5 děsivých filmů, které se odehrávají na jediném místě

19.10.2020

Hororoví tvůrci mají při natáčení svých snímků nepřeberné možnosti v tom, jak bude finální produkt vypadat. Maskéři a oddělení speciálních efektů dokáží kohokoliv přetvořit v přesvědčivé monstrum, skladatelé mohou filmu propůjčit děsivou atmosféru a příběhy filmu se odehrávají na fantastických lokacích, které samy o sobě budí hrůzu.

Někteří tvůrci jsou však při vybírání míst, kde se jejich film odehrává, poměrně skromní. Existuje totiž řada filmařů, kteří své snímky umisťují na jediné místo. To se může na první pohled zdát jako plýtvání filmovým potenciálem, ale umístění celého příběhu do jediné lokace bývá velmi často vynikajícím rozhodnutím, zvlášť, když jde o horory nebo thrillery.

Nic nedokáže poskytnout tak skličující atmosféru jako uzavřené prostory, ze kterých není úniku. V dnešním článku jsme si pro vás proto připravili pětici děsivých filmů, které se převážně odehrávají na jediném místě. Věříme, že tenhle článek ocení především ti, kteří se v současnosti nachází v domácí karanténě. Slýcháte doma občas zvláštní zvuky? Přijdou vám některé stíny podivné? A jste si jistí, že jste zamkli?

5. Ex Machina

Prvnímu snímku dnešního seznamu dal v roce 2014 vzniknout uznávaný scénárista a režisér Alex Garland (50). Ten má za sebou vynikající snímky jako 28 dní poté, Sunshine nebo superhrdinského Dredda. Snímek, kvůli kterému se Garland objevuje na dnešním seznamu se však netýká apokalypsy, snahy o znovuzažehnutí Slunce či strážců zákona v dystopické společnosti.

V centru dění je geniální vynálezce a robot, kterého sestavil. Uvnitř pohledné Avy se totiž skrývá dokonalá umělá inteligence, kterou její tvůrce Nathan potřebuje otestovat. Proto si do svého hypermoderního letního sídla uprostřed pustiny pozve Caleba, který mu má pomoci s jeho experimentem.

Situace se však brzy vymyká kontrole a Caleb v podání Domhnalla Gleesona (37) ztrácí důvěru ve svého zaměstnavatele. Ten se jeví jako opravdu výstřední podivín, kterému nezáleží vůbec na ničem. Caleb se navzdory svému přesvědčení sblíží s Avou, ale ani ta s ním nemá nejlepší úmysly. V originálním thrilleru plném skvělých hereckých výkonů působí stěny moderní vily mnohem děsivěji než většina záměrně strašidelných míst z jiných filmů.

4. Uteč

Ne každý horor musí obsahovat výdobytky moderních technologií nebo monstra z vesmíru. Své o tom ví i režisér Jordan Peele (41), který v roce 2017 natočil neotřelý thriller s jednoduchým názvem Uteč. Peele, který byl do té doby známý především jako komik, tehdy poprvé pořádně ukázal, jak senzačním tvůrcem vlastně je. Nepopiratelné kvality jeho filmu dokazuje i Oscar za původní scénář, který za svou tvorbu obdržel.

Uteč se odehrává na předměstí New Yorku, kam odjíždí Chris se svou přítelkyní. Žijí zde totiž rodiče Rose, kteří chtějí jejího přítele konečně poznat. Vše se zdá být na první pohled v naprostém pořádku – rodiče Rose jsou ke Chrisovi velmi milí a jediné, co jim trochu vadí, je jeho kouření. Ve skutečnosti se v nich skrývá obrovská nenávist, která velmi brzy vyplave na povrch.

Chris je totiž černoch, a ačkoliv se příběh odehrává v jednadvacátém století, bílí rodiče Rose jsou zabředlí v rasistickém smýšlení. Že něco není v pořádku začne Chrisovi docházet, když si všimne zvláštního chování černošských zaměstnanců letního sídla. Rozhodne se proto vzít nohy na ramena, ale jeho útěk se ukáže být mnohem komplikovanější, než si původně myslel.

