurský park, Auta, Hobit: Neočekávaná cesta

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
pán prstenů, první film, filmová trilogie, trilogie, film Matrix, dinosauři ve filmu, filmové série, Pařba ve Vegas, propadáky, Steven Spielber filmy
TOPlist