5 filmových podrazáků, kteří zaplatili životem

19.05.2022

Ačkoliv tomu někteří nechtějí ani věřit, hollywoodské filmy mládež nevedou jen k násilí a divokému životnímu stylu. Některé z těch největších totiž nabízí svým divákům i úctyhodná poselství, která je dobré brát si k srdci. Až vám příště někdo bude tvrdit: „Nekoukej furt na tu televizi, zblbneš z toho,“ ukažte mu článek, který jsme si pro vás dnes připravili.

Dnes vám totiž představíme pět případů ohavného podrazáctví, které se ale těmhle proradným postavám nevyplatilo. Ačkoliv na hrdiny nachystaly často i smrtící pasti, většinou v nich nakonec skončili sami.

Commodus – Gladiátor

Dnešní článek začneme hned u pěti Oscary ověnčeném snímku, který spatřil světlo světa v roce 2000. Jeho režisérem byl Ridley Scott (84) a role zhrzeného válečníka, který musí později zápasit o svůj vlastní život, se v zněm zhostil Russel Crowe (58). Dvě z pěti sošek, které film vyhrál si odnesli právě tihle pánové za nejlepší film a nejlepšího herce v hlavní roli.

Crowe zde hraje úspěšného vojevůdce, kterého si vyhlédne sám Marcus Aurelius jako svého nástupce. To se však samozřejmě nelíbí jeho synovi Commodovi, který nechá povraždit celou rodinu hrdinného Maxima a sám Maximus vyvázne jen čirou náhodou. Maximus se poté stává Gladiátorem a ve svém posledním souboji se postaví samotnému Commodovi.

Ten ho však před jejich soubojem pobodá, aby si při lítém souboji pojistil vítězství. Zraněný Maximus však ví, že nemá co ztratit, a tak sebere veškeré své síly a proradného Commoda zabije. Kvůli předešlým zraněním souboj nepřežije ani Maximus, ale ze souboje a své honby po pomstě odchází jako vítěz.

Scar – Lví král

Místo, kde byste nějaká ta ponaučení hledali nejpravděpodobněji, jsou animáky z dílny Walta Disneyho. O tom, že se podrazáctví nevyplácí se můžete dozvědět hned v několika různých disneyovkách, ale tím pravděpodobně nejslavnějším je příběh Lvího krále.

V tom žárlivý lev Scar nechá zavraždit svého bratra, právoplatného vůdce lví smečky a celého zvířecího království. K odstranění Mufasy se spojí s krvežíznivými hyenami, se kterými společně vyplaší obrovské stádo pakoňů, které spravedlivého a uznávaného vladaře zvířecí říše ušlape.

Ačkoliv to v jeho případě trvá déle, i na Scara si karma počká a vše mu vrátí i s úroky. Když se totiž po několika letech vrátí Mufasův syn Simba, je všem jasné, co se onoho osudného dne stalo. Scar si snaží zachránit svou kůži tím, že smrt Mufasy svádí na hyeny, ale ty se mu odplatí tím, že ho rozsápají. Alespoň to tahle oblíbená disneyovka pro děti naznačuje.

Cypher – Matrix

Od kreslených filmů se přesuneme k těm, které by žádné děti pravděpodobně vidět neměly. Řeč je o původním Matrixu, který se do kin dostal pouhý rok před prvním zmíněným Gladiátorem. Jedna z mnoha otázek, který tenhle překvapivě chytrý sci-fi akčňák pokládá, zní následovně: Vyměnili byste svůj svobodný, ale strastiplný život za život v blahobytu a luxusu počítačové simulace?

Hrdinové filmu v podání Keanu Reevese (57), Lawrence Fishburna (60) a Carrie-Anne Moss (54) mají v této otázce naprosto jasno, ale jejich spolupracovník s krycím jménem Cypher, kterého si zahrál Joe Pantoliano (70), se nechá zlákat pocitem blažené nevědomosti a rozhodne se spolupracovat s mimozemšťany, kteří si podmanili lidstvo.

Cypher proto své kolegy zradí a řadu z nich zabije ve skutečném světě. Ve svém řádění však není úplně důsledný, a tak se jeden ze zraněných hrdinů chopí zbraně, kterou Cypher před chvílí použil proti němu, a proradného zrádce vymaže nejen ze simulace, ale i ze skutečného světa.

Harry Ellis – Smrtonosná past

Nejhorší Smrtonosná past je ta, do které lapíte sami sebe. O tom by mohl vyprávět Harry Ellis, který si v prvním díle téhle série zahrál úlisného obchodníka, který se bez mrknutí oka rozhodne spolupracovat s domnělými teroristy v Nakatomi Plaza. Tedy, vyprávět by o tom mohl, kdyby ho jeho podrazáctví nestálo život.

O ten jej sice nepřipraví Bruce Willis (67) v podání Johna McClaina, ale vůdce teroristů/zlodějů Hans Gruber, kterého si zahrál vždy fantastický Alan Rickman. Ellis se pokusí vetřít se mezi zločince a pomáhat jim se vším včetně dopadení jediného muže, který jim jejich plány může překazit. Nakonec ale přecení své schopnosti (pravděpodobně i kvůli množství kokainu v jeho těle) a skončí s kulkou uprostřed čela.

Dennis Nedry – Jurský Park

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali postavu, od které bychom od pohledu žádný podraz pravděpodobně nečekali. Dennis Nedry je počítačovým expertem, který má na starosti zabezpečení netradičního zábavního parku. A v čem že je tahle atrakce tak speciální? Místo horské dráhy nebo exotických zvířat zde můžete pozorovat dávno vyhynulé dinosaury.

Už jste asi úspěšně odhalili, že je řeč o nezapomenutelném Jurském parku z roku 1993, ve kterém si tohohle IT technika zahrál Wayne Knight (66). Dennis jednoho dne usoudí, že mu správce parku neplatí dostatečně, a tak se rozhodne prodat jeho tajemství konkurenci. Aby mohl se vzorkem dinosauřího DNA uprchnout, vyřadí z provozu zabezpečení parku, a tak se řada krvežíznivých ještěrů dostane na svobodu.

To se nakonec stane osudným i samotnému Nedrymu, na kterém si po jeho autonehodě smlsne nebezpečný diplophosaurus. Tomu k lovu kromě ostrých zubů slouží i smrtící jed, který tenhle smrtící ještěr plive na své oběti.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bruce Willis, Wayne Knight, Russell Crowe, Carrie-Anne Moss

Filmy:
Smrtonosná past, Lví král, Gladiátor, Jurský park

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
podvod, Lví král film, Bruce Willis Smrtonosná past, Gladiator, filmové postavy, filmové souboje, film Matrix, dinosauři ve filmu, Russel Crowe filmy, zrady, podraz, zrádce
TOPlist