5 filmových klasik, které nepotřebovaly pokračování
15.03.2021
Některé snímky se okamžitě po svém uvedení do kin stávají naprostými stálicemi filmové historie. Protože však filmová studia fungují stejně jako jakýkoliv jiný korporát, namísto skutečně vynikajícího filmu vidí hlavy těchto studií jen obrovské balíky peněz. A co mají takové firmy raději než peníze? Ještě více peněz.
Právě proto vzniká řada sequelů, prequelů a bůh ví jakých ještě dalších pokračování, které mají jediný úkol. Vydojit z fanouškovského nadšení pro původní film maximum. Většina těchto filmových pokračování nestojí za nic a svým předlohám dost šlapou po jméně. Dnes se proto podíváme na ty největší hříšníky kinematografie, kteří jsou nedůstojným pokračováním filmových klenotů.
5. Podraz
Dannyho parťáci, Sbal prachy a vypadni nebo Nelítostný souboj. Většina těchto filmů o vychytralých loupežích by nikdy nevznikla, pokud by se v roce 1973 nedostal do kin oscarový Podraz s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem (84) v hlavních rolích. Senzační film vyprávěl příběhy dvou podvodníků, kteří se rozhodnou oškubat jednoho z nejobávanějších gangsterů.
Příběh se několikrát zamotává a divák nemá do posledního momentu tušení, jestli se jim jejich podraz podaří, nebo jestli je nelítostný mafián nachytá a připraví o život. Kromě humoru byl tedy snímek i plný napětí, které vás nepustilo ze židle až do závěrečných titulků. Je proto opravdu zvláštní, že se o deset let mladší pokračování rozhodlo veškerého napětí zbavit a stalo se jen průměrnou komedií.
Příběh Podrazu II se sice také odehrává v newyorském podsvětí před druhou světovou válkou, ale jde o totálně jiný film. Pryč jsou známé postavy z prvního filmu a jediné, co ve „dvojce“ zůstalo, je ústřední sázková kancelář. Kdyby šel snímek do kin s jiným názvem, nikdo by ani nemrknul, ale snaha vyždímat co nejvíc peněz ze slavného jména se v tomto případě opravdu nevyplatila.
4. Bratři Bluesovi
Pokud bychom vám řekli, že následující film vznikl na základě humorného skeče amerického zábavního pořadu Saturday Night Live, asi bychom ve vás moc nadšení nevzbudili. Přesto jde však o naprostou klasiku, která rozhodně není jediným filmem s podobným zrodem. Stejně vznikl například i Waynův svět nebo Noc v Roxbury.
Bezkonkurenčně nejlepším filmem, který vznikl na základě skeče z SNL, byli Bratři Bluesovi. Snímek vypráví o sourozencích, kteří byli právě propuštěni z vězení. Téměř okamžitě se dozvídají, že sirotčinci, ve kterém vyrůstali, hrozí demolice. Aby jej před zbouráním zachránili, musí sehnat 5 000 dolarů za pouhých jedenáct dní. Proto obnoví svou bluesovou kapelu a skrze různé (ne zcela legální) akce se pokusí zbourání sirotčince zastavit.
Film proslul nejen skvělými automobilovými honičkami, ale i výbornou hudbou a krátkými hereckými štěky slavných muzikantů a osobností z filmového světa. Druhý díl šel do kin o téměř dvacet let později, ale Dana Aykroyda (68) tentokrát nedoplňoval John Bellushi, ale John Goodman (68). Bellushi totiž zemřel už v roce 1982 a druhý díl bez něj dost výrazně trpěl. Blues Brothers 2000 navíc chyběl i zajímavý scénář, a jen na fantastickém soundtracku úspěšný film bohužel postavit nejde.
3. Psycho
Dalším snímkem zabrousíme ještě dál do historie, a to až do roku 1960. Tehdy šlo do kin Hitchcockovo nezapomenutelné Psycho, které je dosud jedním z nejslavnějších thrillerů všech dob. Není divu, režisérovi se podařilo budovat napětí každým záběrem, což je dovednost, která se tomuto mistrovi žánru nedá upřít.
Hitchcockovi se podařilo vytvořit nestárnoucí klasiku, o jejímž úspěchu svědčí například i nespočet parodií, kterých se jednotlivé scény Psycha dočkaly. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste viděli variaci na onu ikonickou scénu ve sprše. Není proto divu, že se po více než dvaceti letech po vydání Psycha studio Universal Pictures mlsně oblízlokvůli vidině dalších peněz.
Psycho II však nemá s původním filmem kromě jména společného vůbec nic. Jde o podprůměrný krvák, který sází jen na naivitu diváků, kteří si od něj slibovali něco hodného Hitchcockova odkazu. V kinech na ně však nečekalo nic než zklamání.
2. Připoutejte se, prosím!
Leslie Nielsen během svého života natočil několik nestárnoucích komedií jako je například Bláznivá střela nebo Utopenec na útěku. Přestože měl herecké zkušenosti, které se táhly až k druhé polovině padesátých let, jako komediální hvězda se Nielsen začal projevovat až v osmdesátých letech. Jeho první velká role v tomto žánru přišla až ve fantastickém Připoutejte se, prosím!
Přestože v tomhle filmu hrál Nielsen vlastně vedlejší postavu, jen díky ní si jej začali všímat slavní režiséři se slabostí pro komedie. Připoutejte se, prosím! je parodie na filmy o leteckých katastrofách, která je až po okraj nabitá různými vtipy a gagy. Scénáristé vás ani na moment nenechají vydechnout a do filmu tak vložili snad všechny vtipy s leteckou tématikou.
Právě to však byla největší zhouba jeho o dva roky mladšího pokračování. To přišlo o Nielsena a z letadla se přesunulo do vesmírné lodi, ale tam rozdíly mezi oběma filmy takřka končí. Spousta vtipů se v Připoutejte se, prosím! 2 opakuje a celkově už nemá tahle komedie takové „grády“ jako jednička. Pořád nejde o žádný filmový odpad, ale originál je zkrátka mnohonásobně lepší.
1. Čelisti
Posledním filmem se vrátíme ještě o pár let zpátky, kdy Steven Spielberg (74) vydal snad svůj nejznámější snímek, který vlastnoručně definoval pojem letní blockbuster. Někteří z vás už asi tuší, že míříme do roku 1975, kdy světlo světa poprvé spatřily dnes už kultovní Čelisti.
Snímek o lidožravém monstru z hlubin byl na svou dobu skutečně revoluční, i když to z pohledu dnešní doby může působit poměrně úsměvně. Veškerá Žralokonáda nebo Pirani 3D by však nikdy nevznikly, pokud by se Spielbergovi nepodařilo natočit film o bílém žraloku terorizujícím prosluněné městečko Amity.
První pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat a v kinech se objevilo už o tři roky po premiéře původních Čelistí. U tohohle filmu bychom ještě přivřeli oči. Sice se původnímu filmu nevyrovná, ale jde o zkousnutelný žraločí thriller. Další dva díly jsou však neodpustitelnými zločiny proti lidskosti (nebo alespoň filmařině).
(tod)
Leslie Nielsen, Robert Redford, Dan Aykroyd, Steven Spielberg
Filmy:
Připoutejte se, prosím!, Bratři Bluesovi, Čelisti, Podraz
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
žraloci, filmové tipy, filmové klasiky, Steven Spielber filmy, klenoty kinematografie, Leslie Nielsen filmy, filmy o podsvětí, Robert Redford filmy