5 filmových padouchů, kteří zahynuli dramatickým pádem

28.12.2021

Filmaři mají nepřeberné množství možností, jak se zbavit svých padouchů. Smrt číhá všude a čím důmyslnější smrt padouchy čeká, tím víc to diváci ocení. I ve filmařině však občas stojí za to sáhnout po osvědčených a časem prověřených metodách. Jen s velkými obtížemi byste ve filmové historii hledali tradičnější smrt než pád z velké výšky.

Dnes se proto podíváme zpátky do minulosti na ty nejdramatičtější pády, které filmové padouchy čekaly. Jejich představitelé si svůj skon (ve většině případů) naprosto užili a do této scény vložili až groteskní herecké výkony. Tihle mistři řemesla zkrátka umí padat.

5. Alec Trevelyan – Zlaté oko

Prvního záporáka dnešního seznamu si zahrál britský herec, který má s filmovými úmrtími skutečně bohaté zkušenosti. Dalo by se říct, že pokud se Sean Bean (62) objeví v nějakém filmu, s největší pravděpodobností, která se velmi blíží 100 %, se jeho konce nedožije. Nejinak tomu bylo i při natáčení „bondovky“ s názvem Zlaté oko.

Zde si zahrál agenta Aleca Trevelyana, agenta 006, který se přeběhne na stranu nepřítele a pokusí se ukrást ničivou satelitní technologii, která dokáže vyřadit z provozu celé státy. MI6 se ho proto musí pokusit zastavit, a nebyl by to Bond, aby si k tomu nenašel nějaký neuvěřitelně spektakulární způsob.

Při souboji na gigantickém satelitu umístěném na Kubě se Bondovi podaří jeho protivníka přemoci a po pronesení neodmyslitelné drsňácké hlášky spadne bývalý 006 z obrovské výšky. Aby toho však nebylo málo, Alec tento pád přežije, ale poté na něj spadne i celý satelit, což už se dá rozchodit jen opravdu těžko.

4. Mace Windu – Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů

Dobrá, uznáváme, že je Mace Windu v podání Samuela L. Jacksona (73) padouchem maximálně tak v očích kancléře Palpatina a Darth Vadera. Jeho smrt byla však natolik dramatická, že jsme museli pravidla dnešního článku trochu ohnout. Snad nám to tedy odpustíte.

Mace Windu stanul tváří v tvář kancléři Palpatinovi, který udělal krátký proces s jeho doprovodem. Nato, jak neschopně tento zlotřilý politik vypadá, má v sobě stařík tolik elánu, že dokáže bez problému přemoci několik zkušených Jediů. Mace je však jedním z nejlepších bojovníků řádu, a tak kancléře nakonec porazil.

Když se zdálo, že jsou všechny trable zažehnány, vstoupil na scénu budoucí Darth Vader, který mocnému rytíři přesekl obě ruce. Toho Palpatine okamžitě využil a pomocí blesků vržených ze svých rukou Mace okamžitě vyhodil z okna několik stovek metrů do propasti ulic Corrusantu. Během několika okamžiků se tak z nejmocnějšího Jedie stala bezruká mrtvola.

3. T-1000 – Terminátor 2: Den zúčtování

U sci-fi ještě zůstaneme, jen se od Star Wars přesuneme k o něco drsnější sérii. Useknuté ruce a vržení z okna se samozřejmě obtížně překonává, ale Terminátor má několik es v rukávě. V dnešním článku se budeme věnovat druhému dílu s podtitulem Den zúčtování, který je mnoha fanoušky série považován za nejlepší díl.

V něm se Arnold Schwarzenegger (74) v roli kyborga z budoucnosti postavil na stranu lidstva. Jeho T-800 se musel postavit mnohem vyvinutějšímu modelu T-1000, který byl díky své konstrukci z tekutého kovu takřka nezničitelný. Střelné zbraně pro něj byly něčím jako komářím štípnutím a ani výbuch granátu pro něj neznamenal žádnou velkou překážku.

Když však výstřel z granátometu sloučíte s pádem do kádě plné roztaveného kovu, získáte smrtící kombinaci i pro takový stroj zkázy, jako byl T-1000. Ačkoliv tentokrát nešlo o pád ze závratné výšky místo dopadu je z dnešního seznamu nejvíce smrtící. Když k tomu přidáte i hrozivý mechanický křik a rozpuštění obličeje, jde o poctivě vybojované místo na dnešním seznamu.

2. Saruman – Pán prstenů: Návrat krále

Od sci-fi se přesuneme k fantasy, a to ne k ledajaké. Pán prstenů je totiž jednou z nejslavnějších fantasy sérií, ne-li tou vůbec nejslavnější. Příběhy J. R. R. Tolkiena zná téměř každý, a to i díky filmovému zpracování, které na začátku tohoto tisíciletí natočil na Novém Zélandu Peter Jackson (60).

Ten ve své verzi příběhů představil postavy tak, jak je dnes neodmyslitelně známe. Jen s velkými obtížemi byste hledali někoho, kdo si Legolase nespojuje s Orlando Bloomem (44), Froda s Elijahem Woodem (40) nebo Sarumana s Christopherem Lee. Právě posledního zmíněného se týká následující bod seznamu.

Saruman je poražen ve druhém díle, ale jeho smrt přijde z kraje třetího dílu. Dramatického pádu se dočkáte jen v prodloužené verzi třetího dílu. V té se setká s některými hrdiny Společenstva, ale jeho smrt přijde z řekněme „domácí půdy“. Dýku do zad mu vrazí Gríma, který byl jeho věrným nohsledem. Saruman po zranění spadne ze své věže a nabodne se na mlýnské kolo, které jej stáhne pod vodní hladinu.

1. Hans Gruber – Smrtonosná past

Ačkoliv stále existují lidé, kteří jsou přesvědčeni, že původní Smrtonosná past není vánočním filmem, my už jsme několikrát dokázali opak. Právě Smrtonosné pasti se týká poslední bod dnešního seznamu, jelikož tenhle snímek končí pádem hlavního padoucha v podání Alana Rickmana z výškové budovy s názvem Nakatomi Plaza.

Rickman děs v očích své postavy naprosto přesvědčivě „prodává“, což je do velké míry zapříčiněno tím, že ho pád skutečně zaskočil. Samozřejmě věděl, že jeho poslední scéna bude obsahovat pád do neznáma, režisér John McTiernan (70) na něj ale políčil nepříjemnou (smrtonosnou) past. Rickmanův pád totiž spustil mnohem dřív, než bylo domluveno, a tak byl britský herec v nefalšovaném šoku.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Lee, Sean Bean, Samuel L. Jackson, Alan Rickman

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Pán prstenů: Návrat krále, Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Smrtonosná past

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
pády, filmové postavy, Saruman, filmové zajímavosti, Hans Gruber postava, Alec Trevelyan, Hans Gruber, Mace Windu, T-1000
TOPlist