5 fantasy filmů s nejlepšími akčními scénami
15.05.2025
5 fantasy filmů s nejlepšími akčními scénami
Svět fantasy je místem, kde se realita ohýbá a představivost nezná hranic. Ale zatímco kouzla, proroctví a bájné bytosti jsou nedílnou součástí žánru, opravdu silné fantasy filmy se nebojí sáhnout po fyzické akci. Tam, kde se magie prolíná s adrenalinem, vznikají scény, které nenechají diváka vydechnout – ať už jde o bitvy s nemrtvými, útoky písečných červů nebo šermířské souboje v polorozpadlých ruinách.
Vybrali jsme pět snímků, které spojují fantastické světy s mistrovsky natočenými akčními sekvencemi. Nejde jen o technickou preciznost nebo rozpočet, ale o to, jak akce slouží příběhu, posouvá postavy a zároveň fascinuje diváky. Od legendárních bitev až po napínavé souboje jeden na jednoho – tady je pětka, která v tomto směru nastavila laťku vysoko.
Mumie
Dobrodružné fantasy v duchu staré školy s duší Indiana Jonese – taková je Mumie z roku 1999. Brendan Fraser (55) se v roli charismatického dobrodruha Ricka O’Connella vydává do rozpáleného Egypta, kde nechtěně probudí kletbu dávno mrtvého kněze Imhotepa. Film spojuje hororové motivy s lehkým humorem, ale především svižnou akcí.
Nezapomenutelná je přestřelka ve městě Hamunaptra, kde se O’Connell s partou dobrodruhů postaví celé armádě nemrtvých. Kamera sviští mezi písečnými ruinami, kulky létají vzduchem a choreografie je překvapivě elegantní i v chaotickém prostředí. Závěrečné scény s oživlými mumifikovanými strážci, jsou originální ukázkou toho, jak propojit fantasy s pulzující akcí.
Harry Potter a Relikvie smrti – část 2
Závěr čarodějnické ságy v režii Davida Yatese (61) je epický nejen emocionálně, ale i akčně. V bitvě o Bradavice se schází všechna klíčová kouzla, postavy i dávná nepřátelství. Daniel Radcliffe (35), Emma Watson (35) a Rupert Grint (36) tu podávají dosud nejvyzrálejší výkony, ale hlavním tahákem je kolosální bitva, která se valí přes hradby ikonické školy.
Scény, kdy se profesorka McGonagallová v podání Maggie Smith kouzlem oživuje kamenné chrliče k obraně hradu, nebo když Neville Longbottom v poslední chvíli usekne hlavu hadovi Nagini, jsou elektrizující. Kamera pluje ruinami, explozemi a magickými střetnutími – bitva o Bradavice je nejen vrcholem celé série, ale jednou z nejpůsobivějších akčních sekvencí v rámci fantasy vůbec.
Duna: Část druhá
Denis Villeneuve (56) s druhou Dunou vytasil nejen rozvíjí mytologii původního románu Franka Herberta, ale zároveň nabízí dechberoucí akční podívanou. Timothée Chalamet (29) jako Paul Atreides dozrává v messiášského vůdce a jeho osud se nevyhnutelně střetává s galaktickou politikou, náboženstvím i násilím.
Jednou z nejsilnějších scén je Paulovo první ovládnutí obřího písečného červa – bez jediného slova, jen za dunivých zvuků bubnů a s úchvatnou vizuální kompozicí. Stejně silná je i finální bitva Fremenů proti Harkonnenům, kde kamera sleduje souboje v písečných bouřích, výbuchy a kontaktní boj zblízka. Villeneuve zde spojuje monumentalitu s intimními záběry, díky čemuž je každá rána hmatatelná.
Dungeons & Dragons: Čest zlodějů
Na první pohled nenápadný film podle klasické stolní hry překvapil nejen lehkým tónem a sympatickým obsazením v čele s Chrisem Pinem (44), ale především vynalézavými akčními scénami. Režiséři Jonathan Goldstein (55) a John Francis Daley (39) pochopili, že v žánru plném magie a příšer je potřeba akci oživit originalitou. Jejich pojetí akčních scén nejvíce ocenili fanoušci stolní hry, kteří poznávali kouzla a útoky, které si do té doby mohli představovat pouze na základě barvitosti vyprávění svých Dungeon Masterů (pořadatel hry, který funguje zároveň jako vypravěč, pozn. red.).
Skvělým příkladem je scéna, ve které se druidka Doric během svého útěku mění v různá zvířata – od mouchy přes ptáka až po laňku – a plynule proplouvá prostorem, zatímco stráže padají jako hrušky. Díky kreativnímu střihu a dynamice se divák stává součástí zběsilé jízdy. Bitva proti obtloustlému červenému drakovi pak ukazuje, že i komediální fantasy může nabídnout napínavé a vizuálně působivé momenty.
Pán prstenů: Dvě věže
Když Peter Jackson (63) natáčel druhý díl Pána prstenů, nikdo netušil, že se právě chystá zapsat do dějin filmové akce. Dvě věže přinesly jednu z nejikoničtějších bitev všech dob – obranu Helmova žlebu. V hlavních rolích filmu se vrací Elijah Wood (44), Viggo Mortensen (66) či Orlando Bloom (48), ale v akčních scénách dominují skřeti a dunivé válečné bubny.
Bitva začíná deštěm, tichým napětím a šípem vystřeleným příliš brzy. Následuje dlouhá bezesná noc, kdy se hrdinové zoufale brání početné přesile. Kamera se prohání po hradbách, snímá boj muže proti obludám z Mordoru i detailní výrazy zoufalství a odvahy. Helmův žleb zůstává etalonem filmové bitvy – přehledný, emocionálně nabitý a s gradací, kterou se snaží napodobit celé generace filmařů. S příjezdem Gandalfa divákům ze srdce spadne stejně velký kámen, jako samotným bojovníkům.
(tod)
Brendan Fraser, Chris Pine, Viggo Mortensen, Daniel Radcliffe
Filmy:
Mumie, Pán prstenů: Dvě věže, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
pán prstenů, akční filmy, fantasy filmy, Mumie, akční scény, akční fantasy