5 filmových bitev, které se ve skutečnosti odehrály jinak

23.09.2019

Když natáčíte film podle skutečné události, máte v podstatě dvě možnosti. Můžete se přísně držet historických faktů a snažit se každičkou maličkost představit co nejpřesnějším způsobem, anebo můžete dějiny brát jen jako jakési vodítko, ze kterého můžete a nemusíte vycházet. V prvním případě sice docílíte historické věrnosti, ale může se stát, že váš snímek bude nudný a utahaný. V druhém případě docílíte vyšší atraktivity vašeho filmu, ale historici vás budou do smrti nenávidět.

Právě druhému způsobu vystavování příběhu se budeme věnovat i v dnešním článku, ve kterém vám představíme pětici filmových bitev, které se ve skutečnosti odehrály jinak. Klíčoví hráči a místa bitev se v nich sice většinou nemění, ale průběh jednotlivých bitev se v těchto filmech odehrává jinak, aby diváka víc bavil.

5. 300: Bitva u Thermopyl

Dnešní článek začneme filmem, který je adaptací komiksu, jenž vypráví příběhy ze starověkého Řecka. Režisér Zack Snyder (53) si libuje ve stylizovaném vyprávění, a proto se většina jeho tvorby točí okolo komiksů. Mimo jiné má na svědomí komiksové snímky Strážci – Watchmen, Sucker Punch nebo Muž z oceli.

300: Bitva u Thermopyl byl však prvním komiksovým snímkem, který tento americký režisér kdy natočil. Přestože je to jeho prvotina, je 300 velmi povedeným snímkem, který si oblíbila nejen kritika, ale i fanoušci původního komiksu. Jediní, kdo u vydání filmu v roce 2006 skřípali zuby, byli historikové, kteří se nemohli přenést přes nesmyslné zpracování slavné bitvy.

Ačkoliv i ve skutečné bitvě bylo pouze 300 Sparťanů, sjednali si tito válečníci vojenskou podporu u ostatních městských států, a tak armádě Xerxa I. podle některých odhadů čelilo až šest tisíc jednotek. Sparťané do bitvy také vstupovali v plné zbroji, a ne jako polonazí svalovci, jak je ukázáno v původním komiksu i jeho filmové adaptaci. Snyder i Frank Miller (62) se však rozhodli ukázat spíše vypracovaná těla válečníků než jejich skutečnou zbroj.

4. Na život a na smrt

Životopisný snímek amerického vojáka Marcuse Luttrella (43) byl v roce 2014 převeden na filmová plátna. Není se čemu divit. Jeho zážitky z Talibanem prolezlého Afghánistánu jsou skutečně dechberoucí a jeho příběh je příkladem toho, že statečnost a vytrvalost vám ve vypjatých situacích mohou zachránit život.

Luttrell byl členem americké elitní jednotky SEAL a v roce 2005 byl spolu s dalšími třemi vojáky vysazen hluboko v nepřátelském území v afghánských horách. Jejich úkolem bylo zneškodnit jednoho z důstojníků Usámy bin Ládina, který se skrýval na nedaleké základně. Poměrně přímočará mise se však zkomplikovala, když narazili na místní pastevce. Ti vyzradili jejich pozici Talibanu, který vojáky obklíčil a jednoho po druhém začal zabíjet.

Ve skutečnosti se však celá událost odehrála zřejmě trochu jinak. Za odhalení vojáků pastevci nejspíš nemohli, na SEALy ve filmu zaútočilo mnohem více teroristů než ve skutečnosti, a ačkoliv byl Luttrell skutečně vážně zraněn, jeho zástava srdce byla smyšlená pro účely filmu. Stejně smyšlený byl i útok Talibanu na vesnici, která Luttrellovi pomohla. K té totiž nedošlo vůbec.

