5 detailů, které vám mohly uniknout v detektivce Glass Onion

19.01.2023

Detektivní snímek s názvem Na nože byl obrovským překvapením, které příjemně potěšilo nejen filmové diváky, ale i snad každého filmového kritika. Rian Johnson (49) se po rozporuplném režírování v pořadí druhého dílu nejnovější Star Wars trilogie zakousl do úplně jiného žánru a nikdo moc nevěděl, co od jeho „zabroušení“ do žánru detektivek očekávat.

K překvapení mnohých však odvedl řemeslně excelentní práci, kterou vytřel zrak všem, kdo o jeho režisérských schopnostech pochybovali. Šlo o napínavý příběh plný zvratů, za který by se nemusela stydět ani sama Agatha Christie. Snad ještě lepší výkon pak předvedl s premiérou volného pokračování s názvem Na nože: Glass Onion.

Daniel Craig (54) se vrací do role stárnoucího detektiva Benoita Blanca a vydává se na soukromý ostrov, kam ho (zdánlivě) pozval jeho majitel. Z vyšetřování fingované vraždy se nakonec stane vyšetřování skutečného zločinu a rozřešení celé záhady tak spadá do rukou jižanského detektiva. V dnešním článku si na tenhle snímek posvítíme detailněji a představíme vám pětici detailů, které vám při sledování nové detektivky možná unikly.

Roušky ukazují charakter

Volné pokračování detektivky Na nože se odehrávalo během tuhého covidu, a právě Glass Onion je jedním z mála filmů, které se tuto realitu nebojí ukázat. Když se všichni „výletníci“ poprvé setkávají na řeckém molu, odkud se chystají vyrazit na soukromý ostrov, každý z nich se s ochranou dýchacích cest vypořádává jinak, a dost to svědčí i o jejich charakteru.

Zatímco má třeba sám Benoit Blanc svou tvář ukrytou za kvalitní hadrovou rouškou, Duke v podání Davea Bautisty (54) přijíždí na místo srazu naprosto bez masky. Vrcholem je ale „snaha“ Birdie, kterou si zahrála Kate Hudson (43). Ta sice na tváři roušku má, ale jde jen o několik provázků, které jsou v ochraně proti nakažení čímkoliv naprosto k ničemu.

Kromě toho, že jde o skvělý vtip a naznačení osobností jednotlivých postav, jde právě u Kate Hudson o jakési rýpnutí si do zpěvačky Lany Del Rey (37). která si obdobnou „roušku“ vzala na jedno setkání se svými fanoušky.

Hloupost na odiv

Ačkoliv to tak ze začátku nevypadá, postupně vyplývá na povrch, že Miles Bron v podání Edwarda Nortona (53) není ani zdaleka takovým géniem, za kterého se vydává. O jeho hlouposti se ale pozorní diváci mohou dozvědět už při první procházce jeho domem. Miles totiž rád dává na odiv své bohatství a kulturní přehled, ačkoliv mu zejména to druhé dost podstatně chybí.

Příkladem za všechny je obraz slavného amerického malíře Marka Rothka, jehož díla se prodávají za desítky milionů dolarů. Miles je milovníkem všeho luxusního, a tak si musel slavný obraz vystavit. Znalci moderního umění však okamžitě zjistí, že v jeho vystavování udělal miliardář zásadní chybu. Pověsil ho vzhůru nohama. U Mona Lisy se mu to naštěstí nepodařilo, ale to pravděpodobně kvůli tomu, že mu ji tam nainstalovali lidé z pařížského Louvru.

Miles takových chyb udělá samozřejmě mnohem více – špatně vyslovuje některá jména, není schopný sám cokoliv vymyslet a neustále přeceňuje svůj intelekt. Tohle je ale tak nenápadný důkaz jeho hlouposti, že jsme jej do dnešního článku zkrátka zařadit museli.

Dong!

Každou hodinu se přesně v celou po soukromém ostrově rozezní zvučné „Dong!“, což značí, že je zase o hodinu více. Zvoničku byste ale na soukromém řeckém ostrově hledali marně a Miles ostatním zanedlouho prozradí, že si tohle oznámení nechal vytvořit na zakázku. Možná vás to překvapí, ale hlas tohoto oznámení patří jednomu slavnému herci, který se ve filmu jinak neobjeví.

„Dong!“ totiž vyslovuje režisérův kamarád a jeden z jeho dvorních herců Joseph Gordon Levitt (41), který si mimo jiné zahrál hlavní roli i v Johnsonově akčním sci-fi s názvem Looper. K onomu „Dong!“ se váže ještě jedna úsměvná historka. Původně mělo totiž jít o „hodinový gong“, ale Levitt se jednou přeřekl a od té doby tomuto zvuku nikdo neřekl jinak než „hodinový dong“.

Detektivové u videoher

V jedné z prvních scén filmu leží Benoit Blanc ve své vaně a hraje se svými přáteli videohru s názvem Among Us, která nabyla na popularitě právě během již zmíněné pandemie. Ve Among Us jde o to, že je jednomu hráči přidělena role mimozemšťana, který na sebe dokáže vzít lidskou podobu a snaží se zavraždit ostatní. Ti se pro změnu snaží odhalit, kdo by mohl tímto záškodníkem být a pomocí detektivní práce se buď dopátrají správného výsledku, nebo připraví o život nevinného astronauta.

Jde o hru, která se dá hrát výhradně ve více lidech a Benoit je při nejmenším ve skvělé společnosti pro takovou partii. Jeho protihráči jsou herečka Natasha Lyonne (43), která si má zahrát v Johnsonově připravovaném snímku s názvem Poker Face, Kareem Abdul-Jabbar (75), Stephen Sondheim a Angela Lansburry, legendární představitelka Jessicy Fletcherové ze seriálu To je vražda, napsala.

Jde o naprosto fantastické stálice detektivního žánru a obzvláště poslední zmíněná byla pro Johnsona obzvláště důležitá. Nedávno zesnulou herečku totiž podle svých slov jako mladý neustále sledoval v původním Sweeney Toddovi z roku 1982 a choval k ní obrovskou úctu.

Alfa a omega

Firma miliardáře Milese Brona nese jednoduchý název Alpha podle začátku řecké abecedy. A protože je Johnson opravdu poctivým filmařem, nenechal si vzít příležitost, aby na pozorné diváky během sledování jeho nejnovějšího filmu tak trochu spiklenecky pomrkával. Na několika místech příběhu se totiž objevuje naopak konec řecké abecedy – písmeno Omega.

Setkáváme se s ním na palubě lodi, která ústřední postavy doveze na soukromý ostrov, a najdete ho třeba i na klopě saka jednoho z podezřelých. Symbolika tohoto písmene může být různá – může značit blížící se pád Milesova impéria nebo třeba Milesovy pokusy zamést pod koberec všechny úspěchy jeho kolegyně a první oběti. Nebo jde jen o obyčejný vtípek, kterým chtěl Johnson potrápit šťouravé filmové nadšence, kteří všemu přikládají až příliš velkou váhu.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Daniel Craig, Kate Hudson, Dave Bautista, Rian Johnson

Filmy:
Sweeney Todd, To je vražda, napsala, Star Wars: Episode VIII

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, vyšetřování, na nože, Daniel Craig, Rian Johnson režie, detektiv, detektivka, detektivní film, aghata christie
TOPlist