5 důvodů, proč je nová královna v Koruně fantastická

17.11.2022

Britská herečka Imelda Staunton (66) má za sebou opravdu bohatou kariéru na divadelních prknech i před filmovými a seriálovými kamerami. Čeští diváci ji však s největší pravděpodobností budou znát především jako Dolores Umbridgovou, krutou a pomstychtivou učitelku z Harryho Pottera.

V její nejnovější roli si sice musela nechat onu „přísnost“, ale jinak ji čekal naprosto odlišný herecký zážitek. Dostala totiž za úkol zahrát si v nové sérii seriálové Koruny nedávno zesnulou britskou královnu Alžbětu II.

Tvůrci nové série měli s výběrem Staunton skutečně šťastnou ruku, protože tahle herečka nejenže dokáže zahrát téměř cokoliv, ale zároveň si osvojila několik vlastností a manýrismů, kterými byla královna pověstná. Dnes si proto posvítíme na pět důvodů, proč je Staunton v roli královny vynikající.

„Nezaměnitelný“ hlas

Současní maskéři dokáží téměř každého proměnit v kohokoliv si zamanou. Jejich možnosti jsou takřka nepřeberné a kde nestačí make-up, může vždy zasáhnout počítačová technika. V případě Imeldy Staunton však nic takového nebylo potřeba. Řada jejích rysů je totiž velmi podobná bývalé královně.

Kde se ale herečka musela zásadním způsobem snažit, je v oblasti mluvy. Nestačí totiž vypadat jako Alžběta II., ale je potřeba i stejně vystupovat. I tady to ale Staunton zvládla na jedničku. Když zavřete oči a pustíte si seriál v původním znění, nerozeznáte její řeč od řeči skutečné královny.

Staunton se skvěle zvládla naučit specifickou kadenci, kterou královna mluvila, používá hlubší hlas než normálně a z každého jejího hlasu vyzařuje sečtělost a autorita.

Autorita každým coulem

Právě ona všudypřítomná autorita je další oblastí, ve které Staunton exceluje. Ačkoliv jsme se snažili tyhle pocity potlačit, tady se neubráníme srovnání s její rolí bradavické profesorky. Herečka si zkrátka dokáže sjednat absolutní respekt, ale v každé z těchto rolí to dělá jiným způsobem.

Zatímco v Potterovi si pořádek sjednávala svou odpudivou krutostí, tady si jí všichni váží díky jejím činům, férovému jednání a klidné, ale rozhodné mluvě. I když se všemi jedná slušně, vždy poznáte, že si o někom myslí „své“. Stačí se podívat na první epizodu nové série, kdy pevně hovoří s premiérem, kterému je okamžitě jasné, že musí panovnici bezezbytku vyhovět.

Energie na rozdávání

Ne v každé situaci byla však královna tak stoická a rezolutní jako v případech, které jsme popsali výše. Poměrně snadno se dokázala pro něco nadchnout a až do své smrti v úctyhodných 96 letech ráda dělala to, co jí bavilo. Příkladem za všechny byly její procházky se psy, o které se nenechala připravit až do své letošní smrti.

Nikdy nebyla pasivním pozorovatelem a vždycky ráda brala věci do svých rukou. Se změnou herečky z Olivie Colman (48) v Imeldu Staunton se scénáristé zaměřili i na její stále pokročilejší věk a některé zdravotní problémy. Staunton v roli skvěle zvládá kombinovat nově objevenou zranitelnost s veřejným vystupováním, ve kterém na sobě nedává nic znát.

Pověstný introvert

V politice se moc často nestává, že by lidé neměli rádi pozornost. V českém prostředí je například téměř každý politik extrovertem, který hraničí s exhibicionistou. V Británii je ale situace u královské rodiny naprosto odlišná. Tituly se zde stále dědí, a tak se vladařem občas stane člověk, který veřejné vystupování v lásce nemá.

Na rozdíl od své sestry Margaret, která pozornost veřejnosti často přímo vyhledávala, byla Alžběta přesně takovým rezervovaným a introvertním panovníkem. Nepotrpěla si na okázalost a své soukromí si bránila zuby nehty, což nejnovější série Koruny ukazuje dokonale. Ačkoliv by se pro své nejbližší rozkrájela, na veřejnosti si své pocity a nálady nechává sama pro sebe.

Povinnosti vladaře na prvním místě

Ačkoliv i Olivia Colman a Claire Foy (38) před ní podávaly v roli královny senzační výkon, až Imeldě Staunton se podařilo dokonale ztvárnit královninu naprostou oddanost svým vladařským povinnostem. To samozřejmě přichází s věkem, ale až z nejnovější představitelky královny vyzařuje ona vážnost a rozhodnost udělat pro svou vlast první poslední.

Ačkoliv Koruna občas sklouzne k nějakému tomu „melodramatu“, nadšení svých fanoušků si uchovává především díky poměrně věrnému vyobrazení toho, jak to funguje nejen v britské královské rodině, ale v britském politickém systému jako takovém. Ačkoliv tedy královna často nemůže přímo zasahovat do některých záležitostí, její funkce je nesmírně důležitá, což Alžběta II. nebrala na lehkou váhu.

Tenhle smysl pro povinnost Staunton hraje skvěle a občas se musíte sami upozornit na to, že nesledujete autentické záběry, ale „jen“ zatraceně dobrou herečku. Které vyobrazení královny bylo podle vás v seriálu Koruna nejlepší? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Claire Foy, Imelda Staunton, Olivia Colman

Filmy:
Harry Potter a Fénixův řád, Panství Downton

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Alžběta II, britský seriál, britská královna, anglická královna, britská královská rodina, Drama, Harry Potter herci, Seriál Koruna, imelda staunton
TOPlist