5 filmových pokračování, které pošlapaly skvělý konec svých předchůdců

19.01.2022

Každý ví, že skončit se má v nejlepším, přesto na tuhle poučku hollywoodští tvůrci často zapomínají. Někteří filmaři dali v minulosti vzniknout senzačnímu a téměř dokonalému filmu, ale později se rozhodli tuhle „uzavřenou knihu“ opět uzavřít a povedený konec znovu rozmotat. Peníze jsou totiž často lákavější než nějaká filmařská integrita.

V dnešním článku se proto zaměříme na pětici filmových pokračování, které musely „obejít“ skvěle zakončený příběh předchozího dílu. Dříve se totiž filmy točily jako uzavřené příběhy, a ne každý režisér předpokládal, že z jeho snímku vznikne několikadílná série. Proto jsou konce těchto filmů často poměrně definitivní a následná pokračování se musela hodně snažit, aby návrat k příběhům, postavám či světům nepůsobil moc nuceně. Ne každému se to však podařilo.

Muži v černém 2

Dnešní článek odstartujeme u oblíbeného týmu agentů, kteří se vypořádávají s hrozbami z vesmíru. Své aktivity však musí držet v tajnosti. Kdyby se lidstvo dozvědělo, že se na Zemi poměrně volně pohybují mimozemšťané, následky si nikdo ani nedokáže představit. Muži v černém jsou tak velmi tajnou organizací, která navíc vlastní řadu prostředků, co zaručují, že tajnou zůstane.

Když se Tommy Lee Jones (75) a Will Smith (53) v roce 1997 poprvé oblékli do padnoucích černých obleků, diváci po celém světě začali šílet. Agent J a agent K si zahráli ve vynikajícím komiksovém příběhu plném senzační akce, skvělého humoru a sympatických postav.

Jedním z hlavních hnacích motorů příběhu byla snaha agenta K nechat život tajného agenta za sebou, předat jej mladší generaci a odejít na odpočinek. To se mu na konci filmu skutečně splnilo a jeho mladší kolega mu pomocí takzvaného „neuralyzéru“ vymazal vzpomínky na život mezi Muži v černém. Tenhle film se takdočkal trochu smutného, ale uspokojivého konce. Dojemný moment však druhý díl naprosto pošlapal, jelikož se unaveného bývalého agenta rozhodl znovu povolat do akce a vrátit mu vzpomínky na život mezi mimozemšťany.

X-Men: Dark Phoenix

Mezi lety 2016 a 2017 jsme se dočkali hned dvou uspokojivých ukončení komiksové série o mutantech s nadpřirozenými schopnostmi. Nejdříve přišel snímek X-Men: Apokalypsa, který se věnoval mladším verzím známých superhrdinů a o rok později James Mangold (58) natočil film Logan: Wolverine, který ukazoval život mutantů v budoucnosti.

Zatímco Apokalypsa nebyla zrovna filmovým klenotem, Logan byl fantasticky vyprávěným příběhem, který dokázal, že i superhrdinské filmy mohou být neuvěřitelně osobní a dojemné. Oba filmy však sérii umožnily skončit, avšak tvůrci následného Dark Phoenix se rozhodli oblíbené postavy mučit dál.

Nový příběh z roku 2019 byl nejen nedůstojným a zbytečně protahovaným ukončením série, ale i jedním z nejhorších filmů o X-Menech, kterého jsme se kdy dočkali. film měl podivný a nesmyslný příběh, naprosto nevyvážené tempo a většinou jste si lámali hlavy, proč se hlavní postavy chovají naprosto odlišně, než jsme zvyklí z předešlých filmů.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah

Sandra Bullock (57) se během své filmové kariéry poměrně pevně drží jednoho základního pravidla. Kdykoliv k ní někdo přijde s tím, jestli by se nechtěla vrátit k nějaké své roli, řekne jasné „ne“. Ačkoliv se v její filmografii tu a tam objeví snímek s dvojkou v názvu, zkušenosti z Nebezpečné rychlosti 2 ji přesvědčili, že když má něco solidní konec, nemá cenu „otevírat staré šrámy“.

První Nebezpečná rychlost je totiž senzačním filmem, který kromě napínavého děje, explozivních akčních scén a upřímného milostného příběhu obsahuje definitivní konec typu: „Žili šťastně až do smrti.“ Přesto někoho napadlo, že je příběh o splašeném autobuse potřeba znovu otevřít a přesunout ho ze silnic na moře.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah se opět točí kolem sympatické Annie, která už však není se svým zachráncem z původního filmu. Keanu Reeves (57) totiž prohlédl nedostatečné kvality druhého filmu a rozhodl se, že se ho účastnit nebude. Druhý snímek série se stal naprostým propadákem, který s kvalitami původního filmu nemá pranic společného.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Jen těžko byste si dokázali představit hezčí konec série o nejslavnějším archeologovi, než kterého jsme se dočkali ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava. V tom se Indy v podání Harrisona Forda (79) konečně usmířil se svým otcem a po dalším ze svých dobrodružství společně odjeli směrem k západu slunce.

Takový konec si charizmatický archeolog skutečně zasloužil a takový mu vydržel na téměř dvacet let. Poté však Steven Spielberg (75) asi zjistil, že by se mu líbilo mít ještě víc peněz, a rozhodl se Indiana Jonese připravit o zasloužený důchod. V roce 2008 proto šel do kin nový film s podtitulem Království křišťálové lebky.

Tohle „vzkříšení“ nepotěšilo snad nikoho kromě producentů, kteří si na něm namastili své kapsy. Nový film se ze všech sil snažil navázat na úspěchy původní trilogie, ale dost očividně mu chybělo to kouzlo, kterým původní filmy oplývaly. V příštím roce se po další dlouhé pauze máme dočkat dalšího pokračování a po výsledcích předchozího filmu bude startovací pozice nového Indyho ještě horší.

Terminátor 3: Vzpoura strojů

Tři díly jsou víc než dva. To je zřejmě jediné pravidlo, kterého se držel režisér Jonathan Mostow (60), když se rozhodl natočit snímek Terminátor 3: Vzpoura strojů. Převzít otěže po Jamesi Cameronovi (67) je samo o sobě poměrně velkým soustem, ale pokusit se znovu otevřít filmovou sérii, kterou režisér tak skvěle zakončil druhým dílem, byl zkrátka nadlidský úkol.

Terminátor se dočkal mnoha zvláštních restartů a úprav dějových linek a současné filmy série ani zdaleka nejsou ve stejné lize jako původní snímky, ale prvního velkého přešlapu se dopustil právě třetí Terminátor. Dvojka totiž skončila obětí neohroženého androida v podání Arnolda Schwarzeneggera (74), který tak zachránil lidstvo před vymřením.

O dvanáct let později, kdy šel do kin třetí díl však lidem hrozí naprosto stejné nebezpečí, jelikož se Skynet opět dostává do minulosti, aby odstranil vůdce lidského odboje Johna Connora. Právě třetímu dílu můžeme „vděčit“ za zmatenou dějovou linii, které dnes nerozumí ani její tvůrci.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Will Smith, Harrison Ford, Sandra Bullock

Filmy:
Nebezpečná rychlost 2: Zásah, Muži v černém 2, Terminátor 3: Vzpoura strojů, Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, X-Men: Dark Phoenix, Will Smith filmy, dobrodružné filmy, nepovedené filmy, Arnold Schwarnegger filmy, Muži v černém 2, Nebezpečná rychlost 2: Zásah, filmová pokračování, stroje, Agent K
TOPlist