3. Osvícení

S uzavřením protagonistů příběhu do stísňujících prostor má bohaté zkušenosti i proslulý hororový autor Stephen King (73). Jeho tvorbě jsme se nedávno podrobně věnovali v článku o jeho nejlepších filmových adaptacích, a vrátíme se k němu i dnes. Jednou z jeho nejslavnějších knih je Osvícení, kterého se v roce 1980 ujal Stanley Kubrick.

Příběh Osvícení sleduje vyhořelého spisovatele, který se rozhodne přijmout povolání správce odlehlého hotelu Overlook, aby tak získal inspiraci pro svou novou knihu. K horskému hotelu vyrazí s celou svou rodinou, která se těší na příjemný výlet mimo civilizaci. Netrvá to ale dlouho a Jack přijde o rozum, stejně jako jeho předchůdce. Z dovolenkového hotelu uprostřed se tak stává smrtící past s děsivým správcem, který nemá problém obrátit nůž (nebo sekeru) proti vlastní rodině.

2. Vetřelec

Možná jste si všimli, že jsme u snímku Uteč zmínili monstra z vesmíru. Nebylo to náhodou, připravovali jsme si tak půdu pro předposlední bod dnešního seznamu. I převážná část jednoho z nejslavnějších filmů Ridleyho Scotta (82) se odehrává na jediném místě. Tímto místem je vesmírná loď Nostromo, jejíž posádku čekaly opravdu nelehké chvíle.

Asi už všichni víte, že snímek, který máme na mysli, nese název Vetřelec. Původní snímek, ze kterého se později vyvinul filmový gigant s mnoha návaznými filmy a spin-offy, vypráví první příběhy o mimozemském zabijákovi, který je mistrem v efektivním odstraňování svých nepřátel. Dokáže se skrývat ve ventilaci, klást vajíčka do těl nic netušících obětí a ostré zuby a drápy z něj dělají nezastavitelný stroj na zabíjení.

Své o tom ví i Sigourney Weaver (71) v roli nebojácné Ripleyové, která je poslední přeživší řádění tohoto vesmírného monstra. Mimozemský zabiják si postupně vychutnal každého z jejích kolegů, a teď si brousí své dvě řady zubů na mladou astronautku.

1. Věc

U mimozemských monster, která jsou skvěle vybavená na zabíjení nic netušících lidí zůstaneme i na konci dnešního seznamu. Tentokrát si totiž posvítíme na Věc Johna Carpentera (72), která spatřila světlo světa v roce 1982. Hlavní role amerického polárníka se v ní ujal Kurt Russel (69), kterého čeká nelehký úkol. Přežít útok záhadného mimozemského tvora, který na jeho tým zaútočil na antarktické výzkumné stanici.

Snahu o přežití mu komplikuje nejen krvelačnost onoho tvora, ale i jeho schopnost brát na sebe podobu kohokoliv a čehokoliv se mu zamane. V tísnivých prostorách výzkumné stanice na jižním pólu se před vražedným mimozemšťanem není kam schovat. I kdyby se mu podařilo ze stanice uniknout, čekají ho kilometry a kilometry zmrzlé pustiny ohraničené ledovým oceánem. Únik tak nepřipadá v úvahu.

Věc je filmem, který opravdu nahlodá vaši důvěru ve spolubydlící. Pokud tedy trávíte karanténu se známými či rodinou, je naprosto přirozené, že vám po zhlédnutí Carpenterova kultovního filmu nebude v jejich společnosti úplně nejlépe.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Russell Crowe, Sigourney Weaver, Stephen King, Domhnall Gleeson

Filmy:
Osvícení, Vetřelec

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
strach, horory, sci-fi, žebříčky, hororové žebříčky, kultovní horory, děsivé filmy, Stephen King horory, sci-fi horory, Ex Machina, Vetřelec zajímavosti, Vetřelec natáčení, Věc natáčení
TOPlist