5 filmových scén, které se staly internetovými „memy“

28.11.2018

Nejprve asi bude potřeba pořádně vysvětlit, co to takový meme vlastně je. Ve zkratce se dá říct, že jde o virálně šířený nejčastěji obrazový vtip, který se šíří prostřednictvím internetu. Od obyčejných vtipů se odlišuje především onou virálností, tedy tím, že se mezi uživateli šíří v takové míře, která připomíná šíření virů.

Právě obrazové memy jsou těmi nejčastějšími typy kvůli své snadné pochopitelnosti napříč různými kulturami i jazykovými prostředími. Tyto obrázky bývají často doplněné nějakým textem, který kresbě či fotografii dodává onen vtip.

Fakt, že se memem může stát naprosto cokoliv, dokazují i filmy. Scény z různých snímků si internetoví tvůrci přetvořili k vlastnímu účelu, a své vtipy tak šíří skrze sociální sítě nebo Youtube. Zajímá vás, které slavné snímky žijí druhým životem díky memům? Pak se pusťte do dnešního článku.

5. Matrix – Co kdybych ti řekl, že…

Existuje jen pár filmů, které vám nabourají váš smysl pro realitu takovým způsobem jako Matrix sester Wachovských. Hlavní postava této trilogie se o tom, že celý svůj život žije v počítačové simulaci, kterou pro lidstvo stvořila rasa nebezpečných mimozemšťanů, poprvé dozvídá od svého mentora Morfea.

Ten mu při jejich setkání nabídne dvě pilulky. Modrou kapsli, která způsobí, že Neo na své setkání s Morfeem zapomene a bude dál žít v blahé nevědomosti, a červenou pilulku, se kterou se mu odhalí skutečná pravda lidského života v otroctví mimozemšťanů.

Stejným způsobem funguje i meme z Matrixu, který v sobě kombinuje dvě scény tohoto revolučního snímku z roku 1999. Nejčastěji je v něm použitá fotka ze scény, ve které Morfeus učí Nea, co všechno si může v simulaci dovolit a text, který parafrázuje šokující zjištění o životě v počítačové simulaci.

Matrixový meme je nejčastěji využíván pro různá konspirační tvrzení nebo naopak u nějakých absolutně zřejmých faktů, které ale lidem často nedocházejí.

4. Pan Wonka a jeho čokoládovna – Povýšený Wonka

Původní film o výstředním výrobci čokolád je dodnes brán za naprostou klasiku, jejíž remake z roku 2005 nebyl úplně nutný. Snímek Pan Wonka a jeho čokoládovna šel ale do kin už v roce 1971, a tak se Tim Burton (60) rozhodl, že dá filmu nový moderní kabátek.

Meme, který se skládá z fotografie obličeje tohoto úspěšného továrníka a sarkastického textu však pochází z původního filmu, a tak je na něm místo Johnnyho Deppa (55) vyobrazena tvář Genea Wildera. Meme z Čokoládovny je nejčastěji používán v případě, že chcete někomu dát s co největší dávkou ironie najevo, že vás jeho příběhy vůbec nezajímají, nebo že se chová naprosto hloupě.

3. Pán prstenů: Společenstvo prstenů – Zkrátka nemůžete…

I filmová trilogie epických příběhů ze Středozemě má svou dávku populárních memů. Mohli bychom vybrat Gimlyho smích nebo Legolasův dramatický projev, který vynalézaví internetoví tvůrci proměnili ve velmi chytlavou píseň, ale rozhodli jsme se připomenout ten nejpopulárnější meme z celé trilogie Pána prstenů.

Ten se týká scény, kdy se v elfské Roklince ono pověstné společenstvo teprve tvoří. Na setkání, které Gandalf zosnoval společně s lordem Elrondem dorazí zástupci všemožných ras od lidí, přes elfy až k trpaslíkům, a každá z nich má svůj názor, co je s Prstenem moci třeba udělat.

Nejhlasitější je při tom Boromir z Gondoru, který je přesvědčen, že by měl tento mocný artefakt putovat k lidem, kterým by dopomohl porazit Sauronova vojska. Právě scéna, kdy Sean Bean (59) prohlašuje, že je plán odnést prsten do Mordoru absolutně absurdní, se proměnila díky perfektní dikci a gestikulaci tohoto britského herce v  meme.

Ten jeho uživatelé používají v kombinaci s uvozujícím textem z filmu, který zní „One does not simply“, což ve volném překladu znamená „Zkrátka nemůžete“, doplněným o další text, vztahující se k aktuální situaci. Boromirův meme se proto používá, pokud chcete zmínit něco očividně nemožného s notnou dávkou ironického humoru.

2. Polibek upíra – Nepovídej!

Následující meme patří k těm, které stály u zrodu tohoto fenoménu. Obličej Nicolase Cage z dnes už kultovního komediálního hororu s názvem Polibek upíra byl jedním z prvních opravdových memů, které se po internetu začaly kolem roku 2010 šířit.

Cageova tvář je pro tento virální obrázek převedena do jednoduché kresby, která je doplněna o ironický nápis „Nepovídej!“. Jde o jednu z nejsarkastičtějších reakcí, které můžete někomu v internetové diskuzi na jeho přihlouplý argument poslat. Přestože ve filmu Cage ona slova nikdy nevyřkne, jeho výraz mluví za vše.

1. Pád třetí říše – Hitlerova zjištění

Poslední meme dnešního seznamu se od těch předchozích poměrně zásadně liší. Jednak je z filmu o nejhorším diktátorovi všech dob a druhak nejde o obrázek, ale o téměř čtyřminutové video. To původně pochází z historického dramatu s názvem Pád třetí říše, které vypráví příběh rozpadu Hitlerova nacistického Německa.

Právě scéna, ve které se tato odstrašující postava německých dějin dozví, že nevyhnutelně dojde k jeho porážce, je tou, kterou se internetoví vtipálci rozhodli proměnit pro vlastní účely. K tomu jim napomohlo nejen její neskutečně dramatické zpracování, ale i fakt, že je film v německém jazyce, kterému nerozumí každý. To různým tvůrcům dalo skvělou příležitost opatřit tuto scénu „přeloženými“ titulky, které však popisují něco úplně jiného, než měl film o rozpadu totalitního impéria původně v plánu.

Tento meme se těší poměrně vysoké popularitě i na českém internetu, jelikož na Youtube můžete najít scénky jako „Hitler se dozví, že Ježíšek neexistuje“, „Hitler se dozví o Čapím hnízdě“ nebo „Hiter se dozví o amnestii“. Takových klipů je opravu plný internet a je až neuvěřitelné, na co všechno se podařilo dramatickou scénu „našroubovat“.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, Johnny Depp, Gene Wilder, Sean Bean, Tim Burton

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Matrix Revolutions, Polibek upíra, Pan Wonka a jeho čokoládovna, Pád Třetí říše

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
youtube videa, Matrix film, internetové hity, meme, Nicolas Cage filmy, Matrix scény, slavné scény, slavné filmové scény, Pan Wonka, Pan Wonka postava, Pan Wonka scény, Polibek upíra scény, Polibek upíra Nicolas Cage, Nicolas Cage postavy, internetové meme, obrazový vtip, obrazové vtipy
TOPlist