5 filmových sérií s jediným kvalitním filmem

27.08.2022

Vybudovat povedenou filmovou sérii, která si udrží své kvality napříč všemi snímky, je velmi těžký úkol. Poradit si s ním dokážou často jen ti nejschopnější filmaři, ale ani u nich nemáte 100% záruku, že se tenhle téměř nadlidský skutek povede dotáhnout do konce.

V dnešním článku jsme si pro vás proto připravili multimilionové série, které však za svůj úspěch vděčí jedinému (v naprosté většině případů prvnímu) dílu. Zatímco prvotina se tvůrcům podařila nad očekávání, se zbytkem to šlo hodně rychle z kopce. Vždy je ale lepší vzpomínat na ty hezké momenty, a tak si dnes na Showbiz.cz připomeneme ty nejlepší filmy jinak průměrných sérií.

Rambo: První krev

Dnešní článek odstartujeme zostra poměrně kontroverzním tvrzením. Jediný Rambo, který je téměř bezchybným dílem, je původní film z roku 1982. Rambo: První krev ukazuje návrat válečného veterána do jeho vlasti, která o něj už ale ztratila zájem. S tímhle pocitem se i ve skutečném světě potýkala řada vysloužilých vojáků, a to nemluvíme jen o těch z války ve Vietnamu.

Přesně takový je příběh Johna Ramba v podání Sylvestera Stalloneho (76), který v této roli podává svůj snad životní výkon. Původní Rambo totiž není pouze dobrým akčním filmem (výsada, kterou se mohou chlubit i následující díly), ale i poměrně hloubkovým pohledem do americké společnosti a jejího chování k vlastním hrdinům.

Kromě povedené akce tu najdete známky psychologického thrilleru, který na hlavní postavě osvaleného hrdiny zanechává větší šrámy než veškeré odřeniny či průstřely. V dalších dílech se už tahle psychologická rovina ztrácí a jde tak jen o plnokrevné akčňáky.

Transformers

Michael Bay (57) je v Hollywoodu často poměrně zesměšňovaným režisérem. Dává si záležet především na okázalé akci a slovo, které jeho tvorbu vyskytuje nejvýstižněji je „klišé“. Přesto má však tenhle rodák z Los Angeles za sebou i hrstku celosvětově uznávaných filmů, jako je například Armageddon, Pearl Harbor nebo Skála.

překvapivě dobrým filmem jsou také první Transformers, od kterých téměř nikdo nečekal žádné zázraky. První film série z roku 2007 totiž vycházel pouze ze série oblíbených dětských hraček a několika animovaných seriálů pro děti. Přesto se Bayovi podařilo neuvěřitelné. Film, který z pohledu filmové produkce neměl šanci na úspěch, proměnil ve veleúspěšnou sérii s řadou pokračování.

Je jen smutné, že se mu tuhle kvalitu nepodařilo udržet i pro další čtyři pokračování, která natočil. Od Pomsty poražených až po Posledního rytíře nenajdete v těchto filmech snad jedinou originální myšlenku. V posledních Transformers už Bay dospěl do takového stádia, že občas vykrádá i sám sebe.

Pařba ve Vegas

„Namlsat“ se umí i tvůrci ztřeštěných komedií, kteří často mají po jediném úspěchu pocit, že dokážou cokoliv a celý filmový svět jim leží u nohou. To, že se vám ale jednou něco opravdu podaří, neznamená, že se vám to stejně dobře musí podařit i podruhé či potřetí.

Své by o tom mohli vyprávět tvůrci série, kterou v angličtině spojuje název Hangover a v českém překladu fungují jako Pařby ve… Úplně první Pařbu režisér Todd Phillips (51) umístil do Las Vegas v roce 2009 a jeho komedie se prakticky přes noc stala neočekávaným celosvětovým hitem.

Partička kamarádů se na rozlučce se svobodou zpije do němoty, a to natolik, že se jim někde beze stopy ztratí nastávající ženich. Snaží se tedy vypátrat, čeho všeho se pod vlivem drog a alkoholu v minulém večeru dopustili a čeká je řada šílených zištění. Tahle jednoduchá, ale zábavná premisa poprvé fungovala naprosto dokonale, ale když se ji filmaři snažili takřka beze zbytku zopakovat ještě dvakrát, bylo to pokaždé jen horší.

Halloween

Jen málokterý žánr se do několikadílných sérií s postupně klesající kvalitou zamiloval natolik jako horor. Jen série Pátku třináctého zahrnuje neuvěřitelných dvanáct celovečerních filmů, televizní sérii, řadu knih, komiksů i videoher. Pro dnešní článek jsme si ale vybrali obdobně slavnou sérii, která nese název Halloween.

Původní film této série z dílny Johna Carpentera (74) a s Jamie Lee Curtis (63) v hlavní roli se v kinech objevil už v roce 1978 a divákům po celém světě z něj okamžitě ztuhla krev v žilách. Film o vyšinutém zabijákovi, který se po uprchnutí z psychiatrické léčebny vrací vraždit do svého rodného města byl zkrátka tak nevídaný a napínavý, že se stal okamžitým hitem.

Takový úspěch se mu však stal i osudným, jelikož kde jsou peníze, vidí filmová studia další možnosti zisku. Bez ohledu na kvalitu tak filmaři začali vytvářet jedno pokračování za druhým a stejně jako u Pátku třináctého se prozatím zastavili na dvanácti filmech s rapidně klesající kvalitou. Premiéry prozatím posledního filmu se dočkáme 14. října letošního roku a nezbývá než doufat, že je jeho název pravdivý. Bude se totiž jmenovat Halloween končí.

Matrix

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali slavnou sci-fi sérii, která se v roce 2003 na dlouhých osmnáct let odmlčela, jen aby se vloni do kin vrátila s rozporuplným čtvrtým dílem s podtitulem Resurrections. Asi už nemá cenu zastírat, že je poslední sérii dnešního seznamu legendární Matrix.

Ten se v kinech objevil v roce 1999 a představoval nebývalou kombinaci akce, sci-fi a filozofického díla. Každá z těchto částí byla v původním Matrixu stejně důležitá, a právě proto se stal nedílnou součástí filmové historie. Následující filmy ale začaly dávat mnohem větší prostor oné filozofii, do které se sami tvůrci začali postupně zamotávat a druhý a třetí díl tak působily spíše jako fanouškovské napodobeniny než jako plnohodnotné pokračování. No a o čtvrtém Matrixu se už radši nebudeme bavit vůbec.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Todd Phillips, Jamie Lee Curtis, Michael Bay, Sylvester Stallone

Filmy:
Transformers, Pařba ve Vegas, Halloween, Rambo: První krev

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční filmy, americká komedie, hvězdy filmu Transformers, Halloween, filmový žebříček, filmové série, akční sci-fi, filmové propadáky, Michael Bay filmy, slavné filmové série, John Rambo
TOPlist