5 crazy komedií na světové úrovni v českém jazyce

19.05.2018

Dnes vám přináším pět nej crazy komedií české provenience. Myslím, že to nejlepší a nepřekonatelné bylo vytvořeno na přelomu 60 a 70 let. Doba jakoby přála experimentálním šílenostem a nebylo třeba do tvorby vnášet stopu ideologie.

Tři z filmů se odehrávají v Praze, dva pro změnu ve fiktivních státech. Dvě komedie jsou černobílé a tři natočené na barevný materiál. Díla, které vám představím, chtěla hlavně pobavit, parodovat nebo si udělat legraci z lidí jako takových. Jejich humor je nadčasový, bohužel jen jazyková bariéra a četné soudobé narážky mohou bránit tomu, aby je dokázalo ocenit i zahraniční publikum.

Všechny tyto filmy spojuje osobnost scénáristy Miloše Macourka. Ve všech těchto komediích se objevil robustní herec Jan Libíček, ve většině excelují Jiří Sovák a Iva Janžurová. 

5. Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Režie Václav Vorlíček. Zdařilá parodie na comicsy a rodokapsy. Příběh však začíná v seriózním prostředí výzkumného ústavu. Docentka Beránková objevila preparát, který umožňuje ovlivňovat noční snění. Díky tomu se může nočních můr zbavit nejen člověk, ale i dobytek, který by tak mohl zvýšit svou produkci mléka.

Manžel paní docentky, rovněž docent, se zase snaží najít způsob přepravy těžších předmětů v prostředí továren, kde není možné instalovat patřičné jeřáby. Nápad dostane při čtení comicsu, kde svůdná dívka Jessii vlastní antigravitační rukavice. Po těch však pasou dva zloduši: kovboj a superman.

Docentka Beránková, žárlivá na svého muže, se rozhodne svůj preparát vyzkoušet na něm. Ale až ráno vyjde najevo, že předměty a osoby snů se zhmotňují do skutečnosti. Takže u Beránků demolují zařízení kovboj se supermanem a snaží se dopadnout Jessii.

Pro společnost a moc úřední, jež se snaží tyto „výmysly“ vymýtit, je hořkým poznáním, že sny jsou nezničitelné. Superman, který je likvidován ve spalovací peci, podobně jako oběti nacistů, z ní vyjde bez jediné úhony. 

Jessii ztvárnila tehdejší československá bardotka, nebo chcete-li Barbína, Olga Schoberová. Díky tomuto filmu se dostala na stránky časopisu Playboy, natočila několik podobných filmů v zahraničí a vdala se za hollywoodského producenta Johna Calleyho.

4. Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Režie se opět ujal Václav Vorlíček, aby tentokrát parodoval známé bondovky. Málokdo ví, že za tehdejší centrum špičkových tajných služeb, byla považována gaullistická Francie. Takže příběh nezačíná v CIA ani v Londýně, ale právě v Paříži.

Agent W4C má za úkol přijet do Prahy a získat mikrofilm s plány na vojenské využití Venuše. Je to však past, neboť zde čeká spousta najatých vrahů, jež mají agenta zabít a mikrofilm získat pro svou agenturu. Ale W4C zásadně jezdí tam, kde je mise zcela nemožná. Aby mohl pracovat nenápadně, je vybaven „obyčejným“ budíkem, který však v sobě skrývá vše potřebné od kulometu přes Geigerův počítač až po malou jadernou bombu.

Místní špión Foustka dostal příkaz dohlížet na pobyt W4C a zabránit případné mezinárodní ostudě. Bohužel, pan Foustka je jen účetním, takže o této práci skoro nic neví. Díky jeho nemotornosti a díky jeho psovi, obyčejnému oříškovi, nejsou ušetřeny naše bránice.

Nakonec je osud W4C zpečetěn Foustkovou posedlostí hodinovými stojky. Agentův budík se totiž vyhýbal faktu oznámit pravé poledne. Obě ručičky na dvanáctce spouštějí mechanismus malé jaderné exploze.  

3. Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970)

Režie Oldřich Lipský a v hlavní roli jeho bratr Lubomír Lipský. Parodie na šestákové krváky a díky spoluúčasti Káji Saudka rovněž parodie na comicsy. Saudek ilustračně doprovodil, případně přímo nahradil některé akční scény, jejichž realizace by byla pro barrandovská studia finančně velmi náročná. Tím myslím hlavně pouliční střelbu a honičku v automobilech dvou znepřátelených zločineckých band.

Ale nepředbíhejme. Film byl realizován na motivy knihy Mrtvým vstup zakázán chorvatského spisovatele Nenada Brixyho (1924-1984).  Dr. Porter převáží vlakem šek na milion dolarů. Když se dovtípí, že jsou mu na stopě gangsteři, raději vystoupí už veSpringtownu. To už tuší, že byl otráven, tak zazvoní u prvních dveří, které se namanou a v nich se objeví učitel literatury Camel, v jehož náručí dr. Poter zemře.

Od této chvíle, kdykoli pan Camel otevře dveře, vypadne mrtvola. Nikdo netuší, že se tak navzájem likvidují gangsteři z nepřátelských band. Všichni podezřívají ňoumu Camela, který se tak prý snaží zapůsobit na svou lásku, novinářku Sabrinu. Šek je chvíli ztracený, pak objevený, aby se zase ztratil, a to přímo v žaludku pana Camela.

