5 filmových pokračování, která by lépe fungovala jako sólový film

21.11.2022

Existuje celá řada povedených filmů, jejichž jedinou vadou na kráse je to, že jsou součástí větší série. Některé z těchto filmů totiž trochu mění celkový tón nebo žánr filmu, a i když se točí kolem stejných postav, jejich příběhy jsou natolik odlišné, že je spíš na škodu, spojovat je s jinými filmy.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici filmových pokračování, kterým škodí to, že jsou součástí větší filmové série.

Podraz 2

Prvním filmem dnešního seznamu se vrátíme do poměrně vzdálené historie roku 1973, kdy se v kinech objevil senzační film o promyšlené loupeži s názvem Podraz. Hlavními hrdiny tohohle snímku se stali Paul Newman a Robert Redford (86) v době jejich největší hollywoodské slávy.

Proto byla řada filmových fanoušků zmatená, když do kin o deset let později dorazil snímek s názvem Podraz 2, který sice také vyprávěl příběh o mazaných zlodějíčcích, ale tentokrát už bez původního obsazení. V čase své premiéry film u diváků i kritiky propadl a ani jeho prodeje nebyly závratné.

Když se na něj ale podíváte jako na samostatný film, který nemá s legendárním Podrazem nic společného, jde o vcelku kvalitní podívanou. V mnoha ohledech je realističtější než původní film a zachovává si i břitký smysl pro humor. Když se na něj proto podíváte optikou samostatného filmu, čeká vás úplně jiný filmový zážitek.

Vetřelci

Hned na začátku vás musíme upozornit, že druhý díl Vetřelce rozhodně nepovažujeme za špatný film. Právě naopak. Domníváme se, že pokud by nesl jiné jméno a pokud byste xenomorphy vyměnili za jiná monstra, mohli Vetřelci ve své úspěšnosti původní film Ridleyho Scotta (84) dokonce překonat.

Původní snímek z roku 1979 byl neuvěřitelně napínavým hororem, který tehdejším divákům otevřel oči. Díky němu zjistili, že vesmír nemusí být pouze prostředím pro akční a dobrodružné sci-fi, ale i nervydrásající horory. Proto bylo oznámení a první trailery poutající na druhý díl pro mnohé takovým šokem.

Vetřelci totiž téměř kompletně zahodili děsivou a tísnivou atmosféru původního filmu a z vynikajícího hororu se druhý díl pod taktovkou Jamese Camerona (68) stal senzační akčňák s hororovými prvky.

Kmotr III

„Udělám vám nabídku, kterou nelze odmítnout.“ Tak přesně tahle věta geniálně vystihuje tón a vyznění prvních dvou Kmotrů z let 1972 a 1974. Jde o mafiánské filmy, ve kterých je moc alfou a omegou veškerého života v mafiánském podsvětí New Yorku. Hlavním „hrdinou“ je Michael Corleone v podání Al Pacina (82) a jeho cesta k pozici nejmocnějšího muže v New Yorku.

Cesta je to skutečně strastiplná, a ačkoliv Michael začíná jako slušňák, netrvá to dlouho a jde doslova přes mrtvoly. A s čím přichází třetí díl? Se snahou ospravedlnit některé z krutých činů z jeho historie. V případě, že by šlo jen o příběh třetího dílu, ještě by se to dalo „skousnout“. Pokud si ale pamatujete, čeho se dopouštěl v předchozích dílech, je to skutečně neomluvitelné.

Na druhou stranu Michael na konci filmu umírá sám a opuštěný všemi, koho během svého života miloval, a filmaři se mu tak alespoň nesnažili dát nezasloužený happyend.

Logan

Superhrdinský Logan z roku 2017 je jednou z těch nejlepší věcí, co mutanty ze série X-Mena potažmo celý žánr komiksových filmů v posledních letech potkalo. Film Jamese Mangolda (58) s Hugh Jackmanem (54) v hlavní roli superhrdiny s vysouvacími drápy a regeneračními schopnostmi dokázal, že superhrdinské příběhy mohou být čas od času i poměrně vážnými filmy s hlubokými myšlenkami.

Když se na něj ale díváte v kontextu ostatních filmů série o mutantech s nadlidskými schopnostmi, Logan poměrně zásadně vyčuhuje. Má naprosto odlišný tón než všechny předchozí filmy, a ještě před tím, než snímek vůbec začne, tvůrci nechali zemřít naprostou většinu fanoušky oblíbených postav bez mrknutí oka.

Když ještě vezmete v potaz, že je kontinuita X-meních filmů přinejmenším „na vodě“, možná by bylo lepší Logana od ostatních filmů úplně odstřihnout. Ačkoliv to asi nebyl úplně původní záměr, většina diváků se na Logana dívá jako na samostatný film, který se odehrává například v paralelním vesmíru.

Star Wars: Síla se probouzí

Na konec dnešního článku jsme si nechali tu nejslavnější sci-fi sérii současnosti, která nyní obsahuje devět plnohodnotných dílů, několik spin-offů a nespočet komiksů, seriálů a videoher. Řeč je samozřejmě o Star Wars a do dnešního článku jsme vybrali v pořadí sedmou epizodu s podtitulem Síla se probouzí.

Takzvaná prequelová trilogie z přelomu tisíciletí by zde mohla figurovat také, protože se centrem dění už nestávají dobrodružství ve vesmíru, ale politické dění v galaktické republice. Pro potřeby dnešního článku jsme ale zvolili začátek nejnovější trilogie, a to hlavně kvůli tomu, že jde v mnoha ohledech o přepracování a modernizování původního filmu z roku 1977.

Film navíc navazuje na původní trilogii, která skončila poměrně definitivně Návratem Jediho a přidávání dalších příběhů na dokončenou sérii působí nuceně a na sílu. Jako samostatný bombastický sci-fi film ale snímek z roku 2015 funguje skvěle.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Paul Newman, Robert Redford, Al Pacino, Hugh Jackman

Filmy:
Vetřelci, Kmotr III, Podraz 2

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Al Pacino role, pokračování filmu, Hugh Jackman Wolverine, Star Wars, akční sci-fi, Logan, podraz, sólové filmy
TOPlist