5 filmových scén, které se musely povést hned napoprvé

07.07.2021

Filmoví tvůrci mají obrovskou výhodu v tom, že se jim většina jejich záběrů nemusí podařit napoprvé. Jakmile někdo něco zkazí, stačí natáčení zastavit, vrátit herce do původních pozic a celou parádu spustit znovu. Každý je samozřejmě raději, když se nic nemusí přetáčet, ale když se něco skutečně pokazí, je tu ta „záchranná síť“ v podobě nového pokusu.

Tahle jistota však neplatí vždy. Někdy totiž natáčení na víc záběrů ani nejde. Celý štáb má tak jediný pokus, jak scénu natočit, a vše musí úplně perfektně klapnout hned napoprvé. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici přesně takových scén.

5. Předvolební projev – Borat 2

Britský komik Sacha Baron Cohen (49) je proslulý svým nevybíravým situačním humorem. Většina jeho skečů spočívá v tom, že v přestrojení dělá rozhovory s nic netušícími lidmi, kteří v nich většinou prozradí mnohem více, než by sami chtěli. Ačkoliv jsou Cohenovy postavy většinou naprosto bizarní, téměř vždy působí podivněji ti, se kterými právě vede diskuzi.

Kromě jednotlivých skečů má za sebou Cohen i několik filmů, ve kterých postupoval stejným způsobem. Tím nejznámějším je nejspíš Borat, ve kterém se vydával za zaostalého kazašského reportéra, který přijel do Spojených států natočit dokumentární pořad. Vloni se Cohen navíc pochlubil s pokračováním, které není o nic mírnější než původní snímek.

Stačí se podívat na scénu, ve které Cohen v přestrojení za bývalého prezidenta Donalda Trumpa zavítá na předvolební projev Trumpova viceprezidenta Mika Pence, aby mu nabídl svou dceru. Cohena z místa vyvedla ochranka, která by ho jen tak nepustila zpátky. Bylo proto jasné, že se mu tenhle husarský kousek musí podařit hned napoprvé.

4. Odstranění chlupů – 40 let panic

I další bod dnešního seznamu se týká slavného komika, tentokrát se však přesuneme do Spojených států. Tímto mužem je Steve Carell (58), kterého můžete znát například ze seriálu Kancl, Sázky na nejistotu nebo 40 let panic. Právě toho posledního filmu se dotýká i dnešní článek.

40 let panic totiž obsahuje scénu, ve které Carellovu postavu stydlivého Andyho zbaví chlupů na hrudníku v salónu krásy. Komikova hruď je neprostupně pokrytá hustým „kožichem“ a je jasné, že ho celý proces neuvěřitelně bolí. Voskové pásky mu na prsou tvoří obrovské červené fleky a je nad slunce jasné, že herec onu bolest nehraje.

Navíc se tahle scéna musela podařit hned napoprvé, protože podle tvůrců nešly tyhle záběry nijak snadno nafingovat. Carell se tak v obrovských bolestech musel pekelně soustředit, aby scénu nezkazil. Jeho vytrhané chlupy by mu do konce natáčení filmu totiž jen tak nedorostly.

3. Složité „plácnutí“ – Spider-Man: Homecoming

Ne každá scéna nemůže být natáčena znovu kvůli vnějším neovlivnitelným podmínkám. Občas se prostě filmaři rozhodnou, že nemají čas točit něco víckrát, a tak herce předem varují, že na to mají jediný pokus. Většinou se to ale týká jednoduchých scén, na kterých nejde nic zkazit.

To ale není případ marvelovky s názvem Spider-Man: Homecoming z roku 2017. V ní se Tom Holland (25) a Jacob Batalon (25) dozvěděli, že si musí okamžitě vymyslet speciální pozdrav, které jejich postavy provedou. Jejich složité „plácnutí“ bylo plné komplikovaných pohybů, ale přesto se to oběma mladíkům podařilo zvládnout hned napoprvé.

2. Skok z přehrady – Zlaté oko

Filmy o nejslavnějším špionovi všech dob jsou plné rychlých aut, krásných žen a skvělé akce. James Bond zkrátka zvládne cokoliv, což dokazuje i ve Zlatém oku z roku 1995. Právě neuvěřitelné akční scény dostaly 007 do dnešního článku. V úvodu filmu totiž Bond skáče z obrovské přehrady a jistí ho jen trocha pružného lana.

Fantastický záběr se podařilo natočit hned na první pokus, což byla (jak se později ukázalo) skvělá zpráva pro celý filmový štáb. Šlo totiž o poměrně nebezpečný kaskadérský kousek, a ačkoliv jej prováděl ostřílený kaskadér Wayne Michaels, zařekl se, že do toho půjde jen jednou. Skok se však naštěstí podařilo natočit hned napoprvé, a tak filmaři nemuseli situaci se zdráhajícím se kaskadérem vůbec řešit.

1. Výbuchy budov v Nolanových filmech

Poslední bod dnešního seznamu bude trochu speciální, jelikož jsme si pro vás nepřipravili jeden film, ale celou filmografii vynikajícího režiséra Christophera Nolana (50). Každý jeho film se stává okamžitým hitem, a je to především kvůli tomu, že dělá svou práci opravdu poctivě. To lze poznat i z explozí, kterých jsou jeho filmy plné.

Všechny výbuchy v jeho filmech působí extrémně realisticky, a to proto, že reálné skutečně jsou. Nolan pro své snímky skutečně nechává vyhodit do povětří budovy, což s sebou nese celou řadu rizik. Všichni členové štábu musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla, aby se nikomu nic nestalo.

Všichni musí přesně vědět, co mají dělat, jelikož jakmile se výbuchy spustí, už je nic nezastaví. Jediná chyba může štáb stát i miliony dolarů a tyhle scény se zkrátka nedají natočit znovu. Stačí se podívat na legendární výbuch z Temného rytíře, kdy Joker vyhodí do povětří nemocnici, a je vám hned jasné, kolik práce musí stát takovou scénu připravit.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Christopher Nolan, Steve Carell, Sacha Baron Cohen

Filmy:
Zlaté oko, 40 let panic, Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové scény, james bond, Christopher Nolan filmy, Sasha Baron Cohen filmy, Donald Trump filmy, zajímavé filmové scény, slavné scény Jamese Bonda
TOPlist