5 filmových hrdinů, kteří jsou ve skutečnosti padouchy

01.11.2022

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli jsou filmoví hrdinové takovými hrdiny i v očích ostatních postav svých příběhů? Jak by asi Harry Potter vypadal v očích Draca Malfoye? Co si asi Biff myslí o Martym McFlyovi? A jak asi řadoví stormtroopeři nahlížejí na bojovníky z řad rebelů? Říká se, že dějiny píší vítězové a v případě následujících filmů tomu tak skutečně je.

Dnes si totiž posvítíme na filmové hrdiny, kteří, když se nad tím zamyslíte, zas takovými hrdiny nejsou. Často se dopouštějí poměrně ohavných činů a na základě některých z nich by bez zdlouhavého procesu mohli poměrně rychle skončit za mřížemi.

Willy Wonka

Dnešní článek začneme u příběhu založeném na pohádkové knize Roalda Dahla, který světu přinesl nespočet legendárních příběhů. Jeho nejznámější knihou je bezpochyby Karlík a továrna na čokoládu, která vypráví o životě mladého chlapce z chudé rodiny, který se díky svému dobrému srdci stane majitelem čokoládovny.

V dnešním článku nebudeme zpochybňovat charakter Karlíka, ale génia, který světoznámou čokoládovnu založil. Willy Wonka je podivínský egomaniak, který si v podstatě zotročil celou rasu pracovitých Umpa-lumpů, bez kterých by se nikdy nestal tak úspěšným továrníkem.

Willy Wonka v podání Gena Wildera i Johnnyho Deppa (59) se navíc velmi vyžívá v mučení dětí, které společně s Karlíkem vyhráli exkurzi po jeho čokoládovně. Uvidíme, jak si s temnější stránkou Wonkovy osobnosti poradí Timothée Chalamet (26), který si čokoládového génia zahraje v nadcházejícím filmu s jednoduchým názvem Wonka.

Batman

Jen s velkými obtížemi byste v komiksovém světě hledali oblíbenějšího superhrdinu, než je netopýří strážce Gothamu. Batman je totiž obyčejným člověkem, jehož jedinou superschopností je obrovské jmění, které zdědil po svých zavražděných rodičích. Tahle traumatická událost ho dohnala k tomu, že se rozhodl učinit zločinu v Gothamu přítrž. Jde na to ale hodně nešťastným způsobem.

Místo toho, aby ze své pozice multimiliardáře podporoval přínosné projekty a charity, pořizuje si nejmodernější techniku, díky které může terorizovat zločince, kteří po nocích přepadávají své nic netušící oběti.

Opravdové problémy tohoto města však tkví ve zkorumpovaných politicích, chudobě a nedostatku pracovních příležitostí. Každý z nich by se při tom dal vyřešit investicemi z téměř bezbřehého bohatství rodiny Waynových. Bruce si ale místo toho nechá vyvinout odolnější rukavice, aby mohl po večerech mlátit zločince (kteří jsou často nesvéprávní) do němoty.

Mrs. Doubtfire

Táta v sukni s Robinem Williamsem v hlavní roli vypráví příběh volnomyšlenkářského dabéra, který kvůli neuváženému zacházení se svou kariérou a nezodpovědnému nakládání s penězi přijde o svůj rodinný život. Jeho manželka je v jejich vztahu dlouhodobě nespokojená a jeho vyhazov z práce je tak poslední kapkou.

Daniel tak během jediného dne ztratí stálý příjem, střechu nad hlavou, ale především své děti. Ty by podle rozhodnutí soudu mohl vídat jen jednou za týden, což mu nestačí. Proto se rozhodne vydávat za postarší pomocnici v domácnosti a tímhle způsobem se vetře zpět do domu své rodiny, která o jeho skutečné identitě a úmyslech nemá ani tušení.

Ne, tohle není napínavý thriller o vytrvalém stalkerovi, ale milý rodinný film, ve kterém máte fandit muži, který se snaží získat zpátky přízeň své ženy a dětí. Aby toho nebylo málo, „slečna Doubtfire“ se snaží v převlečení sabotovat i nový vztah své bývalé ženy s jejím novým přítelem. V jedné nestřežené chvíli se ho dokonce pokusí otrávit kajenským pepřem, na který je Stu v podání Pierce Brosnana (69) alergický.

Jerry

„Falešné hrdiny“ nicméně nenajdete jen ve vysokorozpočtových amerických filmech, ale narazíte na ně i v příbězích pro děti. Jedním takovým je i animák, jehož historie sahá až do roku 1940 a ukazuje odvěký spor dvou znepřátelených stran. Těmito nesmířlivými protiklady jsou kočky a myši.

Už asi tušíte, že máme na mysli příběhy Toma a Jerryho, které se rozkládají na nespočtu různých animovaných epizod, televizních filmů, komiksů i hrstky videoher. Téměř každá z epizod je vytvořená tak, aby přiměla diváky, aby bezmezně fandili malé myšce před hrubiánským kocourem, který se ji za každou cenu snaží dopadnout.

Když se nad tím ale víc zamyslíte, dojde vám, že je to vlastně Jerry, kdo do domácnosti Tomových páníčků nepatří. Tom ho často načape, když se Jerry snaží krást jeho majitelům jídlo a je to většinou Tom, kdo skončí s řadou zranění, která by v reálném světě nebyla slučitelná se životem. Jerry zároveň jejich spory často vyprovokuje, protože ho smolařského kocoura zkrátka baví mučit.

Ferris Bueller

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek z poloviny osmdesátých let, který je nedílnou součástí americké filmové historie. Volný den Ferrise Buellera vypráví příběh partičky teenagerů kolem geniálního záškoláka i marného boje, který proti němu vede ředitel jeho střední.

Ferris v podání Matthew Brodericka (60) přesvědčí své kamarády, aby se s ním ulili ze školy a dostává je do všemožných problémů. A přesně v tom tkví největší problém jeho charakteru. Ačkoliv je zábavný a každý ho má rád, Ferrisovi je vesměs jedno, jaký dopad mají jeho činy na jeho kamarády, kteří k němu vzhlížejí.

Právě on je však dostává z jednoho maléru do druhého a je to Ferris, kdo je nabádá ke každé špatnosti, které se společně dopouští. Ferris Bueller možná může být nebývale chytrým a na první pohled přívětivým mladíkem, za nejlepšího kamaráda bychom si ho ale rozhodně nepřáli.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Gene Wilder, Robin Williams, Matthew Broderick

Filmy:
Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, Volný den Ferrise Buellera, Karlík a továrna na čokoládu

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Batman, Robin Williams, americké pohádky, Táta v sukni, filmoví záporáci, antihrdinové, hrdinové, filmoví padouši, Willy Wonka
TOPlist