3. Alexander Veliký

Bitvy z následujícího snímku se na náš dnešní žebříček dostaly z opačného důvodu než většina těch, které jsme si pro vás dnes připravili. Zatímco u většiny filmových bitev to jejich tvůrci přehánějí s počty vojáků a oslnivými souboji a válečnou vřavou, v případě snímku Alexander Veliký tomu bylo naopak.

Snímek se stal snadným terčem nejen pro kritiky, kteří nemohli strávit téměř tříhodinovou (v případě prodloužené verze dokonce tří a půl hodinovou) nudu, ale i pro historiky, kterým se nelíbil způsob představení jednoho z nejslavnějších vojevůdců dějin. Alexandrova strategická genialita byla totiž podle nich filmem velmi nedoceněná a Alexandrovy slavné bitvy v něm tak vypadají jako zanedbatelné potyčky.

Ve filmu navíc bojuje proti Peršanům pouze jednou, ale ve skutečnosti se mohl chlubit hned několika různými vítězstvími nad těmito proslulými válečníky. I Peršané však přišli zkrátka, jelikož je Alexander Veliký představil jako neorganizovanou bandu, která si do bitev brala předměty, které perská vojska nikdy nepoužívala.

2. Statečné srdce

Bitva o Stirling Bridge je jednou z nejdůležitějších událostí oscarového snímku Statečné srdce. Přes nespočet ocenění včetně pěti Oscarů se však snímek Mela Gibsona (63) dopustil celé řady nepřesností od pomíchaného sledu událostí, přes využívání prozatím neexistujících předmětů až po samotné vystavění osobnosti Williama Wallace.

Není proto velkým překvapením, že se tvůrci Statečného srdce dopustili i nepřesného představení skutečných historických bitev. Jedním z hlavních hříšníků je právě slavná bitva o Stirling Bridge. Postrádá totiž jeden z hlavních aspektů tohoto proslulého klání, po kterém je bitva pojmenovaná. Ve filmové bitvě o Stirling Bridge (most u Stirling, pozn. red.) totiž chybí onen slavný most.

1. Pearl Harbor

Na konec jsme si nechali jednu z nejznámějších bitev, které jsou svým filmovým zpracováním nechvalně proslulé. Jde o bitvu, která způsobila vstup Spojených států do druhé světové války. Většina z vás asi tuší, že jde o letecký útok Japonců na americký přístav na Havaji s názvem Pearl Harbor.

Stejnojmenný snímek v roce 2001 natočil Michael Bay (54), který se proslavil svými akčními filmy plnými přestřelek a výbuchů. Doufat, že bude k historii této slavné tragédie přistupovat s úctou, tak bylo i na začátku nového tisíciletí poměrně scestné. Kvůli svému nadšení pro akční scény z brutální porážky USA vytvořil více méně vyrovnanou bitvu, kde útočící armády měly s americkým vojskem skutečné problémy.

Bitva o Pearl Harbor však probíhala úplně jinak. Spíš, než o bitu šlo totiž o jeden drtivý zásah, na který Spojené státy neměly šanci ani v nejmenším zareagovat. Japonci navíc cíleně neútočili na nemocnici, ale snažili se trefovat především vojenské cíle. Ačkoliv nemocnice zásah utrpěla, přišel kvůli tomu o život jediný člověk. Mimo to se ve filmu objevovaly i letouny a zbraně, které v té době ještě neexistovaly, ale to už je jen třešničkou na dortu.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mel Gibson, Zack Snyder, Michael Bay

Filmy:
Alexander Veliký, Pearl Harbor, Statečné srdce, 300: Bitva u Thermopyl, Lone Survivor

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
armáda, military, válečné filmy, historické filmy, army, filmové bitvy, slavné bitvy, Statečné srdce bitvy, historické bitvy, Alexander Veliký, Zack Snyder filmy, Bitva u Thermopyl, SEAL, Bitva o Stirling Bridge, Pearl Harbor, Pearl Harbor bitva, Pearl Harbor film, boj s talibanem, bitvy s teroristy
TOPlist