Šek je nakonec přece jen nalezen a obě bandy zlikvidovány. Camel získá svou Sabrinu a respekt u studentů.

Zajímavostí zůstává, že film je záměrně přerušován reklamními spoty na neexistující zboží, ale účelem byla opět legrace na takto vysílané filmy v západních komerčních televizích. Divák tak mohl mít tak trochu pocit, že je součástí toho prohnilého komerčního systému.

2. Zabil jsem Einsteina, pánové… (1970)

Režie Oldřich Lipský. Jedná se o nostalgický příběh evokující krásnou epochu před první světovou válkou. Ale taky o parodii na sci-fi příběhy o cestování časem. Macourkův počin zde rovněž zesměšňuje zbožštění vědy, jež se v rukou teroristů může vymknout z rukou.

Skupina fyziků vytvořila bombu, jejíž záření způsobuje, že ženám rostou vousy a nemohou mít děti. Za viníka je určen zakladatel moderní fyziky Albert Einstein, dávno zesnulý vědec. Proto se profesor Moore rozhodne cestovat v čase do minulosti a Einsteina zabít. K ideji posloužila jedna událost, při které na fyzika málem spadl lustr. Jen náhoda zabránila jeho předčasné smrti. Je tedy nutné této náhodě zabránit!

Misi však zkomplikuje historička Gwen Williamsová, která se do Einsteina zamiluje. Gwen se rozhodne riskovat budoucnost lidstva a vědce zachránit. Místo vraždy se chytře snaží fyzika přesvědčit, že teorie relativity je už dávno známá mezi pražskými kuchařkami a pradlenami a není tudíž třeba, aby se tím nadále zabýval. Místo křídy na tabuli podá Gwen Albertovi housle, aby raději hrál.

Po návratu na konec dvacátého století se Moore objeví ve světě, kde není fyzika známa. Naopak svět ohrožuje skupina chemiků, jejichž plyn způsobuje, že mužům rostou prsa a nejsou schopni reprodukce. Moore se stává sexuálním symbolem chvíle. Aby se spasil před útoky posedlých žen, sepíše celkovou Einsteinovu teorii. Díky bombě jsou chemici zničeni. 

Na jeho počest je zorganizován slavnostní koncert, na kterém vystoupí přestárlý houslový virtuóz Albert Einstein! Moore rovněž potkává stařičkou Gwen, která mu šťastnou náhodou zachrání život před padajícím lustrem.

1. Pane, vy jste vdova! (1971)

Jedná se o vrchol Vorlíčkovy tvorby. Film je prošpikovaný politickými či společenskými narážkami, jež už dnes málokdo postřehne. Prošpikovaný absurdním až černým humorem, od kanibalismu až po cynické vraždy nepohodlných osob. Jedná se sice o sci-fi příběh, ale je docela dobré i jako lehkovážná učebnice pro politology.

Král jisté země se rozhodne zrušit armádu, neboť „zmrzačili člověka a šlo přitom jenom o přehlídku! Co byste dělali, kdyby vypukla válka?“

Nespokojená generalita připravuje na krále atentát. Plány jim však hatí předpovědi astrologa Hampla, jenž o všem ví předem. Je tedy zabit a jeho mozek se nedopatřením dostane do umělého těla ženy, která je kopií známé herečky, jež má ke králi neomezený přístup. Mozek v tomto těle měl původně patřit sadistické vražedkyni. Omyl způsobil, že se Hampl opět objevil na scéně.

Když selhalo i toto spiknutí, kráčí ke královské audienci půvabná Molly, snoubenka majora Steinera, jenž ji neváhá obětovat. Do její boty dal bombu, která měla zabít krále i ji. Cynik! Na scéně se nečekaně objeví Hampl v těle známé herečky, který z Molly násilím strhá šaty, aby bombu zneškodnil.

Kdo je ta Molly? Nikdo menší než svůdná Olga Schoberová. Přijela na skok z USA, aby tuto roli ztvárnila. V Kdo chce zabít Jessii? byla zmrskána, v Pane, vy jste vdova! byla násilím svlečena! Je třeba si uvědomit, že tvůrci hledali dokonalé využití její krásy i svůdnosti.

Nakonec jsou všechna spiknutí odhalena a znemožněna. Vrcholem filmu je scéna v divadle, kde měl být král zastřelen, aluze na atentát na amerického prezidenta Lincolna roku 1865. Následně král zmizel, nebo byl unesen, další aluze, tentokrát na zmizení francouzského prezidenta de Gaulla v době květnové krize 1968. Nakonec se potkává Hampl, nyní už v těle Steinera, Molly, vojenský kuchař a král v jedné posteli. Přesně podle myšlenky Brigitte Bardotové: „Svět je tak malý, že se jednou všichni sejdeme v jedné posteli.“

 

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Václav Vorlíček, Iva Janžurová, Jiří Sovák, Oldřich Lipský, Miloš Macourek

Filmy:
„Pane, vy jste vdova!“, „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“, Zabil jsem Einsteina, pánové..., Kdo chce zabít Jessii?, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
čeští herci, český film, české komedie, slavní režiséři, žebříčky, slavné české komedie, crazy komedie, komediální zebříčky, Miloš Macourek filmy, černobílé komedie, černobílé filmy, české provenience, Václav Vorlíček filmy, Václav Vorlíček tvorba, Miloš Macourek dílo
TOPlist