5 devadesátkových hvězd, po kterých se slehla zem

14.04.2025

Některá jména zaznívala v devadesátých letech tak často, že bylo nemožné je přehlédnout. V titulcích filmů, na plakátech, na obálkách časopisů. Byli tvářemi celé dekády, ikonami stylu a představiteli specifického hereckého typu. Jejich charisma táhlo diváky z celého světa do kin a jejich přítomnost na plátně byla zárukou komerčního úspěchu. Ale jak roky plynuly, začali mizet. Ne náhle a bez stopy, ale tiše, v pozvolném ústupu ze světel reflektorů. Až jednoho dne přišla chvíle, kdy jste si uvědomili, že jste je už dlouho nikde neviděli.

Co se s nimi stalo? Přestali dostávat nabídky, nebo si prostě jen řekli dost? Možná trochu od každého. Sláva je pomíjivá a showbyznys neúprosný. V následujícím výběru se vracíme k pěti hercům, kteří v devadesátkách zářili, ale v následujících dekádách jako by se po nich slehla zem. Někteří se vynořili zpět, jiní zvolili život mimo objektivy kamer. Všichni po sobě však zanechali otisk, na který si všichni tu a tam vzpomeneme.

Edward Furlong

Byl to teenager s melancholickým pohledem a hravou energií, který se v roce 1991 vynořil po boku Arnolda Schwarzeneggera (77) v akčním megahitu Terminator 2: Den zúčtování. Edward Furlong (47) se tehdy ve čtrnácti stal globální hvězdou. Následovala temnější dramata jako American History X nebo adaptace Kingova Pet Sematary II.

Ale Furlong se nikdy úplně nesrovnal s tíhou slávy, která na něj padla příliš brzy. Osobní problémy – závislosti, potíže se zákonem, nestabilní vztahy – postupně přehlušily jeho herecký potenciál. V posledních letech se však snaží o návrat. Objevil se v několika menších projektech a v roce 2019 si znovu zahrál Johna Connora, byť jen na pár vteřin, ve filmu Terminator: Dark Fate. Dnes se soustředí především na zotavení a občasné natáčení, přičemž sám říká, že herectví už pro něj není prioritou, ale spíš terapií.

Joe Pesci

Joe Pesci (82), muž nízkého vzrůstu, ale obrovského hereckého talentu, byl v devadesátkách synonymem pro výbušné mafiány a nečekaně komické figury. Nezapomenutelný je jako sadistický Tommy DeVito ve Scorseseho Mafiánech, ale stejně tak jako jeden z neschopných lupičů ve vánoční klasice Sám doma. Jeho hlas, gesta i specifický způsob řeči se staly legendárními.

A pak… ticho. V roce 1999 oznámil, že odchází do hereckého důchodu, a veřejnost tomu dlouho nechtěla uvěřit. Drobné epizodní role a cameo výstupy byly spíš výjimkou než pravidlem. Až v roce 2019 se znovu objevil po boku De Nira (81) a Pacina (84) ve Scorseseho (82) Irčanovi – a ukázal, že jeho talent ani po dvaceti letech nevyprchal. Přesto zůstává stranou záře reflektorů a většinu času tráví v ústraní, věnujíc se hudbě a svému soukromému životu.

Jonathan Taylor Thomas

Dětský idol, plakátový princ a hlas Simby v animovaném Lvím králi – Jonathan Taylor Thomas (43) byl na přelomu osmdesátých a devadesátých let tváří americké rodinné zábavy. Seriál Kutil Tim ho katapultoval do statusu miláčka publika, přičemž jeho zlaté vlasy a klukovský úsměv zdobily obálky dívčích časopisů po celém světě.

Ale na rozdíl od mnoha jiných dětských hvězd se Thomas rozhodl odejít dřív, než ho showbyznys semlel. Vystoupil ze seriálu v době, kdy byl na vrcholu, a soustředil se na studium. Absolvoval Harvard i Columbia University a od té doby se věnuje především scenáristice a režii. Herectví už není jeho hlavní doménou – výjimečně se objeví v televizi, většinou v menších rolích. Z reflektorů zmizel dobrovolně a s elegancí, což mu v očích mnoha fanoušků přidalo na respektu.

Meg Ryan

V devadesátých letech byla Meg Ryan (63) královnou romantických komedií. Její nevinný půvab, uličnický úsměv a nenucené herectví byly klíčem k úspěchu filmů jako Když Harry potkal Sally, Láska přes internet nebo Samotář v Seattlu. V éře, kdy romantické komedie táhly diváky do kin ve velkém, byla Ryan jejich nejjasnější hvězdou.

Změna přišla na přelomu milénia. Pokusy o vážnější role u kritiky příliš neuspěly, veřejné rozebrání jejího vztahu s Russellem Crowem (61) jí mediálně neprospělo a s postupujícím věkem se herečce začalo dostávat méně nabídek. V posledních letech se Meg Ryan objevila jen sporadicky – například v nezávislých filmech nebo za kamerou. V roce 2023 režírovala a zároveň hrála v romantické komedii What Happens Later, která měla spíš symbolický význam než ambici na návrat. Přesto zůstává v paměti diváků jako ikona jednoho specifického období amerického filmu.

Richard Gere

S jeho stříbrnými vlasy a klidným, přemýšlivým pohledem byl Richard Gere (75) ideálním představitelem charismatických mužů, kteří dokázali být stejně romantickými partnery jako nebezpečnými protivníky. Od Amerického gigola přes Důstojníka a gentlemana až po Pretty Woman, kde vytvořil s Julií Roberts (57) jeden z nejikoničtějších párů stříbrného plátna, byl Gere stálicí hollywoodského nebe.

Gere z Hollywoodu nezmizel náhle, ale spíš pozvolna. Filmová studia mu postupně přestala nabízet velké role, což souviselo nejen s věkem, ale i s jeho otevřenou kritikou čínského režimu a podporou Tibetu. Gere se tak částečně přesunul k nezávislým projektům (Arbitrage, Norman), kde měl větší svobodu výběru. I dnes je příležitostně aktivní, ale zdaleka už není v centru dění. Zdá se, že s tím nemá problém.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Edward Furlong, Joe Pesci, Richard Gere, Meg Ryan

Filmy:
Pretty Woman, Terminátor 2: Den zúčtování, Mafiáni, Kutil Tim

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, Meg Ryan filmy, devadesátá léta, devadesátky, celebrity devadesátá léta, celebrity důchod, herci devadesátých let, Termínator II, herecké konce
TOPlist